Tygři na Sumatře jsou znovu na pokraji vyhynutí

ntq, Reuters
8. 3. 2008 20:30
Mezi vyhynulé tygry se možná zařadí i sumaterští
Mladý tygr sumaterský v ZOO v Jakartě.
Mladý tygr sumaterský v ZOO v Jakartě. | Foto: REUTERS/Darren Whiteside

Panthera tigris
Autor fotografie: Wikipedia.cz

Panthera tigris

Tygr je největší kočkovitá šelma. V minulosti byl v mnoha poddruzích rozšířen prakticky po celé Asii, od Turecka až po Koreu a Indonésii. Dnes jsou - hlavně kvůli člověku - některé poddruhy vyhubeny a tygr je ohroženým druhem.
Převzato z Wikipedia.cz

Singapur - Tygří zuby, drápy, kožešiny a dokonce i vousy. To vše je běžně k dostání na ostrově Sumatra v Indonésii. A zdejší kočkovité šelmy jsou přitom na pokraji vyhynutí.

K šokujícímu zjištění nyní došla britská skupina aktivistů Traffic, kteří tygry na Sumatře monitorovali. V roce 2006 padlo podle nich za oběť pytláctví asi třiadvacet kusů.

"Toto číslo je znatelně nižší než průměr z let 1999 až 2002, kdy pytláci ročně ulovili kolem padesáti tygrů. Avšak paradox tkví v tom, že za to může právě kriticky nízký počet jedinců ve volné přírodě," vysvětlila Julia Ng, autorka výzkumu Traffic.

Původní tisícovku jedinců zdecimovalo na Sumatře posledních čtyřicet let. Vinu na tom mají zákonné odstřely po střetu s člověkem i ilegální pytláctví.

Čtěte také: O osudech dalšího ohroženého tygra jihočínského

"V současnosti odhadujeme, že se na ostrově pohybuje méně než čtyři sta tygrů. Nepotřebujeme žádnou složitou matematiku, abychom přišli na to, že sumaterský tygr bude rychle následovat osudy tygrů na Bali a Jávě. Pokud tedy konečně lidé nezasáhnou," řekla.

Nešťastná krása?

Tygr sumaterský, Panthera tigris sumatrae, je nejohroženějším tygřím poddruhem na Zemi.

Indonéský prezident Susilo Bambang Yudhoyono sice v prosinci zveřejnil desetiletý plán na jeho záchranu. Podle zprávy Traffic však prezidentův plán nefunguje - především díky laxnímu přístupu úřadů. Vláda problémy uznala a souhlasí, že je k záchraně tygrů potřeba větší snahy jak ze strany úřadů, tak i ze strany samotných občanů Sumatry.

"Musíme bohužel čelit černým trhům, mimo to tu máme ještě řadu dalších problémů, které způsobují vymírání tygrů," řekl Tonny Soehartono, indonéský ministr lesnictví. "Změny v zemědělství i rozpad tygřích teritorií na spousty malých vede tygry často ke konfliktům s lidmi. Všeobecná pověst šelem díky tomu není zrovna nejlepší."

K ochraně tygrů nepomáhá ani to, že je veškerý obchod s tygřími artikly přísně zakázán. Ten, kdo vám nabídne kožešinu, může zaplatit až 11.000 dolarů pokuty.

Jenže tygří kosti i penisy jsou nedílnou součástí tradičního čínského léčitelství a často se používají také k magickým rituálům přímo na Sumatře.

Tygří špičáky jsou používány ve šperkařství. Takový šperk by měl svého nositele chránit a nosit mu štěstí. Drápy se zase spolu se zlatem používají na výrobu náhrdelníků a vousy i kousky srsti jsou předmětem ochrany před černou magií.

 

Právě se děje

Další zprávy