Který z těchto portrétů je nejlepší? 12 fotek, které bojují o fotografického Oscara

Čtvrtý díl seriálu o finalistech jedné z nejprestižnějších světových fotosoutěží. Jejich snímky si můžete prohlédnout v této galerii.
Hasan Torabi (Írán): Íránská žena v tradičním oděvu. Finalista soutěže v kategorii Portrét.
Mikeila Borgia (Argentina): Posetá diamanty. Finalistka soutěže v kategorii Portrét.
Jasem Khlef (Kanada): Život mě drtí (portrét bezdomovce). Finalista soutěže v kategorii Portrét.
Tim Cavadini (Německo): Xibalba. Finalista soutěže v kategorii Portrét.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 2. 2019 9:54
Portrétní fotografové, kteří usilují o vítězství v prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards, to mají letos extrémně těžké. Soupeří totiž se snímkem, který se během uplynulého roku stal velice známým, a navíc je i snadno zapamatovatelný. Vyfotografoval ho Richard Ansett a jmenuje se Grayson Perry - Zrození.

Fotografii nazvanou Grayson Perry - Zrození jsme jako titulní snímek tohoto článku vybrali záměrně. Během uplynulého roku se totiž objevil na mnoha webech i v mnoha časopisech o fotografii a umění a je už poměrně hodně známý.

Pokud vám připadá poněkud úchylný a až bizarně kýčovitý, máte pravdu, právě takový byl totiž záměr autora.

Fotograf Richard Ansett na portrétu zachycuje Claire, což je ženské alter ego výtvarníka Graysona Perryho. Tento umělec, který se rád převléká za ženu, vytváří především keramiku a tapiserie. Je ovšem známý i tím, jak kriticky rozebírá předsudky, trendy a fobie britské společnosti.

Ansettův portrét je záměrnou parodií historických obrazů, vulgarizuje díla starých mistrů a převádí je do podoby pro 21. století. Alespoň tak to tvrdí články, které už o této fotografii vyšly v nejrůznějších médiích. 

Každopádně to bude v soutěži velmi těžký soupeř. Jak vše dopadlo, budeme vědět už 26. února, kdy se budou vyhlašovat vítězové v kategoriích zaměřených na jednotlivé snímky.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích soutěže postoupily do finále. Toto je čtvrtý díl seriálu.

 

Právě se děje

Další zprávy