Nejlepší krajinářské fotky světa? Jezero jedů, lesotraktor a všeobecná temnota

Třetí díl seriálu o finalistech jedné z nejprestižnějších světových fotosoutěží. Jejich snímky si můžete prohlédnout v této galerii.
Gérard Bret (Francie): Iluze. Laguna Étang de Thau, Francie. Finalista kategorie Open -krajina.
Svein Nordrum (Norsko): Zamrzlé jezírko. Finalista kategorie Open - krajina.
Neil Burnell (Velká Británie): Popravčí. Finalista kategorie Open - krajina.
Swapnil Deshpande (Indie): Samota - Dolomity, Itálie. Finalista kategorie Open - krajina.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
7. 2. 2019 16:30
Pro prestižní světovou fotografickou soutěž Sony World Photography Awards bývalo v posledních letech typické, že v kategorii krajina dominovaly snímky čisté a divoké přírody. Letos je to trochu jinak. Mezi třinácti finálovými snímky jich hned několik zachycuje krajinu poškozenou člověkem.

Zdevastované životní prostředí bývalo vždy spíše tématem fotožurnalistické soutěže World Press Photo. Další velmi prestižní světová fotosoutěž Sony World Photography Awards dávala v kategorii krajina obvykle přednost divoké přírodě, kterou ještě neproměnila ruka člověka. Platilo to zvláště pro kategorii Open, kde se hodnotí jednotlivé snímky.

Letos ovšem porota zvolila poněkud jiný přístup. Snímků zničené přírody mezi finalisty přibylo. Ve třináctce fotografií kandidujících na vítězství v žánru krajinářské fotografie, je kromě toho vidět i několik dalších zajímavých trendů:

Většina fotografií je laděných ve velmi tmavých tónech.Třetina z finálových snímků má čtvercový formát, což je u krajinářské fotografie spíše neobvyklé. Hodně finalistů utíká od krajinářské popisnosti k abstrakci.

A jsou zde ve většině případů patrné výrazné úpravy barevnosti v počítači (zelená mlha, nepřirozeně neutrálně šedá obloha, a dokonce i oblaka přetřená tmavě modrou barvou, která cudně zakrývá přepálená místa bez kresby, kudy ve skutečnosti prosvítalo slunce). Takový přístup je ovšem v současné krajinářské fotografii častý. Autoři to vysvětlují slovy, že jde o kreativní fotografii a že jim jde v první řadě o vyjádření pocitu, ne o dokumentární zachycení skutečnosti.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích soutěže postoupily do finále. Toto je třetí díl seriálu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 minutami

Arménským hlavním městem Jerevan otřásla mohutná exploze

Výbuch v obchodním centru v Jerevanu bude mít podle tamějších úřadů oběti.

Zdroj: ČTK
před 20 minutami

Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která zabila kameramanku, dokládá zpráva FBI

Americký Federální úřad pro vyšetřování (FBI) dospěl k závěru, že herec Alec Baldwin musel stisknout spoušť zbraně, která loni při natáčení filmu Rust zabila kameramanku Halynu Hutchinsovou, informuje web ABC News.

Baldwin Hutchsinovou zastřelil omylem při natáčení westernu v Novém Mexiku v říjnu loňského roku. V prosincovém rozhovoru s televizí ABC ovšem trval na tom, že spoušť nezmáčkl. "Spoušť nebyla stisknuta," uvedl. "Já jsem spoušť nestiskl," dodal. Herec předpokládal, že ve zbrani není ostrý náboj. Při neštěstí byl zraněn i režisér Joel Souza.

Testy náhodného výstřelu podle zprávy FBI prokázaly, že střelná zbraň použitá při výstřelu - revolver Colt ráže .45 Long Colt - "nemohla vystřelit bez stisknutí spouště".

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

V sobotu bylo víc případů covidu než před týdnem, počet hospitalizovaných klesá

Poprvé od konce července v mezitýdenním srovnání mírně stoupl počet nových případů covidu-19. V sobotu laboratoře podle webu ministerstva zdravotnictví odhalily 570 nákaz, to je o 51 víc než o týden dřív. Testů bylo oba dny podobně, kolem 2400. Až další dny ukážou, zda jde o jednorázový víkendový výkyv, či obrat v dosavadním zpomalování epidemie.

Nadále klesá počet nakažených, kteří jsou v nemocnicích. Uplynulý den se snížil na 854, minulou sobotu bylo hospitalizovaných víc než tisíc. Pacientů ve vážném stavu výrazně neubývá, v uplynulých dnech je jich kolem třiceti.

Testy prokázaly v sobotu kromě nových případů ještě 218 podezření na opakovanou nákazu, před týdnem o něco víc - 230.

Zdroj: ČTK
Další zprávy