Temné místnosti objektivem Martina Havlíčka. Vítězné fotky ze soutěže na téma Prostor

Temné místnosti Martina Havlíčka
Místnost č. 38. Další fotografované místo je zároveň nejmenším zmapovaným prostorem. Zajímavostí je malý výklenek, skrze který lze vidět odzvučenou místnost. Není známo, k jaké funkci tyto místnosti sloužily.
Schodiště
Místnost č. 23
Třetí patro
Foto: Martin Havlíček
Foto
1. 8. 2019 17:31
Jak čeští fotografové vnímají prostor? Ty nejlepší snímky lze vidět až do 6. září na výstavě v kavárně Národní technické knihovny v Praze. Ve fotogalerii představujeme jednoho ze tří vítězů - Martina Havlíčka a jeho soubor Temné místnosti.

Třemi vítězi soutěže Prostor se stali Patrik Sláma, Vladimíra Kotra a Martin Havlíček (postupně v rubrice Foto představíme všechny). 

"Ve starém litvínovském komplexu s několika desítkami opuštěných místností mám jednu z nich pronajatou jako dílnu. Rozhodl jsem se zmapovat jednotlivé prostory budovy a umožnit tak náhled ostatním," říká Martin Havlíček o svém souboru Temné místnosti. "Za tmy i za dne působí skoro opuštěná budova ponurou, až děsivou atmosférou," vysvětluje. 

"Na jedné fotografii jsou zachyceny stopy nohou, které záměrně přiznávají mou přítomnost a pohyb, který byl vynaložen k vytvoření světelné linie. Jako světelný zdroj byla použita svítilna v mém telefonu," konstatuje Martin Havlíček, který na souboru pracoval přibližně tři měsíce.

"Zadání fotosoutěže na téma prostor bylo podobné tomu, s čím se setkávají studenti fotografie na středních i vysokých školách. Téma přitom vyšlo z názvu kavárny Prostoru, která má perfektní možnosti pro větší výstavní projekty a stojí i za soutěží," konstatovala kurátorka kavárny a fotografka Martina Houdek. 

"Snímky do soutěže zaslalo celkem 62 autorů. Mnoho fotografií porotu zaujalo, a proto se rozhodla rozšířit výstavu i do horního patra kavárny, kde se běžně nevystavuje," vysvětluje kurátorka.

Vystaveny jsou snímky finalistů, mezi které se zařadili Jana Doležalová, Kristýna Erbenová, Jiří Felcman, Jiří Feld, Martin Havlíček, Kateřina Hončová, Vladimíra Kotra, Jakub Kruliš, Vladimír Lacena, Ondřej Pechal, Angelika Pruchová a Patrik Sláma.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Policie dopadla muže, který v Chomutově ukradl auto i s ročním dítětem

Policie dopadla muže, který ve středu 12. ledna v Chomutově ukradl nastartované auto i s ročním dítětem. Šestačtyřicetiletého muže z Teplicka zadrželi v pátek večer, k činu se přiznal. Obviněn byl ze spáchání tří trestných činů - neoprávněného užívání cizí věci, krádeže a maření výkonu úředního rozhodnutí, řekla krajská policejní mluvčí Alena Bartošová. Vyšetřovatel podal zároveň státnímu zástupci návrh na vzetí obviněného do vazby, rozhodnout by se mělo podle mluvčí v pondělí.

Řidička vozu nechala ve středu své auto nastartované a odvedla starší dítě do školky. "Obviněný muž si dle svého vyjádření všiml u chomutovské školky nastartovaného vozu, chvilku prý vyčkával a poté vůz odcizil. Údajně se chtěl s autem jenom někam odvézt. Dítěte v autě si měl všimnout až po chvíli. Z tohoto důvodu vůz okamžitě odstavil a z místa odešel," doplnila Bartošová.

Policie po oznámení krádeže zorganizovala rozsáhlou pátrací akci. O několik desítek minut později si náhodní svědci nedaleko místa krádeže všimli odstaveného auta s rozsvícenými světly, ve kterém bylo malé dítě, a ihned zavolali policii.

S pátráním po neznámém zloději pomohly kamerové záznamy. Muže podezřelého z krádeže se pak podle Bartošové podařilo zadržet díky výzvě zveřejněné v médiích. "Tento případ, naštěstí bez vážného následku, je zároveň varováním pro řidiče, kteří nechávají svá auta s klíči v zapalování nebo dokonce nastartovaná. Případnému pachateli stačí jen pár sekund k tomu, aby se vozidla zmocnil," dodala policejní mluvčí.

Další zprávy