Od baroka ke sportu: Svět v pohybu očima finalistů prestižní světové fotosoutěže

Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 2. 2019 13:22
Je možné, aby se v jedné kategorii prestižní fotosoutěže setkaly tak různé fotky, jako je snímek havárie ve formuli jedna, záběr připomínající plátna barokních malířů a rodinná fotografie? V prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards to tak je. Kategorie je totiž vymezena prostým slovem Pohyb.

Velká světová fotosoutěž Sony World Photography Awards tradičně nemá speciální kategorii věnovanou jednotlivým sportovním fotkám (fotografové ale mohou soutěžit s fotoseriály, kde tato kategorie vypsána je).

Místo toho porota hodnotí u jednotlivých snímků širší kategorii Pohyb. A díky tomu se zde mohou sejít nejrůznější záběry - od již zmíněného sportu přes dokument až k umělecké fotografii.

Podobně jako v kategorii Portrét, i zde je mezi finalisty jedna fotografie, která se během loňského roku proslavila a prošla mnoha fotografickými weby i časopisy. Jedná se o snímek nazvaný Harmonie, jehož autorkou je fotografka Christy Lee Rogers.

Jde o podvodní záběr, který velmi připomíná olejomalby mistrů barokního malířství. Autorka ho vybrala z většího souboru nazvaného Můzy (můžete si ho prohlédnout na jejích webových stránkách).

Kromě toho, že mezi finalisty najdete zajímavé sportovní snímky, je tam také skvělá "rodinná" dokumentární fotka Polky Marleny Kurowské nazvaná Malý kouzelník nebo portrét Rusa Alexeje Holoda, který si hraje s poslední dobou módním motivem rozprášeného barevného prachu, vytvářejícího dýmové efekty.

Soutěž, která je svým zaměřením a významem často přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů, pořádá World Photography Organisation pod záštitou firmy Sony. Účast v ní není limitovaná použitou technikou, soutěžit mohou všichni fotografové z celého světa.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích soutěže postoupily do finále. Toto je šestý díl seriálu.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Madridská konference skončila bez shody o ochraně klimatu a emisních povolenkách, přestože se protáhla o dva dny. Debata byla odložena na příští rok.

před 1 hodinou

Útočník Radil zamířil z týmu San Jose Sharks na farmu

Český hokejový útočník Lukáš Radil se přesunul z týmu San Jose Sharks na farmu do celku San Jose Barracuda do nižší AHL. Devětadvacetiletý útočník nastoupil za záložní tým hned v sobotu a připsal si při domácí porážce se Stocktonem asistenci.

Radil sehrál v této sezoně v NHL 14 zápasů a nebodoval. V sestavě Sharks se objevil naposledy 23. listopadu při domácí výhře nad New York Islanders 2:1 po samostatných nájezdech. Odchovanec Pardubic má jednocestný kontrakt, díky kterému má zaručený roční příjem 700 tisíc dolarů i při působení v AHL.

Radil odešel do zámoří před minulým ročníkem po tříletém působení ve Spartaku Moskva v Kontinentální lize. V první sezoně v NHL účastník mistrovství světa 2017 a loňských olympijských her sehrál 36 utkání a připsal si 11 bodů za sedm branek a čtyři přihrávky. V šesti duelech play off nebodoval.

Další zprávy