Obdivovaný i nenáviděný Máj čeká rekonstrukce. Projděte si historii osobité stavby

Obdivovaný i nenáviděný Máj čeká rekonstrukce. Projděte si historii osobité stavby
Původně se obchodní dům měl jmenovat 02, byl totiž druhým poválečným obchodním domem postaveným na území Prahy. První byla Kotva manželů Machoninových, která byla otevřena o dva měsíce dříve.
Podle Šváchy uměleckohistorická cena objektu spočívá především ve schopnosti jeho autorů vyrovnat se pohotově a samostatně s podněty, které na přelomu 60. a 70. let 20. století přinášely nejprogresivnější směry současné západní architektury, a to zejména hnutí high-tech a neofunkcionalismus. Švácha budovu rovněž srovnává s pařížským Centre Pompidou.
Obchodní dům Máj, který se zákazníkům otevřel 21. dubna 1975, patřil spolu s o pár měsíců starší Kotvou k vrcholům československého maloobchodu. Na místě dnešního obchodního domu až do roku 1938 stál novogotický Šlikův palác. Před druhou světovou válkou bylo toto místo uvolněno pro zamýšlenou budovu Elektrických podniků. Z tohoto záměru právě kvůli válce sešlo.
Efekt, který vyvolávala, je dnes popřen vedlejší budovou Quadria.
Foto: Amádeus Real
Petra Jansová ČTK Petra Jansová, ČTK
Aktualizováno 25. 4. 2022 14:19
Developerská firma Amádeus Real začne v červnu s rekonstrukcí obchodního domu Máj na Národní třídě v Praze. Přestavba, která by měla zachovat vzhled budovy, potrvá asi rok a půl a vyjde na více než miliardu korun. Máj se uzavře pro veřejnost od 16. května. Podívejte se na vizualizace po rekonstrukci i na historické snímky obchodního domu, který se zákazníkům otevřel v dubnu 1975.

Fotoreportáž, která zachycuje historické snímky obchodního domu Máj, vznikla v roce 2018 v rámci cyklu přednášek Nejošklivější architektura v Praze. Pořádá ji platforma Scholastika. Stavbu, za níž stojí trojice autorů z libereckého ateliéru Sial, v rámci prohlídky okomentoval architekt a historik architektury Petr Klíma, který se dlouhodobě věnuje tématu obchodních domů v socialistickém Československu.

 

Právě se děje

Další zprávy