Fotografickou sérií roku se stal soubor Lee-Ann Olwageové z Jižní Afriky, nazvaný Valim-babena (Úcta ke stáří). Zachycuje péči rodiny žijící na Madagaskaru o jejich jedenadevadesátiletého dědečka trpícího demencí.
Ocenění za nejlepší dlouhodobý projekt získal venezuelský fotograf Alejandro Cegarra, pracující pro The New York Times a Bloomberg. Jeho práce nesoucí název Dvě zdi vypráví o životě migrantů, kteří se snaží překročit hranici mezi Mexikem a USA.
Ocenění za nejlepší práci v kategorii Volný formát získala ukrajinská fotografka Julia Kochetová za projekt Válka je osobní.
Soutěž World Press Photo běží od roku 2021 v novém formátu. Nejprve vyhlašuje kontinentální vítěze, ze kterých pak porota vybírá ty světové. Letošního, 67. ročníku se zúčastnilo 3851 fotografů ze 130 zemí. Světoví vítězové byli oznámeni dnes.
Přehled světových i regionálních vítězů si můžete prohlédnout ve fotogalerii u tohoto článku.
Převažujícími tématy v letošním ročníku soutěže World Press Photo byly válečné konflikty, klimatická krize a rodina. "Porotci si všimli, že mnoho příběhů v jejich výběru nejlepších snímků se točí právě kolem tématu rodiny. Vyprávějí příběhy rodin, které se vyrovnávají s nemocemi, jako je rakovina nebo demence, s problémy migrace a s traumaty způsobenými válkou, katastrofami a ztrátou blízkých," konstatují pořadatelé soutěže.