Obchodní dům Máj v Praze slaví 45 let. Měl vypadat jinak, komunisté to však odmítli

Obchodní dům Máj v Praze slaví 45 let. Měl vypadat jinak, komunisté to však odmítli
Obchodní dům Máj, který se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975, patřil spolu s o pár měsíců starší Kotvou k vrcholům československého maloobchodu. Na místě dnešního obchodního domu až do roku 1938 stál novogotický Šlikův palác. Před druhou světovou válkou bylo toto místo uvolněno pro zamýšlenou budovu Elektrických podniků. Z tohoto záměru právě kvůli válce sešlo.
Po válce zde vznikla provizorní dřevěná stavba, která v roce 1969 vyhořela. "V roce 1970 bylo rozhodnuto, že na tomto místě vyroste obchodní dům. Tehdy už se vlastně rodil projekt na dnešní obchodní dům Kotva," uvádí architekt a historik architektury Petr Klíma.
O rok později (v roce 1971) proběhla soutěž, které se zúčastnil například i autor Nové scény Národního divadla, architekt Karel Prager. "Pro řadu architektů ze silné generace narozené v období mezi oběma světovými válkami se univerzální, plnosortimentní obchodní domy staly možností navrhovat a realizovat stavby, které se nesmazatelně vepsaly do obrazu města, podobně jako kulturní domy, hotely, školy, administrativní budovy nebo sportovní stavby," dodává Petr Klíma.
Soutěž vyhrála trojice architektů z libereckého ateliéru Sial - John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš. Stavět se začalo v roce 1973. Slavnostní otevření domu proběhlo 21. dubna 1975 a podle Klímy dům začal ihned vzbuzovat rozporuplné reakce.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová ČTK Petra Jansová, ČTK
Aktualizováno 20. 4. 2020 15:49
Obchodní dům Máj, který se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975, patřil spolu s o pár měsíců starší Kotvou k vrcholům československého maloobchodu. Zajímavý byl - opět podobně jako Kotva manželů Machoninových - i po architektonické stránce. Budova na rohu Spálené a Národní vznikla na místě novogotického Šlikova paláce podle návrhu Miroslava Masáka, Johna Eislera a Martina Rajniše.

Fotoreportáž vznikla v roce 2018 v rámci cyklu přednášek Nejošklivější architektura v Praze, který pořádá platforma Scholastika. Stavbu, za níž stojí trojice autorů z libereckého ateliéru Sial, v rámci prohlídky okomentoval architekt a historik architektury Petr Klíma, který se dlouhodobě věnuje tématu obchodních domů v socialistickém Československu.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 2 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy