Od baroka ke sportu: Svět v pohybu očima finalistů prestižní světové fotosoutěže

Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 2. 2019 13:22
Je možné, aby se v jedné kategorii prestižní fotosoutěže setkaly tak různé fotky, jako je snímek havárie ve formuli jedna, záběr připomínající plátna barokních malířů a rodinná fotografie? V prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards to tak je. Kategorie je totiž vymezena prostým slovem Pohyb.

Velká světová fotosoutěž Sony World Photography Awards tradičně nemá speciální kategorii věnovanou jednotlivým sportovním fotkám (fotografové ale mohou soutěžit s fotoseriály, kde tato kategorie vypsána je).

Místo toho porota hodnotí u jednotlivých snímků širší kategorii Pohyb. A díky tomu se zde mohou sejít nejrůznější záběry - od již zmíněného sportu přes dokument až k umělecké fotografii.

Podobně jako v kategorii Portrét, i zde je mezi finalisty jedna fotografie, která se během loňského roku proslavila a prošla mnoha fotografickými weby i časopisy. Jedná se o snímek nazvaný Harmonie, jehož autorkou je fotografka Christy Lee Rogers.

Jde o podvodní záběr, který velmi připomíná olejomalby mistrů barokního malířství. Autorka ho vybrala z většího souboru nazvaného Můzy (můžete si ho prohlédnout na jejích webových stránkách).

Kromě toho, že mezi finalisty najdete zajímavé sportovní snímky, je tam také skvělá "rodinná" dokumentární fotka Polky Marleny Kurowské nazvaná Malý kouzelník nebo portrét Rusa Alexeje Holoda, který si hraje s poslední dobou módním motivem rozprášeného barevného prachu, vytvářejícího dýmové efekty.

Soutěž, která je svým zaměřením a významem často přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů, pořádá World Photography Organisation pod záštitou firmy Sony. Účast v ní není limitovaná použitou technikou, soutěžit mohou všichni fotografové z celého světa.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích soutěže postoupily do finále. Toto je šestý díl seriálu.

 

Právě se děje

před 24 minutami

V Katalánsku se během protestů zranilo skoro 600 lidí, čtyři přišli kvůli gumovým projektilům o oko

Protesty v Katalánsku, které vypukly minulé pondělí po vynesení verdiktu španělského nejvyššího soudu nad politiky tohoto regionu na severovýchodě Španělska, si za týden vyžádaly na 580 zraněných. Informovalo o tom v neděli večer katalánské ministerstvo zdravotnictví. Nejvyšší katalánský soud rovněž v neděli oznámil, že vůči 104 osobám bylo kvůli násilnostem při demonstracích zahájení vyšetřování, 28 z nich je ve vazbě.

Katalánská ministryně zdravotnictví Alba Vergesová v neděli uvedla, že do soboty záchranná služba v souvislosti s demonstracemi ošetřila 565 zraněných; dalších 14 osob bylo zraněno při potyčkách ze soboty na neděli. Třináct zraněných zůstává v nemocnicích. Stav jednoho policisty a jedné demonstrantky je velmi vážný a čtyři zranění přišli při střetech s policií o oko. Podle katalánských médii jim zranění oka způsobily gumové projektily.

před 36 minutami

Bolivijský prezident Morales věří, že mandát obhájil v nedělním prvním kole voleb. Volební soud ale přestal zveřejňovat výsledky sčítání

Bolivijský prezident Evo Morales, který stojí v čele země už téměř 14 let, vyhrál první kolo nedělních prezidentských voleb. Podle předběžných výsledků, které po sečtení zhruba 84 procent hlasů oznámil volební soud, ale nezískal přes padesát procent hlasů, ani nezvítězil s desetiprocentním náskokem. Pokud se tyto výsledky potvrdí, bude se 15. prosince poprvé v této zemi konat druhé kolo prezidentských voleb. Podle pozorovatelů Organizace amerických států (OAS) ale volební soud už několik hodin nezveřejňuje další sčítání výsledků.

Podle dosud zveřejněných výsledků získal Morales 45,3 procenta hlasů a jeho největší soupeř Carlos Mesa 38,2 procenta hlasů. A zatímco Mesa po zveřejnění těchto výsledků už vyzval ostatní opoziční kandidáty, aby ho podpořili ve druhém kole, Morales prohlásil, že druhé kolo nebude, protože "věří v sílu venkova". Zatím totiž nebyly sečteny všechny výsledky z venkovských oblastí, kde má nynější prezident více příznivců než Mesa.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Provoz na lince metra A byl před sedmou hodinou znovu obnoven

Vyplývá to z informací na stránkách Dopravního podniku hlavního města Prahy. Provoz metra na lince A mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař se brzo ráno na necelé dvě hodiny zastavil kvůli střetu soupravy s člověkem. Osoba, která spadla do kolejišti ve stanici Skalka, svým zraněním na místě podlehla, řekla mluvčí pražské policie Eva Kropáčová.

Cestující museli místo metra jezdit povrchovou dopravou, dopravní podnik kvůli tomu upravil trasy některých tramvají a autobusů, vyplývá z informací na jeho webu.

Zdroj: Domácí , ČTK
Další zprávy