Válečné ruiny, barevná svítání a duny, které pohltily vesnici. To je podzimní Balt

Ruiny bývalé torpédové stanice poblíž polského města Gdyně.
Písečná pláž poblíž Sloviňského národního parku, který se rozkládá nedaleko letoviska Leba.
Pláž poblíž letoviska Leba časně ráno. Kolem Leby jsou desítky kilometrů písečných pláží, kde na podzim skoro nikoho nepotkáte.
Zbytek pobřežního opevnění nedaleko majáku Stilo. Ten stojí u obce Osetnik.
V létě se na těchto plážích u Leby tísní stovky nebo spíše tisíce lidí. Na podzim je tam pusto a klid. Zobrazit 24 fotografií
Foto: Tomáš Vocelka
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
23. 10. 2016 8:05
Proč by měl člověk jezdit na podzim k Baltskému moři, když je tam voda studená i v létě? Třeba kvůli úžasným barvám podzimních východů slunce. Kvůli písečným dunám, které požírají celé vesnice a kvůli zbytkům vojenských staveb z druhé světové války. Podívejte se, jak vypadá podzimní Balt.

V barvách západu slunce vypadá železobetonové torzo bývalé torpédové stanice tak nějak nepatřičně. Němci ji postavili za druhé světové války poblíž polské Gdyně, přesněji na pobřeží čtvrti Babie Doly. Vyvíjela se tam torpéda, montovala a také zkoušela.

Fotograf: Tomáš Vocelka

  • Tomáš Vocelka je novinář a fotograf původem z Krnova
  • Začínal v severomoravských týdenících Region jako fotograf a později jako reportér a editor.
  • Později pracoval mnoho let jako hlavní editor MF DNES.
  • Nyní působí v Aktuálně.cz, má na starosti rubriky o fotografování, cyklistice a bydlení.

Po válce byl s budovou problém. Zbourat železobetonovou masu je obtížné a drahé. Takže ji nechali stát, jen rozebrali dlouhé molo, které k objektu vedlo. Teď se tam sjíždějí fotografové nejen z Polska, ale z celého světa. To místo, kterému Poláci říkají Torpédovna, dýchá tajemstvím.

Na podzim jsou u Baltu úžasně barevné východy slunce, a když se poštěstí a večer není zataženo, platí totéž i pro západy.

Další místo, které přitahuje fotografy, jsou nekonečné pláže u letoviska Leba. V létě je to městečko plné k prasknutí, místní mu občas říkají letní Vašava, protože se sem sjíždějí tisíce lidí na dovolenou.

Na podzim je tam ovšem pusto a prázdno, člověk má desítky kilometrů pláží jen sám pro sebe. Je to skvělé na procházky nebo na běhání. A samozřejmě pro fotografy.

Po pláži se dá z Leby dojít do Sloviňského národního parku, což jsou pohyblivé písečné duny, pod kterými podle místních leží pohřbená vesnice. Je však třeba počítat s tím, že je to osm kilometrů chůze v písku. I toto místo má vojenskou minulost, Wehrmacht tam prý trénoval vojáky na pozdější nasazení v africké poušti.

Z pohledu fotografa je to u Baltu trochu komplikovanější. Jemný písek se dokáže dostat všude, nejlepší je mít mít proti prachu a vodě odolný fotoaparát. S výměnou objektivů se na plážích se v podstatě nedá počítat, práší se opravdu hodně. Písek se dokáže dostat i do nohou stativu a v podstatě je zablokovat.

Horší je to i s cestou, například ze středních Čech může trvat autem až deset hodin. Zato s ubytováním je to skvělé, v Lebě bývá začátkem podzimu prázdno, takže se dá bydlet v penzionech těsně u moře, což je příjemné. Když chce jít člověk fotit před svítáním, nemusí vstávat tak brzo. Každopádně je to velmi fotogenické místo, kam se vyplatí zajet - a spousta fotografů už to ví.

 

Právě se děje

Další zprávy