Indie brojí proti pytlákům, kteří loví vzácné nosorožce

vk, Reuters
10. 5. 2008 14:00
Dosavadní strategie selhává. Strážci parky neochrání

Dillí - V indické přírodní rezervaci Kaziranga se na popud státních úředníků zvýší počet strážců parku. Opatření má uchránit ohrožené nosorožce indické před pytláky, uvedla agentura Reuters.

Od ledna pytláci zabili nejméně deset nosorožců ve dvou národních parcích v oblasti Assam a osm právě v národním parku Kaziranga.

"Zvyšujeme počet strážců v parku Kaziranga, kvůli současnému nárůstu pytláctví," řekl Rockybul Hussain, ministr lesů indické oblasti Assam.

Čtyřiadvacet nosorožců během uplynulých dvou let přišlo o rohy, které jsou vyhledávanou komoditou na černých trzích. Cena rohů se vyšplhala až k 10 tisícům dolarů.

Poptávka podle expertů přichází většinou z Číny a jihoasijských zemí. Podle asijských pověr lze s jejich pomocí léčit řadu onemocnění, či je dokonce využít jako afrodiziakum.

Těžký život strážců

Po letité neúspěšné snaze omezit v parku počet pytláků požádala správa rezervace Kaziranga o pomoc Národní kancelář pro vyšetřování (CBI).

Kritici nicméně namítají, že ani nové kroky nesplní účel, dokud vláda nezlepší pracovní podmínky strážců v parcích.

"Strážci nemají dostačující výcvik, čelí šikaně od služebně starších lesních úředníků a je jim dáváno za vinu, pokud věci nejdou tak, jak mají," řekl Soumyadeep Data, ředitel skupiny Volání přírody, která pracuje na ochraně nosorožců v oblasti.

V Nepálu vymírají. Kvůli nepokojům

Nosorožec indický je jedním ze dvou přežívajících druhů nosorožce na světě.

Světový fond na ochranu přírody (WWF) odhaduje, že na světě zbývá již jen 3.000 zvířat. Nacházejí se většinou v severovýchodní Indii, několik stovek v sousedním Nepálu.

Právě tam ale velká část nosorožců kvůli dlouhodobým maoistickým nepokojům vyhynula. 

Podle agentury AP nepálská vláda nedokázala dostatečně kontrolovat pytláky. Nepálští vojáci určení na ochranu rezervace totiž byli převeleni do boje proti rebelům, a tak ochranáři nebyli schopni tlustokožce monitorovat.

Bosí a bez pláštěnek

V parku Kaziranga žije 1.800 nosorožců v bažinách a lesích. Mezi vysokým křovím se tam pytláci snadno skryjí, než je polapí s pomocí jedu nebo je zastřelí.

Morálka strážců, často vyčerpaných osamělým bojem proti pytlákům, je nízká.

Strážci parku jsou špatně placeni a nuceni hlídkovat bosí a bez pláštěnek. Mají staré pušky a čelí moderně vybaveným pytlákům. 

Více o Indii: Bush naštval Indii. Řekl, že může za drahé potraviny

 

Právě se děje

Další zprávy