Nejlepší krajinářské fotky světa? Jezero jedů, lesotraktor a všeobecná temnota

Třetí díl seriálu o finalistech jedné z nejprestižnějších světových fotosoutěží. Jejich snímky si můžete prohlédnout v této galerii.
Gérard Bret (Francie): Iluze. Laguna Étang de Thau, Francie. Finalista kategorie Open -krajina.
Svein Nordrum (Norsko): Zamrzlé jezírko. Finalista kategorie Open - krajina.
Neil Burnell (Velká Británie): Popravčí. Finalista kategorie Open - krajina.
Swapnil Deshpande (Indie): Samota - Dolomity, Itálie. Finalista kategorie Open - krajina.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 2. 2019 16:30
Pro prestižní světovou fotografickou soutěž Sony World Photography Awards bývalo v posledních letech typické, že v kategorii krajina dominovaly snímky čisté a divoké přírody. Letos je to trochu jinak. Mezi třinácti finálovými snímky jich hned několik zachycuje krajinu poškozenou člověkem.

Zdevastované životní prostředí bývalo vždy spíše tématem fotožurnalistické soutěže World Press Photo. Další velmi prestižní světová fotosoutěž Sony World Photography Awards dávala v kategorii krajina obvykle přednost divoké přírodě, kterou ještě neproměnila ruka člověka. Platilo to zvláště pro kategorii Open, kde se hodnotí jednotlivé snímky.

Letos ovšem porota zvolila poněkud jiný přístup. Snímků zničené přírody mezi finalisty přibylo. Ve třináctce fotografií kandidujících na vítězství v žánru krajinářské fotografie, je kromě toho vidět i několik dalších zajímavých trendů:

Většina fotografií je laděných ve velmi tmavých tónech.Třetina z finálových snímků má čtvercový formát, což je u krajinářské fotografie spíše neobvyklé. Hodně finalistů utíká od krajinářské popisnosti k abstrakci.

A jsou zde ve většině případů patrné výrazné úpravy barevnosti v počítači (zelená mlha, nepřirozeně neutrálně šedá obloha, a dokonce i oblaka přetřená tmavě modrou barvou, která cudně zakrývá přepálená místa bez kresby, kudy ve skutečnosti prosvítalo slunce). Takový přístup je ovšem v současné krajinářské fotografii častý. Autoři to vysvětlují slovy, že jde o kreativní fotografii a že jim jde v první řadě o vyjádření pocitu, ne o dokumentární zachycení skutečnosti.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích soutěže postoupily do finále. Toto je třetí díl seriálu.

 

Právě se děje

před 52 minutami

Senát zvolí nového šéfa Úřadu pro ochranu osobních údajů, Janů nechce funkci obhajovat

Senátoři budou za dva týdny volit nového předsedu Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ). Dosavadní šéfka Ivana Janů už nebude funkci obhajovat. Informovaly o tom čtvrteční Lidové noviny (LN). Kandidáty jsou podle listu bývalý státní tajemník na ministerstvu vnitra Jiří Kaucký a současný místopředseda ÚOOÚ Josef Prokeš.

Kauckého prosazuje ODS, podpořit by ho měli také senátoři za KDU-ČSL, uvedl deník. Prokeše nominoval senátor Michael Canov zvolený za Starosty za Liberecký kraj.

Nezávislý správní úřad dohlížející na ochranu osobních údajů vznikl před 20 lety. Má za úkol především bránit zneužívání osobních dat.

Zdroj: ČTK
před 57 minutami

Tříletá holčička v Japonsku zemřela hladem a žízní, matka ji nechala osm dní bez dozoru

Japonka nechala osm dní doma samotnou svou tříletou dceru, dívka zemřela kvůli dehydrataci a hladu. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Kjódó. Incident se stal stal v červnu, když žena odjela z Tokia za svým přítelem, který žije v jiné části Japonska. Policie uvedla, že matka přiznala, že dceru nechala samotnou v tokijském bytě.

Žena podle médií vypověděla, že dítě nechala v obývacím pokoji a že vstup do kuchyně zablokovala sedačkou, aby dceři zabránila v přístupu k nožům a dalším nebezpečným předmětům v kuchyni.

Podle Kjódó žena nechávala dceru doma samotnou pravidelně, aby mohla chodit do heren a barů. Dítě bylo bez dozoru také několik dní v květnu, kdy matka jela za přítelem.

Zdroj: ČTK
Další zprávy