Čech Martin Stranka je ve finále světové soutěže přirovnávané k fotografickým Oscarům

První díl seriálu o finalistech jedné z nejprestižnějších světových fotosoutěží. Jejich snímky si můžete prohlédnout v této galerii.
Hardijanto Budyman (Indonésie): Polka dot on memory bliss. Finalista kategorie Open - Creative.
Alessandro Zunino (Itálie): Dráty a holubi. Finalista kategorie Open - Creative.
Antoine Tiggart (USA): Mezi. Finalista kategorie Open - Creative.
Alexandra Fink-Milosavljevic (Německo): Hlavní stanice Hamburk. Finalistka kategorie Open - Creative.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
5. 2. 2019 14:03
Český fotograf Martin Stranka se dostal do finále jedné z nejprestižnějších světových soutěží, která je považována za obdobu filmových Oscarů pro fotografy. Jak právě zveřejnili pořadatelé Sony World Photography Awards, Martin Stranka je mezi finalisty v kategorii Open - Creative (kreativní tvorba). V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně představíme finalisty soutěže ve všech kategoriích.

Prestižní soutěž Sony World Photography Awards právě zveřejnila finalisty v kategoriích, v nichž se hodnotí jednotlivé snímky. Porota hodnotila soutěžící v několika fotografických žánrech. V kategorii zaměřené na kreativní fotografickou tvorbu se mezi finalisty dostal i Čech Martin Stranka. Kategorie je zaměřená na fotomontáže, inscenovanou fotografii a často se v ní objevují práce, které jsou na hranici fotografie a počítačové grafiky.

Kromě toho porota hodnotila fotografy ještě v těchto žánrech: architektura, kultura, krajinářská fotografie, pohyb, portrét, zátiší, street fotografie, cestování a příroda. Přehled jejich finalistů přineseme v následujících dnech v rubrice Foto.

Letošní rok byl pro pořadatele soutěže rekordní, přihlášeno bylo 326 tisíc fotografií od autorů ze 196 zemí světa. Vítězové v kategoriích, kde se hodnotí jednotlivé snímky, budou vyhlášeni 26. února.

Kromě toho má soutěž ještě druhou část, zaměřenou na fotoseriály (je označována jako Professional, zatímco soutěž jednotlivých snímků nese název Open). Její finalisté budou oznámeni 26. března, vítězové pak na slavnostním předávání cen 17. dubna.

Největší počet snímků do soutěže přišel z Velké Británie, Itálie a z USA. Soutěž pořádá World Photography Organisation pod záštitou firmy Sony. Účast v ní samozřejmě není limitovaná použitou technikou, soutěžit mohou všichni fotografové z celého světa.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích postoupily do finále.

 

Právě se děje

před 22 minutami

NATO chce chránit družice. Země schválily vznik vesmírného centra na základně v německém Ramsteinu

Severoatlantická aliance vybuduje nové středisko vesmírných operací na základně v německém Ramsteinu. Shodli se na tom dnes ministři obrany NATO, kteří debatovali o možnostech zlepšení ochrany aliančních satelitů před možnými útoky protivníků. Zástupci spojeneckých vlád během videokonference také potvrdili závazky svých zemí zvyšovat obranné výdaje, které by podle dlouhodobého plánu měly do roku 2024 dosáhnout dvou procent hrubého domácího produktu členských států.

"Loni jsme vyhlásili vesmír za další operační doménu NATO. Dnes jsme podnikli další významný krok," řekl novinářům po jednání generální tajemník aliance Jens Stoltenberg. Lídři spojeneckých zemí se už v prosinci shodli, že po zemi, vodě, vzduchu a kyberprostoru bude aliance provádět společné operace i na oběžné dráze.

V novém středisku při letecké základně v Německu by měli působit vojenští experti, kteří budou poskytovat podporu budoucím vesmírným aktivitám aliance. K ochraně satelitů by měli přispět například vyhodnocováním možných hrozeb a poskytováním informací o tom, jak jim čelit.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Centrální bankéři jsou v pasti, cena zlata bude do konce desetiletí 2,5krát vyšší, soudí ekonom

Cena zlata bude zřejmě dál růst. Do konce tohoto desetiletí dosáhne 4800 dolarů za unci, zvýší se tedy dvaapůlkrát proti dnešní hodnotě. Na konferenci Vyšehradské fórum to dnes řekl rakouský ekonom společnosti Incrementum AG Ronald-Peter Stoeferle.

Centrální bankéři po celém světě jsou podle Stoeferleho chyceni v pasti nulových úrokových sazeb. Globální předlužení a nedostatek prostoru pro zvyšování sazeb jsou nejdůležitějšími faktory ovlivňujícími cenu zlata, uvedl ekonom. Představitele vídeňské ekonomické školy znepokojuje vývoj v posledních letech, zejména růst globálního dluhu a extrémní měnová opatření přijatá centrálními bankami. "Systém nekrytých úvěrových peněz coby základ dnešní ekonomiky není udržitelný. Při investování by se lidé měli dívat za horizont současného měnového systému," vysvětlil Stoeferle.

Takzvaná rakouská škola vychází z ekonomického a sociálního myšlení, které se nezaměřuje na matematické modely. Ekonomiku nevidí pouze jako objekt státněpolitické regulace a centrální kontroly.

"Rakouská ekonomická škola nevychází z fiktivního 'homo economicus', ale bere v úvahu všechny relevantní parametry reálného světa, vychází z povahy a psychologie lidské činnosti. Většina zemí světa jde přesně opačným směrem, tedy více intervencí, méně kapitalismu na volném trhu, více inflace," upozornil Stoeferle.

Zdroj: ČTK
Další zprávy