Smutný konec orangutanů. Nejlepší snímky přírody zachycují, co způsobily plantáže na palmový olej

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka, s využitím materiálů WPOTY 2016
19. 10. 2016 15:12
Američan Tim Laman fotí zánik deštných pralesů a s tím spojené vymírání orangutanů. Jedna z jeho fotek se teď stala absolutním vítězem v prestižní světové fotosoutěži Wildlife Photographer of the Year, kterou pořádá londýnské přírodovědné muzeum. Podívejte se na vítězný snímek i celou fotosérii.

Přírodovědné muzeum (Natural History Museum) vyhlásilo výsledky soutěže zaměřené na snímky divoké přírody v úterý 18. září pozdě večer. Tim Laman do soutěže zaslal sérii snímků z Bornea, které zachycují, jak ohrožení orangutani žijící v deštném pralese ztrácejí životní prostor. Místní obyvatelé pralesy kácejí a na získané půdě vysazují plantáže, které jsou zdrojem palmového oleje.

“Tim Laman se pokouší zachytit to, co ještě zůstalo ze života a kultury skutečně divokých orangutanů – což nikdo jiný nedělá – a také dokumentuje probíhající tragédii,” objasňuje tým přírodovědného muzea, proč porota zvolila za celkového vítěze právě jednu z Lamanových fotografií.

Laman při fotografování používá velmi různorodou techniku. Vítězný snímek byl pořízen akční kamerou GoPro Hero 4, další záběry ze série o orangutanech pak pořídil fotoaparáty Canon EOS 1D C, Canon EOS 5D Mark III a dronem DJI Phantom 3.

Do soutěže přišlo přes 50 tisíc fotografií z 95 zemí světa.Vítězný snímek lze vidět společně s 99 dalšími nejlepšími fotografiemi letošního ročníku na výstavě, která se 21. října otevře v londýnském přírodovědném muzeu (Natural History Museum). Výstava pak bude k vidění ještě v Německu, Španělsku, Kanadě a USA. Snímky oceněné v dílčích kategoriích najdete na stránkách soutěže

Wildlife Photographer of the Year – vítězné snímky – Tim Laman
Wildlife Photographer of the Year – vítězné snímky – Tim Laman | Foto: Tim Laman / Wildlife Photographer of the Year

Propojené životy (vítězný snímek)

Obyčejně je někde fíkovník, na kterém orangutani mohou najít něco k snědku. Na Borneu je fíkovníků mnoho druhů, některé z nich využívají jiné stromy jako hostitele, na kterých rostou. Orangutani si vytvářejí mentální mapy míst, kde mohou najít potravu. Dostávají se k ní pomocí různých větví a lián. Do korun tohoto stromu vedla zcela neobvykle jen jedna cesta, právě po “žebříku”, který byl tvořen fíkovníkem obtočeným kolem kmene. Tim Laman zde strávil tři dny rozvěšováním kamer a doufal, že se orangutan, kterého tudy jednou viděl stoupat za potravou, zase vrátí. Nakonec se mu snímek skutečně podařil.

GoPro HERO4 Black; 1/30 s, clona f/2,8, ISO 231

 

Právě se děje

Další zprávy