Jak by mohl vypadat vestibul metra 21. století? Architekti představili vize moderních chrámů dopravy

Jak by mohl vypadat vestibul metra 21. století? Architekti představili vize moderních chrámů dopravy
Vzhledem k tomu, že vestibul zároveň sousedí s vlakovým nádražím i s několika stanicemi MHD, včetně terminálu pro autobusy mířící do zoo v Praze-Troji, bylo záměrem architektů z Atelier bod architekti navrhnout atraktivní přestupní terminál s dobrým napojením na sousední náměstí. Základním principem jejich konceptu tedy bylo protažení náměstí pod budovou a vytvoření zastřešené části náměstí, která poskytne prostor pro cestující.
Architekti do interiéru umístili informační a relaxační buňky. Patří mezi ně stánky nedaleké zoo, ale i Národní galerie nebo Výstaviště. Pobyt ve vestibulu, který funguje jako důležitý dopravní uzel, zpříjemnili občerstvovacími body.
Základním komunikačním prostředkem je velkoplošná obrazovka, která odkazuje na instituce v okolí a sděluje aktuality z jejich programu, jako jsou probíhající výstavy, přírůstky v zoo nebo program promítání planetária ve Stromovce.
Uskupení Dílna k vestibulu metra přistoupilo jako k místu s ekonomickým, ale také se společenským potenciálem. Prostor architekti otevřeli do výšky čtyř podlaží, aby zvětšili interaktivní plochu.
Foto: Centrum pro středoevropskou architekturu CCEA MOBA, et.al.
Magazín dap Magazín, dap
27. 6. 2018 6:25
Vestibul metra stanice Nádraží Holešovice se od svého vzniku v osmdesátých letech téměř nezměnil, její okolí působí neutěšeně a v budoucnu lokalitu podle plánů hlavního města čeká výrazný rozvoj. Na popud Centra pro středoevropskou architekturu CCEA MOBA ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy a společnostmi Karlín Group a Ungelt Group představilo šest architektonických ateliérů studie toho, jak by mohl funkční a atraktivní vestibul metra vypadat.
 

Právě se děje

před 35 minutami

Kaczyński: Protesty proti omezení potratů budou stát mnoho životů

Předseda polské vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) v prohlášení varoval, že protesty proti nálezu ústavního soudu, kterým se prakticky ruší možnost legálních potratů, budou stát životy mnoha lidí. Polsko podobně jako jiné evropské země zažívá strmý nárůst případů koronavirové infekce.

Lidé, kteří protesty svolávají, se podle Kaczyńského dopouštějí veřejného ohrožení, tedy trestného činu. "Vážného trestného činu," podotkl šéf PiS, který od nedávna zastává i post vicepremiéra, jenž dohlíží na resorty obrany, vnitra a spravedlnosti.

"Stát má právo, ale také povinnost se takovým akcím postavit," řekl šéf národně-konzervativní strany, který je považován za nejmocnějšího politika v Polsku.

Vlna protestů se v Polsku zvedla poté, co ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných PiS, minulý týden shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy