Nejlepší krajinářské fotky světa? Jezero jedů, lesotraktor a všeobecná temnota

Třetí díl seriálu o finalistech jedné z nejprestižnějších světových fotosoutěží. Jejich snímky si můžete prohlédnout v této galerii.
Gérard Bret (Francie): Iluze. Laguna Étang de Thau, Francie. Finalista kategorie Open -krajina.
Svein Nordrum (Norsko): Zamrzlé jezírko. Finalista kategorie Open - krajina.
Neil Burnell (Velká Británie): Popravčí. Finalista kategorie Open - krajina.
Swapnil Deshpande (Indie): Samota - Dolomity, Itálie. Finalista kategorie Open - krajina.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 2. 2019 16:30
Pro prestižní světovou fotografickou soutěž Sony World Photography Awards bývalo v posledních letech typické, že v kategorii krajina dominovaly snímky čisté a divoké přírody. Letos je to trochu jinak. Mezi třinácti finálovými snímky jich hned několik zachycuje krajinu poškozenou člověkem.

Zdevastované životní prostředí bývalo vždy spíše tématem fotožurnalistické soutěže World Press Photo. Další velmi prestižní světová fotosoutěž Sony World Photography Awards dávala v kategorii krajina obvykle přednost divoké přírodě, kterou ještě neproměnila ruka člověka. Platilo to zvláště pro kategorii Open, kde se hodnotí jednotlivé snímky.

Letos ovšem porota zvolila poněkud jiný přístup. Snímků zničené přírody mezi finalisty přibylo. Ve třináctce fotografií kandidujících na vítězství v žánru krajinářské fotografie, je kromě toho vidět i několik dalších zajímavých trendů:

Většina fotografií je laděných ve velmi tmavých tónech.Třetina z finálových snímků má čtvercový formát, což je u krajinářské fotografie spíše neobvyklé. Hodně finalistů utíká od krajinářské popisnosti k abstrakci.

A jsou zde ve většině případů patrné výrazné úpravy barevnosti v počítači (zelená mlha, nepřirozeně neutrálně šedá obloha, a dokonce i oblaka přetřená tmavě modrou barvou, která cudně zakrývá přepálená místa bez kresby, kudy ve skutečnosti prosvítalo slunce). Takový přístup je ovšem v současné krajinářské fotografii častý. Autoři to vysvětlují slovy, že jde o kreativní fotografii a že jim jde v první řadě o vyjádření pocitu, ne o dokumentární zachycení skutečnosti.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích soutěže postoupily do finále. Toto je třetí díl seriálu.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 35 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy