Všechny žampiony jsou jedlé, babky způsobují rakovinu. 15 největších mýtů o houbách

Zuzana Hronová Zuzana Hronová, Thinkstock, Wikimedia Commons
Aktualizováno 15. 8. 2017 10:37
Houbařská sezona začíná. O Češích se říká, že jsou nejvášnivější houbaři na světě. Jenže i oni věří mnohým mýtům o houbách. Patnáct největších jsme rozebrali s mykoložkou Terezou Tejklovou.

Praha - Češi jsou národem houbařů, přesto věří mnoha mýtům a často riskují život. Třeba když si myslí, že okousané houby jsou jedlé, že jedovaté houby poznají podle chuti a že s bedlami či žampiony se člověk nemůže splést.

Často se zase svou nevědomostí zbytečně ochuzují o ty pravé gurmánské hody.

"Určitě je škoda, když lidé sbírají pouze hřibovité houby, taková směs třeba z dvaceti druhů hub je chutí nepřekonatelná. Znám také lidi, kteří se doslova honí za liškami a nedají na ně dopustit, mně osobně ta houba ale příliš neříká, naopak já mám raději lišáky. To jsou oranžově zbarvené houby, které mají pod kloboukem ostny. Mají mírně nakyslou chuť, a skvěle se proto hodí do kyselých polévek, omáček nebo na nakládání," vysvětlila Aktuálně.cz mykoložka Tereza Tejklová, která zpracovává mykologické sbírky v Muzeu východních Čech v Hradci Králové.

Foto: Thinkstock

Lupenaté houby radši nesbírat, jsou stejně většinou jedovaté

Podle mykoložky Terezy Tejklové se houbaři tímto přístupem zbytečně ochuzují o velké množství skutečně lahodných druhů. "Například ryzce, holubinky nebo muchomůrka růžovka jsou skutečné delikatesy kvalitou vysoce převyšující hřibovité houby. Je ale fakt, že méně zkušení houbaři příliš neriskují, pokud sbírají výhradně hřibovité houby. Jedovatých a nejedlých druhů je mezi nimi pomálu a je určitě jednodušší se naučit poznat těch několik málo 'zákeřníků'."

 

Právě se děje

Další zprávy