Všechny žampiony jsou jedlé, babky způsobují rakovinu. 15 největších mýtů o houbách

Zuzana Hronová Zuzana Hronová, Thinkstock, Wikimedia Commons
Aktualizováno 15. 8. 2017 10:37
Houbařská sezona začíná. O Češích se říká, že jsou nejvášnivější houbaři na světě. Jenže i oni věří mnohým mýtům o houbách. Patnáct největších jsme rozebrali s mykoložkou Terezou Tejklovou.

Praha - Češi jsou národem houbařů, přesto věří mnoha mýtům a často riskují život. Třeba když si myslí, že okousané houby jsou jedlé, že jedovaté houby poznají podle chuti a že s bedlami či žampiony se člověk nemůže splést.

Často se zase svou nevědomostí zbytečně ochuzují o ty pravé gurmánské hody.

"Určitě je škoda, když lidé sbírají pouze hřibovité houby, taková směs třeba z dvaceti druhů hub je chutí nepřekonatelná. Znám také lidi, kteří se doslova honí za liškami a nedají na ně dopustit, mně osobně ta houba ale příliš neříká, naopak já mám raději lišáky. To jsou oranžově zbarvené houby, které mají pod kloboukem ostny. Mají mírně nakyslou chuť, a skvěle se proto hodí do kyselých polévek, omáček nebo na nakládání," vysvětlila Aktuálně.cz mykoložka Tereza Tejklová, která zpracovává mykologické sbírky v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

Foto: Wikimedia Commons

Babky jsou jedovaté a mohou způsobit rakovinu

Hřib žlutomasý, lidově zvaný babka, je skutečně často napadán nedohubem zlatovýtrusým. Ten patří mezi nižší houby a napadá téměř výhradně hřiby. Až potud je podle mykoložky z Muzea východních Čech v Hradci Králové Terezy Tejklové vše interpretováno správně. Není ale podle ní pravdou, že by byla rizikovou samotná konzumace babek.

"Pokud budete sbírat mladé a zdravé plodnice, tak vám žádné nebezpečí nehrozí. Dospělé plodnice jsou navíc dosti měkké, vodnaté a často červivé. Rozhodně též není vhodné vykrajovat plesnivé části hub, ale to platí u všech druhů, nejen u babek, protože plíseň je již přítomná v celé houbě. Hřib žlutomasý se také příliš nehodí na sušení a zpracován by měl být ještě v den sběru." 

 

Právě se děje

Další zprávy