Obchodní dům Máj v Praze slaví 45 let. Měl vypadat jinak, komunisté to však odmítli

Obchodní dům Máj v Praze slaví 45 let. Měl vypadat jinak, komunisté to však odmítli
Obchodní dům Máj, který se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975, patřil spolu s o pár měsíců starší Kotvou k vrcholům československého maloobchodu. Na místě dnešního obchodního domu až do roku 1938 stál novogotický Šlikův palác. Před druhou světovou válkou bylo toto místo uvolněno pro zamýšlenou budovu Elektrických podniků. Z tohoto záměru právě kvůli válce sešlo.
Po válce zde vznikla provizorní dřevěná stavba, která v roce 1969 vyhořela. "V roce 1970 bylo rozhodnuto, že na tomto místě vyroste obchodní dům. Tehdy už se vlastně rodil projekt na dnešní obchodní dům Kotva," uvádí architekt a historik architektury Petr Klíma.
O rok později (v roce 1971) proběhla soutěž, které se zúčastnil například i autor Nové scény Národního divadla, architekt Karel Prager. "Pro řadu architektů ze silné generace narozené v období mezi oběma světovými válkami se univerzální, plnosortimentní obchodní domy staly možností navrhovat a realizovat stavby, které se nesmazatelně vepsaly do obrazu města, podobně jako kulturní domy, hotely, školy, administrativní budovy nebo sportovní stavby," dodává Petr Klíma.
Soutěž vyhrála trojice architektů z libereckého ateliéru Sial - John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš. Stavět se začalo v roce 1973. Slavnostní otevření domu proběhlo 21. dubna 1975 a podle Klímy dům začal ihned vzbuzovat rozporuplné reakce.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová ČTK Petra Jansová, ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2020 15:49
Obchodní dům Máj, který se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975, patřil spolu s o pár měsíců starší Kotvou k vrcholům československého maloobchodu. Zajímavý byl - opět podobně jako Kotva manželů Machoninových - i po architektonické stránce. Budova na rohu Spálené a Národní vznikla na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše.

Fotoreportáž vznikla v roce 2018 v rámci cyklu přednášek Nejošklivější architektura v Praze, který pořádá platforma Scholastika. Stavbu, za níž stojí trojice autorů z libereckého ateliéru Sial, v rámci prohlídky okomentoval architekt a historik architektury Petr Klíma, který se dlouhodobě věnuje tématu obchodních domů v socialistickém Československu.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Navalnyj se podle jeho poradce zotavuje rychleji, než se čekalo

Ruský opoziční vůdce Alexej Navalnyj se z otravy zotavuje rychleji, než se čekalo. Německé televizní stanici RTL to dnes řekl poradce kritika Kremlu Leonid Volkov. Navalnyj je podle něj bedlivě střežen.

před 6 hodinami

Zemřel bývalý poslanec za KDU-ČSL Ivo Vykydal

V neděli ráno zemřel ve věku nedožitých 56 let exposlanec za KDU-ČSL a bývalý náměstek ministra dopravy Ivo Vykydal. Na twitteru to uvedl lidovecký europoslanec Tomáš Zdechovský, informaci ČTK potvrdil zdroj, který si nepřál být jmenován.

Vykydal byl poslancem v letech 2002 až 2006. Ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2002 byl zvolen za KDU-ČSL v Olomouckém kraji. Byl členem výboru pro evropskou integraci (později výboru pro evropské záležitosti) a hospodářského výboru a místopředsedou poslaneckého klubu KDU-ČSL. Členem KDU-ČSL byl v letech 1999 až 2009, kdy přestoupil do nově založené strany TOP 09. V letech 2007 až 2012 byl Vykydal náměstkem ministra dopravy a od roku 2012 pracoval na Státním fondu dopravní infrastruktury. Působil i v komunální politice, v letech 1999 až 2002 byl místostarostou Šumperku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy