Poetická místa nikoho na pražském sídlišti. Vítězné snímky z fotosoutěže Prostor

Poetická místa nikoho na pražském sídlišti. Vítězné snímky z fotosoutěže Prostor
18. 12. 2009
02. 07. 2010
17. 11. 2011
08. 11. 2010
Foto: Patrik Sláma
Foto
12. 7. 2019 9:25
Jak čeští fotografové vnímají prostor? Ty nejlepší snímky lze vidět až do 6. září na výstavě v kavárně Národní technické knihovny v Praze. Ve fotogalerii představujeme jednoho ze tří vítězů Patrika Slámu a jeho soubor Uvnitř meziprostoru, který zachycuje "místa nikoho" na pražském sídlišti Háje.

Třemi vítězi soutěže Prostor se stali Patrik Sláma, Vladimíra Kotra a Martin Havlíček (postupně v rubrice Foto představíme všechny). "Můj soubor Uvnitř meziprostoru se zabývá hledáním a pronikáním do vnitřního světa meziprostorů sídliště Háje," vysvětluje Patrik Sláma a říká, že nejbližší mu byla místa "nikoho".

Slámovy snímky jsou poetické, i když zaznamenávají každodennost. Prostranství zalité světlem pouličních lamp, stíny stromů, zdi, betonové plochy. To vše se autor snaží zachytit v čase, kdy se objevuje skrytá tvář sídliště a kdy tato část města nechává nahlížet do svých skrytých tajemství. 

"Zadání fotosoutěže na téma prostor bylo podobné tomu, s čím se setkávají studenti fotografie na středních i vysokých školách. Téma přitom vyšlo ze samotného názvu kavárny Prostoru_, která má perfektní možnosti pro větší výstavní projekty," konstatovala kurátorka kavárny a fotografka Martina Houdek. 

"Snímky do soutěže zaslalo celkem 62 autorů. Mnoho fotografií porotu zaujalo, a proto se rozhodla rozšířit výstavu i do horního patra kavárny, kde se běžně nevystavuje," vysvětluje kurátorka.

Vystaveny jsou snímky finalistů, mezi které se zařadili Jana Doležalová, Kristýna Erbenová, Jiří Felcman, Jiří Feld, Martin Havlíček, Kateřina Hončová, Vladimíra Kotra, Jakub Kruliš, Vladimír Lacena, Ondřej Pechal, Angelika Pruchová a Patrik Sláma.

Výstava a doprovodný program:

  • Výstava vítězů a finalistů soutěže potrvá v Café Prostoru_ v Národní technické knihovně do 6. září.
  • 25. července se uskuteční beseda s vítězi v Centru FotoŠkoda. Kromě vítězů bude na besedě také kurátorka Martina Houdek, která vysvětlí, jak se podobná soutěž a výstava chystají a s čím se při jejich přípravě musí počítat.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy