Průzkum: Roušky si musela ušít polovina národa. Češi schvalují zavření hranic i škol

Magazín Behavio, Magazín
20. 3. 2020 12:50
Jak Češi prožívají karanténu, co jim nejvíc chybí a schvalují opatření vlády? To zjišťoval na vybraném vzorku 1000 lidí průzkum agentury Behavio. Přečtěte si, jak se lidé vyrovnávají s omezením pohybu, čeho se nejvíc bojí a jak moc sledují informace o boji s novým typem koronaviru.

"Situace se rychle mění a s ní i potřeby lidí. Proto jsme výzkum provedli včera v řádu několika hodin. Zajímá nás, jak lidé prožívají karanténu, jak se cítí a jestli mají dostatek informací. To jsou klíčové informace pro úřady a vládu, aby věděli, jak lidem pomoci," uvedl Vojtěch Prokeš, sociolog a ředitel výzkumu Behavio.

Detailnější informace si můžete projít na v databázi Atlas Čechů.

Foto: Jakub Plíhal

Ekonomické dopady

V produktivním věku nejsou velké rozdíly v tom, jak se krize dotýká zdroje příjmů. Neukazuje se tedy zatím, že by například mileniálové měli lepší podmínky adaptace než generace nad nimi.

Zatím 13 procent lidí už teď zažívá výrazný výpadek příjmu. Další třetina (31 procent) výrazný výpadek očekává, 45 procent odhaduje, že bude žít z měsíce na měsíc a 17 procent odhaduje, že bude mít vážné finanční problémy v budoucnu, například nedokážou splácet dluhy, hypotéku. Jen pětiny se podle jejich aktuálního odhadu omezení finančně nedotknou.

Velké obavy mají živnostníci a majitelé firem, více než polovina z nich (52 procent) očekává nebo už zažívá výrazný výpadek příjmů.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy