Jak by mohl vypadat vestibul metra 21. století? Architekti představili vize moderních chrámů dopravy

Jak by mohl vypadat vestibul metra 21. století? Architekti představili vize moderních chrámů dopravy
Vzhledem k tomu, že vestibul zároveň sousedí s vlakovým nádražím i s několika stanicemi MHD, včetně terminálu pro autobusy mířící do zoo v Praze-Troji, bylo záměrem architektů z Atelier bod architekti navrhnout atraktivní přestupní terminál s dobrým napojením na sousední náměstí. Základním principem jejich konceptu tedy bylo protažení náměstí pod budovou a vytvoření zastřešené části náměstí, která poskytne prostor pro cestující.
Architekti do interiéru umístili informační a relaxační buňky. Patří mezi ně stánky nedaleké zoo, ale i Národní galerie nebo Výstaviště. Pobyt ve vestibulu, který funguje jako důležitý dopravní uzel, zpříjemnili občerstvovacími body.
Základním komunikačním prostředkem je velkoplošná obrazovka, která odkazuje na instituce v okolí a sděluje aktuality z jejich programu, jako jsou probíhající výstavy, přírůstky v zoo nebo program promítání planetária ve Stromovce.
Uskupení Dílna k vestibulu metra přistoupilo jako k místu s ekonomickým, ale také se společenským potenciálem. Prostor architekti otevřeli do výšky čtyř podlaží, aby zvětšili interaktivní plochu.
Foto: Centrum pro středoevropskou architekturu CCEA MOBA, et.al.
Magazín dap Magazín, dap
27. 6. 2018 6:25
Vestibul metra stanice Nádraží Holešovice se od svého vzniku v osmdesátých letech téměř nezměnil, její okolí působí neutěšeně a v budoucnu lokalitu podle plánů hlavního města čeká výrazný rozvoj. Na popud Centra pro středoevropskou architekturu CCEA MOBA ve spolupráci s Dopravním podnikem hlavního města Prahy a společnostmi Karlín Group a Ungelt Group představilo šest architektonických ateliérů studie toho, jak by mohl funkční a atraktivní vestibul metra vypadat.
 

Právě se děje

před 2 hodinami

Turecká zpěvačka Böleková zemřela po 288 dnech hladovky

V Turecku dnes po 288 dnech protestní hladovky zemřela zpěvačka Helin Böleková, členka populární folkové skupiny Grup Yorum. Informovala o tom agentura AP. Osmadvacetiletá hudebnice zahájila hladovku v době, kdy byla loni ve vězení kvůli údajnému napojení na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Protestovala tak proti perzekuci členů skupiny a proti zákazu vystupovat, který těleso dostalo už v roce 2016.

Böleková a její kolega z kapely Ibrahim Gökçek přestali přijímat potravu poté, co skončili na mřížemi kvůli vyšetřování údajných styků s PKK. Ta vede ozbrojený boj za kurdskou autonomii a turecká vláda, ale také Evropská unie a Spojené státy ji považují za teroristickou organizaci. Z vězení vyšli loni v listopadu, ale s hladovkou ani poté neskončili. Jejich cílem bylo, aby byli propuštěni i zbývající členové skupiny a aby skupina známá svými protestsongy mohla opět vystupovat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy