Zvědavá liška, nenasytná kosatka. Snímky přírody, ze kterých se tají dech

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 9. 2016 10:51
Zvědavá liška, která se rozhlíží v ulicích potemnělého městečka. Kosatka plující pod hladinou zachycená na jednom snímku s hejnem ptáků vznášejícím se nad vlnami. To jsou jen některé z fascinujících snímků, které se podařilo zachytit finalistům prestižní fotosoutěže Wildlife Photographer of the Year 2017.

Soutěž Wildlife Photographer of the Year pořádá britské londýnské Přírodopisné muzeum (Natural History Museum). Každoročně přináší to nejlepší, co lze vidět na snímcích od autorů zaměřujících se na fotografování divoké přírody.

Profesionální i amatérští fotografové z 95 států poslali do letošního ročníku soutěže téměř 50 tisíc fotek. Porota, která hodnotila nápad, originalitu i technickou úroveň snímků, vybrala do finále sto nejlepších. Tento soubor bude v muzeu vystaven od 21. října. Expozice potrvá až do září příštího roku, takže ji má šanci vidět i mnoho Čechů, kteří zavítají do Londýna.

Soutěž má dlouhou tradici, letos už mohou diváci navštívit 52. výstavu v pořadí. V galerii připojené k článku si můžete prohlédnout jedenáct snímků z letošní fenomenální série.

Kosatka hltá menší ryby, které vypadávají z rybářských sítí (Canon EOS 5D Mark III).
Kosatka hltá menší ryby, které vypadávají z rybářských sítí (Canon EOS 5D Mark III). | Foto: Audun Richardsen / Wildlife Photographer of the Year

Kosatka hltá menší ryby, které vypadávají z rybářských sítí

Kosatka v chladných vodách poblíž norského pobřeží sleduje rybářské lodě a konzumuje malé ryby, které vypadávají ze sítí. Pro kosatky to však občas mívá fatální následky, může je zranit loď a mohou se do sítí zamotat samy.

Autor: Audun Richardsen / Wildlife Photographer of the Year
Čím se fotilo: Canon EOS 5D Mark III + objektiv 11–24mm f/4 + filtr Lee 1.2; 1/200 s při cloně f/6.3; ISO 640; na míru vyrobené podvodní pouzdro. 

 

Právě se děje

před 14 minutami

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny, považuje je za nesmyslné

Senát zřejmě odmítne zavedení povinných kvót na české potraviny v obchodech. Zamítavý postoj ve čtvrtek potvrdili senátoři z klubu ODS i STAN. Kvóty označili za nesmyslné. Podle ODS by kvóty vedly k výraznému zdražení potravin a nahrávají do karet jen velkým potravinovým výrobcům. Kluby ODS a STAN jsou nejsilnějšími frakcemi v horní komoře, v níž má většinu opozice, která proti kvótám hlasovala už ve Sněmovně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sčítání lidu se uskuteční v plánovaném termínu, kvůli epidemii se odkládat nebude

Sčítání lidu se uskuteční v plánovaném termínu od 27. března do 11. května i za současné epidemické situace. Kvůli koronavirové nákaze se odkládat nebude. Souhlasilo s tím ministerstvo zdravotnictví a potvrdil to Ústřední krizový štáb. Informovala o tom ve čtvrtek mluvčí sčítání Jolana Voldánová.

O případném odkladu jednal krizový štáb před týdnem. Ministerstvo zdravotnictví mělo posoudit, zda by nebylo kvůli epidemii vhodné cenzus odsunout. Šéf krizového štábu a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) zmínil posunutí o půl roku. Bylo by k tomu nutné změnit zákon. Předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček uvedl, že podle nynější normy by bylo možné odložit konání o 30 dnů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy