Který z těchto portrétů je nejlepší? 12 fotek, které bojují o fotografického Oscara

Čtvrtý díl seriálu o finalistech jedné z nejprestižnějších světových fotosoutěží. Jejich snímky si můžete prohlédnout v této galerii.
Hasan Torabi (Írán): Íránská žena v tradičním oděvu. Finalista soutěže v kategorii Portrét.
Mikeila Borgia (Argentina): Posetá diamanty. Finalistka soutěže v kategorii Portrét.
Jasem Khlef (Kanada): Život mě drtí (portrét bezdomovce). Finalista soutěže v kategorii Portrét.
Tim Cavadini (Německo): Xibalba. Finalista soutěže v kategorii Portrét.
Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 2. 2019 9:54
Portrétní fotografové, kteří usilují o vítězství v prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards, to mají letos extrémně těžké. Soupeří totiž se snímkem, který se během uplynulého roku stal velice známým, a navíc je i snadno zapamatovatelný. Vyfotografoval ho Richard Ansett a jmenuje se Grayson Perry - Zrození.

Fotografii nazvanou Grayson Perry - Zrození jsme jako titulní snímek tohoto článku vybrali záměrně. Během uplynulého roku se totiž objevil na mnoha webech i v mnoha časopisech o fotografii a umění a je už poměrně hodně známý.

Pokud vám připadá poněkud úchylný a až bizarně kýčovitý, máte pravdu, právě takový byl totiž záměr autora.

Fotograf Richard Ansett na portrétu zachycuje Claire, což je ženské alter ego výtvarníka Graysona Perryho. Tento umělec, který se rád převléká za ženu, vytváří především keramiku a tapiserie. Je ovšem známý i tím, jak kriticky rozebírá předsudky, trendy a fobie britské společnosti.

Ansettův portrét je záměrnou parodií historických obrazů, vulgarizuje díla starých mistrů a převádí je do podoby pro 21. století. Alespoň tak to tvrdí články, které už o této fotografii vyšly v nejrůznějších médiích. 

Každopádně to bude v soutěži velmi těžký soupeř. Jak vše dopadlo, budeme vědět už 26. února, kdy se budou vyhlašovat vítězové v kategoriích zaměřených na jednotlivé snímky.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích soutěže postoupily do finále. Toto je čtvrtý díl seriálu.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Hospodářská komora: Povinný prodej českých potravin je protiprávní

Povinný podíl až 85 procent českých potravin v obchodech, navrhovaný některými poslanci, odporuje podle Hospodářské komory ČR evropskému právu. Proti návrhu se staví také Svaz obchodu a cestovního ruchu, podle kterého by to vedlo ke zdražování a snížení kvality zboží. Sněmovna se bude možná novelou zákona o potravinách zabývat v příštích dnech ve třetím čtení. Sněmovní zemědělský výbor ale již dříve doporučil vrátit návrh do debaty ve druhém čtení.

Pozměňovací návrh zavádějící do novely povinný podíl českých potravin v obchodech předložila skupina dvou desítek poslanců napříč politickým spektrem. Kdyby byl návrh schválen, na pultech by muselo být již od příštího roku nejméně 55 procent potravin z Česka. Následně by se měl tento podíl zvyšovat o pět procentních bodů každý rok až na 85 procent. Hospodářská komora to označila za nepřípustný zásah do podnikání.

"Smlouva o fungování Evropské unie v článku 34 jasně uvádí, že množstevní omezení dovozu, jakož i veškerá opatření s rovnocenným účinkem, jsou mezi členskými státy zakázána. Předložený návrh jasně porušuje pravidla jednotného trhu Evropské unie," sdělil prezident komory Vladimír Dlouhý.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Fotbalová Premier League se podle BBC znovu rozjede 17. června

Za tři týdny ve středu 17. června se znovu rozjede fotbalová Premier League, po bundeslize další z nejprestižnějších soutěží na světě. O termínu restartu sezony v Anglii po koronavirové pauze informovala BBC. Mluvčí soutěže to zatím nepotvrdil s tím, že jednání asociace FA se všemi dvaceti účastníky stále pokračuje. Hrát se bude stejně jako jinde v Evropě bez diváků a první den jsou na programu dvě dohrávky.

Bundesliga v Německu začala 16. května, o týden později se přidala první liga v Česku a po dnešku zná datum obnovení sezony i Premier League. Po dvou úvodních zápasech Manchester City - Arsenal a Aston Villa - Sheffield United se naplno rozjede o tři dny později během víkendu.

Anglická liga je kvůli pandemii nemoci covid-19 přerušená od 13. března. Předtím se stihlo odehrát neúplných 29 kol z 38. Tabulku před obhájcem titulu Manchesterem City vede s ohromným náskokem 25 bodů Liverpool a ve zbývajících devíti zápasech mu proto stačí dvakrát vyhrát, aby se po 30 letech stal mistrem.

Pokud se termín obnovení sezony potvrdí, pauza v Premier League bude tříměsíční. Ve středu si kluby odsouhlasily druhou fázi k návratu, na který čekají také Tomáš Souček s West Hamem a Matěj Vydra v Burnley. Týmy již mohou trénovat i kontaktně. V malých skupinkách se kluby připravují od minulého týdne.

V rámci rozsáhlého testování na koronavirus se objevilo během tří vln 12 pozitivních případů mezi hráči a členy realizačních týmů. Pro všechny nakažené automaticky platí týdenní karanténa.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Bezprizorní dětští uprchlíci v Řecku podle Hamáčka nejsou

V řeckých táborech podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) nejsou dětští uprchlíci, kteří by byli vhodní pro převoz do Česka. Přivézt do ČR sedmnáctileté Afghánce či Pákistánce by nemělo smysl, řekl ve čtvrtek ministr ve Sněmovně při interpelacích. Zopakoval, že ministerstvo vnitra pokládá celou záležitost za uzavřenou.

"Žádné děti, které by byly bezprizorní, opuštěné a vhodné k relokaci do České republiky, nejsou. Je tam celá řada sedmnáctiletých Afghánců a Pákistánců, kteří z mého pohledu nemají šanci na nějakou rozumnou resocializaci v ČR," uvedl ministr vnitra. Podle něj by tito mladíci pravděpodobně brzo odešli za svými příbuznými do Německa nebo Švédska. Česko bude podle Hamáčka nadále pomáhat řešit situaci v řeckých uprchlických táborech materiálně.

Zdroj: ČTK
Další zprávy