To jsou nejlepší české fotky přírody: Vyhrál netradiční snímek pumy v protisvětle

To jsou nejlepší české fotky přírody: Vyhrál netradiční snímek pumy v protisvětle
Martin Pelánek: První krůčky. Druhé místo v kategorii Savci.
Barbora Polívková: V srdci přírody. Druhé místo v kategorii Plazi a obojživelníci.
Jan Molinský: Pelikán. Třetí místo v kategorii Zvířata v lidské péči.
Zuzana a Matej Dolinayovi: Na ranní procházce. Třetí místo v kategorii Savci.
Foto: Czech Nature Photo 2020
Foto
5. 5. 2020 18:15
Českým snímkem přírody roku 2020 se stala fotografie Petra Slavíka nazvaná Ve stínu. Zachycuje pumu v jejím přirozeném prostředí. Vyhlášení soutěže Czech Nature Photo se letos uskutečnilo pouze on-line, kvůli panující koronavirové pandemii. Přinášíme přehled vítězů všech kategorií.

Do čtvrtého ročníku soutěže se letos přihlásilo 229 autorů, kteří zaslali porotě k posouzení téměř dva tisíce příspěvků. Slavnostní předání cen a zahájení výstavy se konalo on-line 5. května na sociálních sítích Czech Photo.

Proč Fotografii roku získal snímek pumy v protisvětle, popisuje předseda poroty Pavel Krásenský: "Jde o netradiční pohled na skrytě žijícího živočicha v jeho přirozeném prostředí. Shoda okolností, světelné podmínky a fotografova kreativita daly vzniknout velmi zajímavé kompozici, která vás hned na první pohled zaujme. Je to přesně ta fotografie, u které si řeknete: To se nepovede často."

"Když jedete fotit kočku na druhý konec světa, je to vždy trochu, vlastně spíš hodně sázka do loterie. Ony totiž příliš nespolupracují. Když jsem vloni vedl expedici za pumou do chilského národního parku Torres del Paine, věřil jsem, že tu nádhernou kočku uvidíme. Štěstí a um našeho stopaře stály na naší straně. Věděli jsme o mladé samici nahoře v kopci, ale neměla příliš touhu pózovat. Až těsně před západem slunce na okamžik zvedla hlavu v protisvětle. Byla to klidná, tichá chvíle, kdy končí den. Snad se mi z té atmosféry povedlo trochu zachytit," popisuje vznik fotografie roku Petr Slavík.

Petr Slavík je držitelem několika mezinárodních ocenění včetně zlaté medaile z fotografického salonu Trierenberg Super Circuit, jeho fotografie se staly i součástí knižního výběru The World’s Best Images 2014. Jezdí po celém světě, aby zaznamenal poslední zbytky divočiny. Věnuje se hlavně šelmám a ohroženým druhům. Výtěžky z dražeb jeho fotografií podporují ochranářské projekty českých vědců v různých částech světa a chov ohrožených druhů v zoologických zahradách.

Výstava Czech Nature Photo 2020

Výstava v Czech Photo Centre v pražských Nových Butovicích bude veřejnosti otevřena (pokud to nařízení vlády dovolí) od 12. května do 28. července každý den kromě pondělí. Aktuální informace najdete na stránkách pořádající organizace Czech Photo.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 4 minutami

Útočník ve Švédsku pobodal osm lidí, policie případ vyšetřuje jako terorismus

Při útoku nožem ve městě Vetlanda na jihu Švédska bylo zraněno osm lidí, z toho dva vážně. Policie čin vyšetřuje jako terorismus. Pravděpodobného pachatele, kterým je přibližně dvacetiletý muž, strážci zákona postřelili a zatkli. S odvoláním na policii o tom informovaly zahraniční tiskové agentury.

Podle agentury DPA byl údajný útočník zasažen do nohy a nyní je v péči lékařů. Několik oblastí ve středu města vzdáleného asi 270 kilometrů na jihozápad od Stockholmu bylo uzavřeno. Policisté nejprve případ vyšetřovali jako pokus o vraždu, později ho ale přehodnotili na možný terorismus. Policie rovněž uvedla, že má situaci pod kontrolou.

Policisté přijeli na místo činu v centru města s přibližně 13 000 obyvateli kolem 15:00 poté, co lidé hlásili několik zraněných bodnou zbraní, uvedla veřejnoprávní televize SVT. Ministr vnitra Mikael Damberg hovořil o několika těžce zraněných osobách.

Švédský premiér Stefan Löfven odsoudil útok jako "hrůzný čin" a dodal, že na případu pracuje také tajná policie Säpo. "Průběžně vyhodnocují, zda je důvod k posílení bezpečnostních opatření, a jsou připraveni tak v případě potřeby učinit," uvedl v prohlášení citované švédskou tiskovou agenturou TT.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Izrael obvinil kvůli masivnímu úniku ropy Írán z ekologického terorismu

Za únik ropy, která zamořila desítky kilometrů pobřeží v Izraeli a Libanonu, je odpovědná loď libyjského majitele, která vyplula z Íránu. Řekla to izraelská ministryně životního prostředí Gila Gamlielová a únik označila za "ekologický terorismus", který má vazbu na Írán.

Podle ministryně je loď stará 19 let a z Íránu vyplula s nákladem surové ropy. V blízkosti Izraele plula za tmy s vypnutými komunikačními kanály. Gamlielová řekla, že posádka toxický materiál nelegálně vypustila do izraelských vod. Izrael podle ní bude usilovat o náhradu u firmy, u níž je loď pojištěna, a nedovolí Íránu ničit moře a život v něm.

Izraelci prověřovali několik desítek plavidel, z nichž mohla ropa uniknout. Pátrali po lodi, která 11. února plula ve vzdálenosti asi 50 kilometrů od izraelských břehů ve Středozemním moři.

Ochránci životního prostředí hovoří o ekologické katastrofě, jejíž následky se budou likvidovat několik let. Na čistění pláží se podílí tisíce dobrovolníků, pro veřejnost jsou nyní pláže zavřené. Izraelské úřady také z obezřetnosti zakázaly prodej ryb a mořských plodů z izraelských vod.

Zdroj: ČTK
Další zprávy