Kam utéct v Praze před horkem? Máme pro vás zajímavé tipy

mdan mdan
3. 7. 2018 10:56
Ekologická organizace Arnika vyhlásila anketu na téma, která místa v Praze pomáhají lidem ulehčit při vlně veder. Mezi nimi jsou rybníky, velké parky, stromy v ulicích, zelené střechy a fasády, kašny i malá pítka. Hlasovat pro nejlepší nápady mohou lidé až do konce letošního září. Řešení na zachycování vody, která odpařováním vzduch ochlazuje, jsou na rozdíl od kancelářské klimatizace energeticky nenáročná a příjemná. Arnika upozorňuje na to, že Praha sice vloni přijala Strategii adaptace na klimatickou změnu, ale zatím ji příliš neřeší. Evropské metropole jako například Madrid nebo Kodaň jsou na tom podstatně lépe.

"Zastavěné čtvrti Prahy trpí mnohem vyššími teplotami než okrajové části. Příčinou jsou velké budovy, které brání profukování větru, vybetonovaná parkoviště, rozpálené chodníky bez stromů a hustá doprava," říkají autoři projektu Změny Prahy. Ten má upozornit na změny Metropolitního plánu hlavního města. 

"V anketě hledáme inspiraci nejen pro Pražany, jak si sami mohou usnadnit život v rozpálené metropoli. Dáme zpětnou vazbu i Praze, aby se její obyvatelé neupekli," vysvětluje záměr ankety Klimatizace Prahy Vendula Zahumenská, organizátorka z Arniky.

Fontána Malostranská
Fontána Malostranská | Foto: Shutterstock

Fontány

V anketě Klimatizace Prahy se objevuje hned několik fontán po celé metropoli. Třeba fontána Propadliště času na náměstí Kinských či fontána na Záhřebské od sochaře Miroslava Beščece. Arnika se do výběru rozhodla zařadit také vodní prvky před holešovickým Výstavištěm, které byly revitalizovány před třemi lety, a vodní prvky u zastávky Malostranská (na snímku). Celek nad stanicí metra navrhl v 70. letech 20. století architekt Otakar Kuča. U vstupu do metra se navíc nachází pítko. 

Zchladit se dá i v parčíku na Senovážném náměstí, kde se nachází pítko a kašna se sochami Anny Chromy. A kašnu byste našli i na stanici metra Kačerov, ta je v provozu od roku 1974. 

 

Právě se děje

Další zprávy