Andělská pěst a Mlátička z Děčína: 
jedenáct obrazů z ženského boxu

Snímky z výstavy fotografií Martiny Houdek.
Fabiána Bytyqi sleduje společně s maminkou z hlediště dění v ringu po svém zápase v Berlíně.
Fabiána Bytyqi trhá gumičky ve vlasech po svém úspěšném zápase v Berlíně.
Otejpované dívčí ruce Fabiány Bytyqi působí na první pohled velmi neobvykle. Trenér Lukáš Konečný musí stihnout tejpování s dostatečnou časovou rezervou před zápasem.
Chrániče a VIP karta. Ženy si musí chránit stejně jako muži svůj chrup a navíc i poprsí. Karta je nezbytná, hlídači vstupu bývají nekompromisní.
Foto: Martina Houdek
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
9. 9. 2016 9:59
Hezké drobné dívky si v ringu rozdávají rány pěstí. Fotografka Martina Houdek nahlédla do jejich světa a kromě ringu fotila i v zákulisí. “Lidé, kteří viděli moje snímky, se mě často ptají: Co kdyby si ta krásná blondýnka zlomila nos?” říká. Boxerky prý odpovídají, že to není problém a že v jiných sportech se také můžete zranit.

Snímky z ženského boxu jsou až do konce října vystaveny v kavárně Periferie Cafe v pražském Bráníku.

Pozvánka na výstavu

  • Martina Houdek působila jako fotoeditorka v ČTK a v MF DNES.
  • Nyní studuje fotografii na Fakultě umění a designu Univerzity J. E. Purkyně.
  • Výstavu snímků ženského boxu od Martiny Houdek si můžete prohlédnout v pražském Periferie Cafe do konce října.

Jak se fotografka, která předtím hodně fotila swingové hudebníky a tanečníky, dostala k boxu? “Před dvěma lety jsem dostala náhodou lístky na akci, která se jmenovala Gibu Fight Night. Zaujaly mě boxerky, které tam bojovaly. Fascinovalo mě, že existují krásné ženy, které dokážou takhle bojovat,” vysvětluje. Zaujal ji také kontrast mezi boxerkami a dívkami, které na jehlových podpatcích a spoře oblečeny nosily v aréně čísla, aby diváci viděli, kolikáté kolo bude následovat.

Hlavní impuls ovšem přišel poté, co fotila bývalého vynikajícího českého boxera Lukáše Konečného. “Spřátelili jsme se a on pak začal trénovat Fabiánu Bytyqi a Lucii Sedláčkovou, které přešly od amatérského k profesionálnímu boxu,” říká fotografka.

Brzy poté měla hotový první soubor, který ukazoval svět Fabiány Bytyqi přezdívané mezi boxery Andělská pěst. “Je to mimochodem studentka ergoterapie a je ztělesněním všech sympatických vlastností, které by si kdokoliv z nás mohl přát – je trpělivá, vytrvalá, svá a umí být i krásná,“ říká Martina Houdek. Pak začala fotit i další boxerky a postupně začal vznikat zajímavý soubor o ženském boxu, který nyní fotografka vystavuje.

Použitá technika: Čím se fotí ženský box

  • Fotoaparát: Nikon D610 (plnoformátová zrcadlovka)
  • Objektivy: Nikon 17-35/2.8 AF-S IF-ED
, Nikon 28-80mm f/3.3-5.6G, Nikon 24mm f/2,8 AF Nikkor, 
Nikon 50 mm F1,8 AF Nikkor D
 

Právě se děje

před 25 minutami

Papež jmenoval 13 kardinálů, devět může volit jeho nástupce

Papež František v neděli oznámil, že jmenoval 13 nových kardinálů. Povýšeni do kardinálského stavu budou při slavnostní konsistoři ve Vatikánu 28. listopadu. Devíti z nich je méně než 80 let, takže se mohou stát členy konkláve, které po smrti nebo rezignaci nynější hlavy římskokatolické církve vybere příštího papeže, uvedla agentura Reuters.

Papež jména nových kardinálů překvapivě oznámil z okna své pracovny věřícím na Svatopetrském náměstí. Mezi jmenovanými kardinály je také washingtonský arcibiskup Wilton Gregory, který se tak stane prvním černošským prelátem s červenou čepičkou.

Kardinály se stanou také Ital působící dlouhodobě ve Vatikánu Raniero Cantalamessa, arcibiskup z rwandského Kigali Antoine Kambanda, arcibiskup José Feurte Advincula z Filipín nebo arcibiskup Celestino Aós ze Santiaga de Chile.

Devět nových volitelů papeže podle agentury Reuters pochází z celého světa a zvyšují pravděpodobnost, že i příští papež bude pokračovat v politice papeže Františka, který byl zvolen v roce 2013.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 44 minutami

Dvě osoby zemřely po autonehodě u Jasenné na Zlínsku, silnice je opět v provozu

Dvě oběti si vyžádala dopravní nehoda, která se stala dnes ráno u Jasenné na Zlínsku. Sdělila to zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková. Silnice mezi obcemi Jasenná a Liptál na Vsetínsku byla po dobu vyšetřování uzavřená, policisté v obou obcích odkláněli dopravu. Nehoda se stala na hlavním tahu ze Zlína na Vsetín kolem 05:30, silnice se opět motoristům otevřela před 13:00.

"Řidička osobního vozidla při jízdě od Vsetína do Vizovic v levotočivé zatáčce zřejmě z důvodu vysoké rychlosti čelně narazila do stromu a s vozidlem skončila na střeše. Vozidlo začalo po havárii hořet. Při nehodě zahynula nejen řidička, ale také její spolujezdkyně. Totožnost obětí potvrdí až nařízená soudní pitva," uvedla Kozumplíková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy