Kamu ve Vietnamu poráží Ditu P. autentičností. Vaření opravdu může mít příběh

Martin Svoboda Martin Svoboda
7. 4. 2016 6:16
Nová šestidílná kuchařská show zavede diváky do centrálního Vietnamu i pražské tržnice Sapa. Průvodcem je Kamila "Kamu" Rundusová, která vařila v Austrálii, na Novém Zélandě nebo v Anglii u televizního kuchaře Jamieho Olivera. "Jde o sympatickou minisérii, která k vietnamské kuchyni, kultuře i menšině v Česku přistupuje s respektem a zároveň zvědavostí," píše o kuchařské show České televize Martin Svoboda.
Kamu ve Vietnamu
Kamu ve Vietnamu | Foto: Česká televize

Kuchařka a gastroturistka Kamila Rundusová protáhne diváky v nové kulinářské show středoasijskou zemí i pražskou Sapou, řekne něco málo o tom, co na svých cestách o Vietnamu zjistila, a uvaří jedno jídlo na místě a druhé při dotáčkách v české tržnici.

Na první pohled je jasné, že přístupem jde o pravý opak pojetí Dity Pecháčkové, v němž se kuchařka izoluje od světa a v nadreálné kuchyni připravuje jídla, jež jsou nakonec naaranžována tak dokonale, až působí nepřirozeně.

Tady rozhodně nejde o foodporno, Kamu ve Vietnamu zůstává nohama na zemi, v reálném prostředí a mezi reálnými lidmi. Nesnaží se naaranžovat krásné exotické kulisy jako z katalogu, Vietnam je v pořadu leckdy poněkud ošklivý, tím přesvědčivěji se však k divákovi dostane pomyslná vůně jídla. Je to opravdové.

Ukazuje se, že vaření opravdu může mít příběh – příběh kultury, v níž se vyvíjelo, příběh lidí, kteří ho připravují. Trik spočívá v autenticitě, kterou show dokáže reprodukovat. Možná na to má vliv skutečnost, že vznikla poměrně narychlo. Rundusová do Vietnamu nejela s tím, že bude natáčet, chytli se jí ale její známí, domluvili se s ní a vyslali za ní malý štáb.

Kamila "Kamu" Rundusová
Autor fotografie: Prima FTV

Kamila "Kamu" Rundusová

  • Po dokončení hotelové školy pracovala například na Novém Zélandu nebo v Austrálii
  • Má za sebou měsíční praxi u šéfkuchaře Jamieho Olivera
  • Její blog na Facebooku sleduje přes 20 tisíc lidí
  • Rozhovor s nadějnou kuchařkou si přečtěte ZDE.

Podle toho výsledek i vypadá. V některých ohledech mu to prospívá, v jiných ale škodí. Nejvíc ze všeho táhne tvůrce k zemi, že zjevně nestihli detailněji propracovat scénář, jenž by podle určeného klíče během šesti epizod systematicky postupoval ke komplexnějšímu poznání vietnamské kuchyně. Místo toho se zdá, že štáb dal dohromady, o čem by který díl mohl být čistě podle aktuálních možností. Sice se podařilo každý díl zaštítit nějakým nosným tématem, například návštěvou farmy, v detailech už ale koncept neexistuje a pořad se leckdy i na poli jedné epizody opakuje, nebo naopak něco sděluje s až přílišnou samozřejmostí.

Největším problémem je komentář Michala Holána. Svým zvýšeným afektem vytrhává z jinak přirozeného plynutí děje a nenuceně přímého projevu Rundusové. Kdyby stála ve studiu dokonale nasvícená a nalíčená, byl by asi její projev problematický, uprostřed Hanoje si ale může dovolit se přeřeknout a zapomenout. Opět narůstá dojem věrohodnosti. Komentář pokoušející se velmi úlisně o familiárnost dojem pouze narušuje.

Pozitivní je, že Rundusová se nesnaží jako tolik jiných evropských turistů přesvědčovat nás o tom, jak dokonale splynula s cizí kulturou, otevřela se jí a napojila se na ni. KAMU zůstává návštěvnicí, ráda se vrací na svá oblíbená místa, dělá si zde kamarády a poznává cizí prostředí.

Jde o upřímný a sebereflexivní přístup, jenž v sobě nemá pokrytectví Doroty Nvotové, která se nás i samu sebe v dokumentu Fulmaya snažila přesvědčit, jak se duchovně sžila s Indií, ačkoliv bylo jasné, že jde jen o namyšlenou a v důsledku slepou turistku. Rundusová na sebe nestrhává pozornost, nedělá ze sebe hrdinku, stává se pouze průvodcem světem, který ji fascinuje.

Kamu ve Vietnamu má rozhodně mouchy plynoucí nejspíš z rychlosti produkce. V rámci své nedokonalosti jde ale o sympatickou minisérii, která k vietnamské kuchyni, kultuře i menšině v Česku přistupuje s respektem a zároveň zvědavostí, představuje je, ale nedělá z nich atrakci ani karikaturu.

Znám spoustu žen, které jsou v kuchyni nepostradatelné, ale málo se jich dostane na pozici šéfkuchaře, nejsou na to dost tvrdé, tvrdí kuchařka Kamura. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy