Pro hezčí den: Toto jsou nejlepší české fotky přírody - a jsou krásné

Pro hezčí den: Toto jsou nejlepší české fotky přírody - a jsou krásné
Nominace v kategorii Savci: Martin Pelánek - První krůčky
Nominace v kategorii Krajina: Josef Mandinec - Milford Sound
Nominace v kategorii Ptáci: Ondřej Pelánek - Ještěrka na výletě
Nominace v kategorii Zvířata v lidské péči: Jan Molinský - Pelikán
Foto: Czech Nature Photo 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 13. 4. 2020 21:21
Porota soutěže Czech Nature Photo 2020 vybrala nejlepší české fotografie přírody. Ve fotogalerii si můžete prohlédnout nominace, ze kterých vzejdou vítězové v jednotlivých kategoriích.

Rukama mezinárodní poroty prošly bezmála dva tisíce přihlášených fotografií. Ve čtvrtém ročníku se soutěžilo v jedenácti kategoriích, z čehož tři byly vyhlášeny nově. Do soutěže fotografů přírody se přihlásilo 229 autorů z České republiky a Slovenska.

"Překvapilo mě, v jaké shodě byla porota ohledně nominovaných fotografií. Ačkoliv byl výběr velmi pestrý, například v kategorii Savci se nepotkaly podobné snímky. Přetlak velmi kvalitních snímků se koncentroval v kategorii Plazi, kde porota váhala, které snímky umístit do nominací. Ty, které se do nominací nevešly, budou rozhodně vystaveny," komentuje průběh rozhodování poroty její člen Vladimír Čech.

Nejvíce přihlášených snímků bylo v nové kategorii Krajina, těsně za ní se umístily kategorie Ptáci a Savci.

Vítězové jednotlivých kategorií budou vyhlášeni 5. května na slavnostním ceremoniálu v galerii Czech Photo Centre. Po ceremoniálu bude otevřena výstava oceněných a vybraných snímků ze soutěže Czech Nature Photo.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Voda stoupá i na Slovensku. Část země zasáhly lokální povodně

Vydatný déšť způsobil v několika regionech Slovenska lokální záplavy, s jejichž zvládnutím pomáhali i hasiči. Armáda opět vyslala vojáky do vesnice na středním Slovensku, kterou už v pondělí po protržení protipovodňové hráze zaplavila voda a při neštěstí tam zemřel jeden člověk. Informovalo o tom v úterý vedení hasičského záchranného sboru a ministerstvo obrany.

Hasiči do úterního rána zaznamenali v souvislosti s nepříznivým počasím zhruba dvě stovky výjezdů, hlavně v severní, střední a západní části země. Odčerpávali vodu ze zatopených sklepů a ulic, odstraňovali také nánosy bláta. V Banské Bystrici stavěli protipovodňové bariéry s cílem zabránit vylití řeky Hron.

Na středním Slovensku hasiči použili čluny, aby pomohli třem lidem dostat se z motorových vozidel, která uvízla v silném proudu a ve vysoké hladině vody. Počasí mezitím zkomplikovalo situaci i na východním Slovensku. V několika regionech po celé země platí nejvyšší stupeň výstrahy před záplavami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy