Který z těchto portrétů je nejlepší? 12 fotek, které bojují o fotografického Oscara

Foto: Sony World Photography Awards 2019
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
8. 2. 2019 9:54
Portrétní fotografové, kteří usilují o vítězství v prestižní světové soutěži Sony World Photography Awards, to mají letos extrémně těžké. Soupeří totiž se snímkem, který se během uplynulého roku stal velice známým, a navíc je i snadno zapamatovatelný. Vyfotografoval ho Richard Ansett a jmenuje se Grayson Perry - Zrození.

Fotografii nazvanou Grayson Perry - Zrození jsme jako titulní snímek tohoto článku vybrali záměrně. Během uplynulého roku se totiž objevil na mnoha webech i v mnoha časopisech o fotografii a umění a je už poměrně hodně známý.

Pokud vám připadá poněkud úchylný a až bizarně kýčovitý, máte pravdu, právě takový byl totiž záměr autora.

Fotograf Richard Ansett na portrétu zachycuje Claire, což je ženské alter ego výtvarníka Graysona Perryho. Tento umělec, který se rád převléká za ženu, vytváří především keramiku a tapiserie. Je ovšem známý i tím, jak kriticky rozebírá předsudky, trendy a fobie britské společnosti.

Ansettův portrét je záměrnou parodií historických obrazů, vulgarizuje díla starých mistrů a převádí je do podoby pro 21. století. Alespoň tak to tvrdí články, které už o této fotografii vyšly v nejrůznějších médiích. 

Každopádně to bude v soutěži velmi těžký soupeř. Jak vše dopadlo, budeme vědět už 26. února, kdy se budou vyhlašovat vítězové v kategoriích zaměřených na jednotlivé snímky.

V rubrice Foto na Aktuálně.cz postupně zveřejníme všechny snímky, které v jednotlivých kategoriích soutěže postoupily do finále. Toto je čtvrtý díl seriálu.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy