Kamu ve Vietnamu poráží Ditu P. autentičností. Vaření opravdu může mít příběh

Martin Svoboda Martin Svoboda
7. 4. 2016 6:16
Nová šestidílná kuchařská show zavede diváky do centrálního Vietnamu i pražské tržnice Sapa. Průvodcem je Kamila "Kamu" Rundusová, která vařila v Austrálii, na Novém Zélandě nebo v Anglii u televizního kuchaře Jamieho Olivera. "Jde o sympatickou minisérii, která k vietnamské kuchyni, kultuře i menšině v Česku přistupuje s respektem a zároveň zvědavostí," píše o kuchařské show České televize Martin Svoboda.
Kamu ve Vietnamu
Kamu ve Vietnamu | Foto: Česká televize

Kuchařka a gastroturistka Kamila Rundusová protáhne diváky v nové kulinářské show středoasijskou zemí i pražskou Sapou, řekne něco málo o tom, co na svých cestách o Vietnamu zjistila, a uvaří jedno jídlo na místě a druhé při dotáčkách v české tržnici.

Na první pohled je jasné, že přístupem jde o pravý opak pojetí Dity Pecháčkové, v němž se kuchařka izoluje od světa a v nadreálné kuchyni připravuje jídla, jež jsou nakonec naaranžována tak dokonale, až působí nepřirozeně.

Tady rozhodně nejde o foodporno, Kamu ve Vietnamu zůstává nohama na zemi, v reálném prostředí a mezi reálnými lidmi. Nesnaží se naaranžovat krásné exotické kulisy jako z katalogu, Vietnam je v pořadu leckdy poněkud ošklivý, tím přesvědčivěji se však k divákovi dostane pomyslná vůně jídla. Je to opravdové.

Ukazuje se, že vaření opravdu může mít příběh – příběh kultury, v níž se vyvíjelo, příběh lidí, kteří ho připravují. Trik spočívá v autenticitě, kterou show dokáže reprodukovat. Možná na to má vliv skutečnost, že vznikla poměrně narychlo. Rundusová do Vietnamu nejela s tím, že bude natáčet, chytli se jí ale její známí, domluvili se s ní a vyslali za ní malý štáb.

Kamila "Kamu" Rundusová

Kamila Rundusová Show Jana Krause
  • Po dokončení hotelové školy pracovala například na Novém Zélandu nebo v Austrálii
  • Má za sebou měsíční praxi u šéfkuchaře Jamieho Olivera
  • Její blog na Facebooku sleduje přes 20 tisíc lidí
  • Rozhovor s nadějnou kuchařkou si přečtěte ZDE.

Podle toho výsledek i vypadá. V některých ohledech mu to prospívá, v jiných ale škodí. Nejvíc ze všeho táhne tvůrce k zemi, že zjevně nestihli detailněji propracovat scénář, jenž by podle určeného klíče během šesti epizod systematicky postupoval ke komplexnějšímu poznání vietnamské kuchyně. Místo toho se zdá, že štáb dal dohromady, o čem by který díl mohl být čistě podle aktuálních možností. Sice se podařilo každý díl zaštítit nějakým nosným tématem, například návštěvou farmy, v detailech už ale koncept neexistuje a pořad se leckdy i na poli jedné epizody opakuje, nebo naopak něco sděluje s až přílišnou samozřejmostí.

Největším problémem je komentář Michala Holána. Svým zvýšeným afektem vytrhává z jinak přirozeného plynutí děje a nenuceně přímého projevu Rundusové. Kdyby stála ve studiu dokonale nasvícená a nalíčená, byl by asi její projev problematický, uprostřed Hanoje si ale může dovolit se přeřeknout a zapomenout. Opět narůstá dojem věrohodnosti. Komentář pokoušející se velmi úlisně o familiárnost dojem pouze narušuje.

Pozitivní je, že Rundusová se nesnaží jako tolik jiných evropských turistů přesvědčovat nás o tom, jak dokonale splynula s cizí kulturou, otevřela se jí a napojila se na ni. KAMU zůstává návštěvnicí, ráda se vrací na svá oblíbená místa, dělá si zde kamarády a poznává cizí prostředí.

Jde o upřímný a sebereflexivní přístup, jenž v sobě nemá pokrytectví Doroty Nvotové, která se nás i samu sebe v dokumentu Fulmaya snažila přesvědčit, jak se duchovně sžila s Indií, ačkoliv bylo jasné, že jde jen o namyšlenou a v důsledku slepou turistku. Rundusová na sebe nestrhává pozornost, nedělá ze sebe hrdinku, stává se pouze průvodcem světem, který ji fascinuje.

Kamu ve Vietnamu má rozhodně mouchy plynoucí nejspíš z rychlosti produkce. V rámci své nedokonalosti jde ale o sympatickou minisérii, která k vietnamské kuchyni, kultuře i menšině v Česku přistupuje s respektem a zároveň zvědavostí, představuje je, ale nedělá z nich atrakci ani karikaturu.

Znám spoustu žen, které jsou v kuchyni nepostradatelné, ale málo se jich dostane na pozici šéfkuchaře, nejsou na to dost tvrdé, tvrdí kuchařka Kamura. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Princ Harry a Meghan se vzdají královských povinností od dubna

Britský princ Harry a jeho manželka Meghan se vzdají svých královských povinností k 31. březnu. S odvoláním na mluvčí manželského páru o tom ve středu informoval zpravodajský web BBC. Vnuk královny Alžběty II. na počátku roku oznámil, že se s ženou vzdají role v královské rodině a začnou pracovat, aby se stali finančně nezávislými. Podle britských médií ale nebudou zřejmě moci používat značku Sussex Royal, o jejíž registraci před časem požádali.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Alternativa pro Německo se po ostré kritice omluvila za rasistické omalovánky

Ostrou kritiku si vysloužila pravicově populistická strana Alternativa pro Německo (AfD) za dětské omalovánky, které její členové rozdávali na akci v porýnském Krefeldu. Sešit totiž neobsahoval obrázky pohádkových postaviček, ale kresby, které jsou podle kritiků rasistické, xenofobní a plné stereotypů. Případem se zabývá i policie, informoval list Westdeutsche Zeitung. AfD kritiku nejdříve odmítla, ve středu se ale za vytištění omalovánek omluvila a jejich rozdávání označila za "organizační chybu".

V sešitu s názvem "Nordrhein-Westfalen zum Ausmalen" (Severní Porýní-Vestfálsko k vymalování) je například obrázek lidí v autech s tureckými vlajkami a zbraněmi v rukou. Na další straně jsou nakreslení lidé s kostí v kudrnatých vlasech, kteří se koupou v bazénu, od něhož prchají mladé dívky. Na obrázku je ve vodě také zcela zahalená žena či ruka s nožem. Omalovánky rozdávala minulý týden na své akci v Krefeldu frakce AfD ze zemského parlamentu nejlidnatější německé země, Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy