Průzkum: Roušky si musela ušít polovina národa. Češi schvalují zavření hranic i škol

Magazín Behavio, Magazín
20. 3. 2020 12:50
Jak Češi prožívají karanténu, co jim nejvíc chybí a schvalují opatření vlády? To zjišťoval na vybraném vzorku 1000 lidí průzkum agentury Behavio. Přečtěte si, jak se lidé vyrovnávají s omezením pohybu, čeho se nejvíc bojí a jak moc sledují informace o boji s novým typem koronaviru.

"Situace se rychle mění a s ní i potřeby lidí. Proto jsme výzkum provedli včera v řádu několika hodin. Zajímá nás, jak lidé prožívají karanténu, jak se cítí a jestli mají dostatek informací. To jsou klíčové informace pro úřady a vládu, aby věděli, jak lidem pomoci," uvedl Vojtěch Prokeš, sociolog a ředitel výzkumu Behavio.

Detailnější informace si můžete projít na v databázi Atlas Čechů.

Tisková konference po mimořádném zasedání vlády k situaci kolem šíření nového typu koronaviru (17. března 2020)
Tisková konference po mimořádném zasedání vlády k situaci kolem šíření nového typu koronaviru (17. března 2020) | Foto: ČTK

Hodnocení vlády

Většina lidí si myslí, že vláda situaci zvládá dobře (62 procent) - z toho 16 procent je hodnotí přímo skvěle a 46 procent má drobné výhrady.

Zbytek Čechů to ale vidí jinak. Vláda to podle nich buď nezvládá vůbec, nebo s velkými problémy. Kritičtí jsou zejména vysokoškolsky vzdělaní lidé. Mezi nejčastější důvody nespokojenosti patří nedostatek roušek a vybavení, pocit, že jim vláda neustále lže a obrací situaci ve svoje PR. Zaznívá také silná nedůvěra k osobě premiéra Andreje Babiše.

Voliči ANO nemají moc výhrady. Naopak kritičtí jsou voliči Pirátů (53 procent si myslí, že to vláda nezvládá) i ODS (55 procent si myslí, že to nezvládá). Kritická je také Praha, které si situace dotýká bezprostředně (55 procent).

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy