Od baroka ke sportu: Svět v pohybu očima finalistů prestižní světové fotosoutěže

Šestý díl seriálu o finalistech jedné z nejprestižnějších světových fotosoutěží. Jejich snímky si můžete prohlédnout v této galerii.
Francois Lenoir (Belgie): Havárie formule 1 ve Spa. Finalista soutěže v kategorii Pohyb.
Alexey Holod (Rusko): Kouř. Finalista soutěže v kategorii Pohyb.
Remy Whiting (Velká Británie): Noční plavání. Finalista soutěže v kategorii Pohyb.
Marlena Kurowska-Jankowiak (Polsko): Malý kouzelník. Finalistka soutěže v kategorii Pohyb.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
11. 2. 2019 13:22
Je možné, aby se v jedné kategorii prestižní fotosoutěže setkaly tak různé fotky, jako je snímek havárie ve formuli jedna, záběr připomínající plátna barokních malířů a rodinná fotografie? V prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards to tak je. Kategorie je totiž vymezena prostým slovem Pohyb.

Velká světová fotosoutěž Sony World Photography Awards tradičně nemá speciální kategorii věnovanou jednotlivým sportovním fotkám (fotografové ale mohou soutěžit s fotoseriály, kde tato kategorie vypsána je).

Místo toho porota hodnotí u jednotlivých snímků širší kategorii Pohyb. A díky tomu se zde mohou sejít nejrůznější záběry - od již zmíněného sportu přes dokument až k umělecké fotografii.

Podobně jako v kategorii Portrét, i zde je mezi finalisty jedna fotografie, která se během loňského roku proslavila a prošla mnoha fotografickými weby i časopisy. Jedná se o snímek nazvaný Harmonie, jehož autorkou je fotografka Christy Lee Rogers.

Jde o podvodní záběr, který velmi připomíná olejomalby mistrů barokního malířství. Autorka ho vybrala z většího souboru nazvaného Můzy (můžete si ho prohlédnout na jejích webových stránkách).

Kromě toho, že mezi finalisty najdete zajímavé sportovní snímky, je tam také skvělá "rodinná" dokumentární fotka Polky Marleny Kurowské nazvaná Malý kouzelník nebo portrét Rusa Alexeje Holoda, který si hraje s poslední dobou módním motivem rozprášeného barevného prachu, vytvářejícího dýmové efekty.

Soutěž, která je svým zaměřením a významem často přirovnávána k fotografické obdobě filmových Oscarů, pořádá World Photography Organisation pod záštitou firmy Sony. Účast v ní není limitovaná použitou technikou, soutěžit mohou všichni fotografové z celého světa.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích soutěže postoupily do finále. Toto je šestý díl seriálu.

 

Právě se děje

Další zprávy