Bouře nenechá ruské ponorky hledat ropu v Bajkalu

Karel Dolejší
27. 8. 2008 17:50
Expedice čelí nepřízni počasí, nemůže splnit úkol
Aktuální vědecká expedice ropu v nejhlubším jezeře světa zatím nenašla
Aktuální vědecká expedice ropu v nejhlubším jezeře světa zatím nenašla | Foto: Wikipedia

Praha/Novosibirsk (Ekolist) - Bouře a půlmetrové vlny zabránily zatím ruským ponorkám Mir-1 a Mir-2 v bližším průzkumu bajkalského mysu Tolstyj, kde vědci v minulosti zaznamenali přítomnost ropy.

Agentuře RIA Novosti to řekl ředitel Limnologického institutu sibiřského oddělení Ruské akademie věd Michail Gračev.  

Vědecká expedice zkoumající sibiřské jezero Bajkal byla zahájena 29. července a měla by trvat celkem dva roky. Během této doby by obě ponorky měly provést kolem 160 ponorů v různých částech jezera.

Na místo ponoru je dopravuje speciální vlečná nákladní loď.

Během první etapy expedice od 29. července do 18. srpna bylo ve střední části Bajkalu provedeno celkem 26 ponorů.

Čtěte také: Rusové se potopili na dno Bajkalu, rekord ale nepadl

Odebrali vzorky fauny a usazenin

Vědci odebrali ze dna jezera vzorky fauny a usazenin, identifikovali místa, kde dnem prostupuje ropa, a objevili důkazy potvrzující hypotézu o tom, že v minulosti mohla hladina jezera ležet zhruba o půl kilometru níže. Maximální dosažená hloubka zatím činí 1 608 metrů.

Čtěte také: Bajkal se mění v žumpu. Kreml slibuje nápravu

Bajkal, jehož stáří se odhaduje na 25 miliónů let, leží na jihu východní části Sibiře. Je považován za nejhlubší jezero planety a je zapsán v seznamu světového přírodního dědictví UNESCO.

Délka jezera činí 636 kilometrů a objem vody je kolem 23 tisíc krychlových kilometrů, což je asi 20 % světových a 90 % ruských zásob sladké vody.

Více z Ekolistu:

 

Právě se děje

před 52 minutami

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Schválil to parlament

Skotsko bude první zemí, která poskytne všem ženám bezplatný přístup k vložkám, tamponům a dalším potřebám pro intimní hygienu. Příslušný zákon dnes jednomyslně schválil místní parlament, informoval list The Scotsman. Podle odhadů by mělo opatření vyjít na 9,7 milionu liber ročně (285 milionů Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy