Smutný konec orangutanů. Nejlepší snímky přírody zachycují, co způsobily plantáže na palmový olej

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka, s využitím materiálů WPOTY 2016
19. 10. 2016 15:12
Američan Tim Laman fotí zánik deštných pralesů a s tím spojené vymírání orangutanů. Jedna z jeho fotek se teď stala absolutním vítězem v prestižní světové fotosoutěži Wildlife Photographer of the Year, kterou pořádá londýnské přírodovědné muzeum. Podívejte se na vítězný snímek i celou fotosérii.

Přírodovědné muzeum (Natural History Museum) vyhlásilo výsledky soutěže zaměřené na snímky divoké přírody v úterý 18. září pozdě večer. Tim Laman do soutěže zaslal sérii snímků z Bornea, které zachycují, jak ohrožení orangutani žijící v deštném pralese ztrácejí životní prostor. Místní obyvatelé pralesy kácejí a na získané půdě vysazují plantáže, které jsou zdrojem palmového oleje.

“Tim Laman se pokouší zachytit to, co ještě zůstalo ze života a kultury skutečně divokých orangutanů – což nikdo jiný nedělá – a také dokumentuje probíhající tragédii,” objasňuje tým přírodovědného muzea, proč porota zvolila za celkového vítěze právě jednu z Lamanových fotografií.

Laman při fotografování používá velmi různorodou techniku. Vítězný snímek byl pořízen akční kamerou GoPro Hero 4, další záběry ze série o orangutanech pak pořídil fotoaparáty Canon EOS 1D C, Canon EOS 5D Mark III a dronem DJI Phantom 3.

Do soutěže přišlo přes 50 tisíc fotografií z 95 zemí světa.Vítězný snímek lze vidět společně s 99 dalšími nejlepšími fotografiemi letošního ročníku na výstavě, která se 21. října otevře v londýnském přírodovědném muzeu (Natural History Museum). Výstava pak bude k vidění ještě v Německu, Španělsku, Kanadě a USA. Snímky oceněné v dílčích kategoriích najdete na stránkách soutěže

Wildlife Photographer of the Year – vítězné snímky – Tim Laman
Wildlife Photographer of the Year – vítězné snímky – Tim Laman | Foto: Tim Laman / Wildlife Photographer of the Year

Propojené životy (vítězný snímek)

Obyčejně je někde fíkovník, na kterém orangutani mohou najít něco k snědku. Na Borneu je fíkovníků mnoho druhů, některé z nich využívají jiné stromy jako hostitele, na kterých rostou. Orangutani si vytvářejí mentální mapy míst, kde mohou najít potravu. Dostávají se k ní pomocí různých větví a lián. Do korun tohoto stromu vedla zcela neobvykle jen jedna cesta, právě po “žebříku”, který byl tvořen fíkovníkem obtočeným kolem kmene. Tim Laman zde strávil tři dny rozvěšováním kamer a doufal, že se orangutan, kterého tudy jednou viděl stoupat za potravou, zase vrátí. Nakonec se mu snímek skutečně podařil.

GoPro HERO4 Black; 1/30 s, clona f/2,8, ISO 231

 

Právě se děje

před 47 minutami

Komerční banka má zablokovanou elektronickou identifikaci, řeší bezpečnostní incident

Správa základních registrů dočasně zablokovala Komerční bance poskytování služeb elektronické identifikace, tady takzvané digitální občanky. Banka měla službu spustit toto pondělí. Podle serveru Seznam Zprávy je důvodem blokace bezpečnostní incident, při kterém byla pravděpodobně zaměněna identita. Banka společně se SZR analyzuje příčiny problému.

"V průběhu předprodukčního testování jsme odhalili technický problém, který vedl k preventivnímu a dočasnému zastavení možnosti autentizace klientů Komerční banky," sdělil mluvčí banky Michal Teubner. Masivní testování všech scénářů je podle něj důležité pro identifikaci a odstranění chyb, které se mohou v rámci ostrého provozu objevit.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Vláda schválila rozdělení EU peněz mezi programy

Vláda dnes schválila rozdělení evropských dotací pro ČR v programovém období 2021 až 2027 mezi operační programy, a to přes odpor koaliční ČSSD. Na twitteru o tom informovala ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD). podle ní rozhodnutí znamená méně peněz pro rodiny s dětmi, seniory, na rekvalifikace a sociální služby.

Z materiálu, který má ČTK k dispozici, vyplývá, že celkově by v letech 2021 až 2027 mělo být rozděleno mezi většinu operačních programů 18,8 miliardy eur (zhruba 488,5 miliardy korun). Přitom na operační program ministerstva práce a sociálních věcí je v návrhu vyčleněno 1,4 miliardy eur (36,4 miliardy korun). Podle portálu k evropským dotacím bylo v období 2014 až 2020 vyčleněno na operační program zaměstnanost 2,15 miliardy eur.

Zdroj: ČTK
Další zprávy