Nejošklivější architektura Česka: Obchodní dům Máj měl vypadat jinak, komunisté to však odmítli

Nejošklivější architektura Česka: Obchodní dům Máj měl vypadat jinak, komunisté to však odmítli
Na místě dnešního obchodního domu až do roku 1938 stál novogotický Šlikův palác. Před druhou světovou válkou bylo toto místo uvolněno pro zamýšlenou budovu Elektrických podniků. Z tohoto záměru právě kvůli válce sešlo.
Po válce zde vznikla provizorní dřevěná stavba, která v roce 1969 vyhořela. "V roce 1970 bylo rozhodnuto, že na tomto místě vyroste obchodní dům. Tehdy už se vlastně rodil projekt na dnešní obchodní dům Kotva," uvádí architekt a historik architektury Petr Klíma.
O rok později (v roce 1971) proběhla soutěž, které se zúčastnil například i autor Nové scény Národního divadla, architekt Karel Prager. "Pro řadu architektů ze silné generace narozené v období mezi oběma světovými válkami se univerzální, plnosortimentní obchodní domy staly možností navrhovat a realizovat stavby, které se nesmazatelně vepsaly do obrazu města, podobně jako kulturní domy, hotely, školy, administrativní budovy nebo sportovní stavby," dodává Petr Klíma.
Soutěž vyhrála trojice architektů z libereckého ateliéru Sial - John Eisler, Miroslav Masák a Martin Rajniš. Stavět se začalo v roce 1973. Slavnostní otevření domu proběhlo 21. dubna 1975 a podle Klímy dům začal ihned vzbuzovat rozporuplné reakce.
Foto: Jakub Plíhal
Petra Jansová Petra Jansová
25. 6. 2018 8:34
Další zastávkou v rámci cyklu přednášek Nejošklivější architektura v Praze, který pořádá platforma Scholastika, se tentokrát stal obchodní dům Máj na nároží Národní třídy a Spálené ulice v Praze. Stavbu, za níž stojí trojice autorů z libereckého ateliéru Sial, v rámci prohlídky okomentoval architekt a historik architektury Petr Klíma, který se dlouhodobě věnuje tématu obchodních domů v socialistickém Československu.
 

Právě se děje

Další zprávy