Moravské Toskánsko patří mezi 50 nejhezčích míst světa. I díky fotkám Radka Severy

Obrazem: Moravské Toskánsko obdivuje celý svět. Podívejte se, proč
Krajina kolem jihomoravského Kyjova si vydobyla pozici v žebříčku 50 nejkrásnějších míst světa. Fotky Radka Severy ukazují, proč je tak obdivovaná. Pohled na kapličku sv. Barbory, které místní říkají Barborka.
Krajina s kazatelnou
Alej
Kvetoucí trio
Foto: Radek Severa
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 10. 2016 6:05
Zvlněná krajina kolem Kyjova okouzlila svět. Renomovaný časopis Condé Nast Traveller ji dokonce zařadil mezi 50 nejkrásnějších míst na Zemi. Mohou za to především fotografové. A mezi těmi, kteří umí nejlépe zachytit krásy takzvaného Moravského Toskánska, je i místní rodák Radek Severa.

Fotograf Radek Severa

Radek Severa: jižní Morava
Foto: Radek Severa
  • Fotit začal v roce 1985
  • Získal řadu ocenění ve fotosoutěžích (například 2. cenu ve Štítech Viléma Heckela v roce 2009)
  • V roce 2014 získal titul Mistra Svazu českých fotografů
  • Více fotek najdete na jeho webových stránkách

Krajinu kolem Kyjova pomohly proslavit především sociální sítě a fotografické servery. Právě na nich bývají fotky z jižní Moravy ohromně populární a šíří se rychlostí virové nákazy. Na jih Moravy už jezdí fotit nejen Poláci, Rusové nebo Maďaři, ale také fotografové z Japonska, Jižní Koreje nebo z USA.

Oproti nim má však Radek Severa jednu podstatnou výhodu. Je místní. V kopcích nad Mistřínem má dokonce vinohrad. Může tak nejlépe reagovat, pokud do zvlněných kopců zasvítí krásné ranní nebo podvečerní slunce. Navíc má kraj dokonale prozkoumaný.

Včelín
Včelín | Foto: Radek Severa

"Pořád mě baví objevovat nová místa," říká. "Bývá to občas i tak, že přes den pracuji na vinohradu a večer pak vyrazím fotit," vysvětluje.

Když objeví nový neokoukaný pohled, často pak podobnou fotku za pár týdnů najde na internetu od jiného fotografa. Rádi ho kopírují. Na otázku, proč je krajina na Kyjovsku tak přitažlivá, má jednoduchou odpověď. "Protože je to tam krásné." A vysvětluje, že na rázu přirozeně zvlněné krajiny se podepsala i důlní činnost, která k původním terénním vlnám přidala další (po propadech půdy).

A co říká na fotografický boom, který zasáhl kraj, kde žije? "Ať si fotí," říká ke spoustám fotografů, kteří přijíždějí za krásnými záběry. Podle něj je však problém v tom, že se někteří z nich neumějí chovat. "Zemědělci nejsou nadšení, když jim lezou do vinohradů, otrhávají víno, šlapou v obilí a někdy dokonce jezdí po polích offroady."

K fotografování se Radek Severa dostal přes myslivost. "Často jsem chodil do přírody se svým bratrem a otcem, který nám předával vše, co o přírodě, chování zvěře a lovu znal," vzpomíná. "V roce 1985, kdy jsem si koupil první fotoaparát (Praktiku MTL 5) bylo rozhodnuto mezí zbraní a fotoaparátem," vysvětluje. Nyní má na kontě řadu ocenění z fotografických soutěží a je dokonce nositelem titulu Mistr Svazu českých fotografů.

Krajina, kterou Radek Severa fotí, je velmi výjimečná. Podobných lokalit s výrazně zvlněnými kopci je na světě málo. Mezi fotografy jsou nejznámější tři: italské Toskánsko, jižní Morava a krajina kolem amerického města Palouse.

Kromě snímků Radka Severy zpopularizovaly jihomoravskou krajinu i záběry mnoha dalších výborných fotografů. Jedním z nejznámějších a nejvýraznějších je například Polák Marcin Sobas.

Biopásy
Biopásy | Foto: Radek Severa
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 34 minutami

V lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku zemřeli dva horolezci

Dva horolezci zemřeli v neděli v lavině ve Vysokých Tatrách na Slovensku.Informovala o tom v pondělí místní horská záchranná služba. Skupinu tří horolezců zasáhla sněhová masa v oblasti ledopádů.

Pád laviny ohlásil záchranářům polský horolezec, kterého lavina částečně zasypala a který neměl kontakt se svými dvěma kolegy. Místo prohledali horští záchranáři. Pomocí lavinového vyhledávače lokalizovali nezvěstné horolezce, z laviny je pak vyhrabali už bez známek života. Následně pomohli částečně zasypanému muži a doprovodili ho do údolí.

Ve slovenských horách přišlo za loňský rok o život 56 lidí, což je výrazně více než v předchozích letech.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vědci identifikovali vrak potopený u pobřeží Anglie, jde o válečnou loď ze 17. století

Vědcům se podařilo vyřešit záhadu obestírající původ lodi, která se v 17. století potopila u břehů Anglie s nákladem vybraného italského mramoru. Jak informoval zpravodajský server Daily Mail, vrak památkově chráněného plavidla u pobřeží Sussexu patří holandské válečné lodi Klein Hollandia.

Loď byla postavena v roce 1656 a vlastnila ji rotterdamská admiralita. Klein Hollandia se zapojila do všech velkých bitev druhé anglo-nizozemské války (1665-1667). V roce 1672 byla součástí loďstva admirála de Haese, které bylo posláno jako doprovod flotily ze Smyrny plující ze Středozemí přes Lamanšský průliv do Nizozemska.

U ostrova Wight lodě napadla anglická flotila pod velením admirála Holmese. Vypukla zuřivá bitva, při níž byla loď Klein Hollandia těžce poškozena a kapitán lodi Jan Van Nes byl zabit. Angličané loď dobyli, nalodili se na ni, ale krátce po té se Klein Hollandia potopila s anglickými i holandskými námořníky na palubě. Tato překvapivá akce, kterou provedla relativně malá anglická námořní jednotka, přispěla k začátku třetí anglo-nizozemské války.

Potopené plavidlo bylo objeveno v roce 2019. Ačkoli nebylo známo, o jakou loď se jedná, dostal vrak nejvyšší stupeň památkové ochrany. Výzkum prováděli během uplynulého roku odborníci z Británie i Nizozemska. Použili přitom důkazy, které z vraku vylovili profesionální i dobrovolní potápěči, stejně jako analýzu letokruhů z vzorků dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy