Temné místnosti objektivem Martina Havlíčka. Vítězné fotky ze soutěže na téma Prostor

Temné místnosti Martina Havlíčka
Místnost č. 38. Další fotografované místo je zároveň nejmenším zmapovaným prostorem. Zajímavostí je malý výklenek, skrze který lze vidět odzvučenou místnost. Není známo, k jaké funkci tyto místnosti sloužily.
Schodiště
Místnost č. 23
Třetí patro
Foto: Martin Havlíček
Foto
1. 8. 2019 17:31
Jak čeští fotografové vnímají prostor? Ty nejlepší snímky lze vidět až do 6. září na výstavě v kavárně Národní technické knihovny v Praze. Ve fotogalerii představujeme jednoho ze tří vítězů - Martina Havlíčka a jeho soubor Temné místnosti.

Třemi vítězi soutěže Prostor se stali Patrik Sláma, Vladimíra Kotra a Martin Havlíček (postupně v rubrice Foto představíme všechny). 

"Ve starém litvínovském komplexu s několika desítkami opuštěných místností mám jednu z nich pronajatou jako dílnu. Rozhodl jsem se zmapovat jednotlivé prostory budovy a umožnit tak náhled ostatním," říká Martin Havlíček o svém souboru Temné místnosti. "Za tmy i za dne působí skoro opuštěná budova ponurou, až děsivou atmosférou," vysvětluje. 

"Na jedné fotografii jsou zachyceny stopy nohou, které záměrně přiznávají mou přítomnost a pohyb, který byl vynaložen k vytvoření světelné linie. Jako světelný zdroj byla použita svítilna v mém telefonu," konstatuje Martin Havlíček, který na souboru pracoval přibližně tři měsíce.

"Zadání fotosoutěže na téma prostor bylo podobné tomu, s čím se setkávají studenti fotografie na středních i vysokých školách. Téma přitom vyšlo z názvu kavárny Prostoru, která má perfektní možnosti pro větší výstavní projekty a stojí i za soutěží," konstatovala kurátorka kavárny a fotografka Martina Houdek. 

"Snímky do soutěže zaslalo celkem 62 autorů. Mnoho fotografií porotu zaujalo, a proto se rozhodla rozšířit výstavu i do horního patra kavárny, kde se běžně nevystavuje," vysvětluje kurátorka.

Vystaveny jsou snímky finalistů, mezi které se zařadili Jana Doležalová, Kristýna Erbenová, Jiří Felcman, Jiří Feld, Martin Havlíček, Kateřina Hončová, Vladimíra Kotra, Jakub Kruliš, Vladimír Lacena, Ondřej Pechal, Angelika Pruchová a Patrik Sláma.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech

Předpokládaný demokratický kandidát na amerického prezidenta Joe Biden dnes získal podporu největší koalice odborových organizací ve Spojených státech AFL-CIO. Centrála navíc slíbila, že se zasadí o to, aby současný prezident Donald Trump nebyl znovu zvolen do funkce v listopadových volbách, napsala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy