reklama
 
 

Který z těchto portrétů je nejlepší? 12 fotek, které bojují o fotografického Oscara

8. 2. 2019 9:54
Portrétní fotografové, kteří usilují o vítězství v prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards, to mají letos extrémně těžké. Soupeří totiž se snímkem, který se během uplynulého roku stal velice známým, a navíc je i snadno zapamatovatelný. Vyfotografoval ho Richard Ansett a jmenuje se Grayson Perry - Zrození.

Fotografii nazvanou Grayson Perry - Zrození jsme jako titulní snímek tohoto článku vybrali záměrně. Během uplynulého roku se totiž objevil na mnoha webech i v mnoha časopisech o fotografii a umění a je už poměrně hodně známý.

Pokud vám připadá poněkud úchylný a až bizarně kýčovitý, máte pravdu, právě takový byl totiž záměr autora.

Fotograf Richard Ansett na portrétu zachycuje Claire, což je ženské alter ego výtvarníka Graysona Perryho. Tento umělec, který se rád převléká za ženu, vytváří především keramiku a tapiserie. Je ovšem známý i tím, jak kriticky rozebírá předsudky, trendy a fobie britské společnosti.

Ansettův portrét je záměrnou parodií historických obrazů, vulgarizuje díla starých mistrů a převádí je do podoby pro 21. století. Alespoň tak to tvrdí články, které už o této fotografii vyšly v nejrůznějších médiích. 

Každopádně to bude v soutěži velmi těžký soupeř. Jak vše dopadlo, budeme vědět už 26. února, kdy se budou vyhlašovat vítězové v kategoriích zaměřených na jednotlivé snímky.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích soutěže postoupily do finále. Toto je čtvrtý díl seriálu.

autor: Tomáš Vocelka | 8. 2. 2019 9:54

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama