To nejlepší z fotografických Oscarů: Od snící dívky po jaderné hrůzy Kazachstánu

To nejlepší z fotografických Oscarů: Od snící dívky po jaderné hrůzy Kazachstánu
Kevin Krautgartner (Německo): Boraxové studie. Snímky zachycují povrch odpařovacích jezírek, ze kterých se získává borax, používaný při výrobě skla, keramiky a třeba i v čisticích prostředcích. Třetí až desáté místo v kategorii Krajina / Profesionální fotografové.
Albrecht Voss (Německo): Ze série Osvětleno. Na snímku je nouzový přístřešek ve slovinských Julských Alpách navržený architekty ze studia OFIS. Třetí až desáté místo v kategorii Architektura a design / Profesionální fotografové.
Kathryn Cooperová (Velká Británie): Hejna špačků. Třetí až desáté místo v kategorii Divoká příroda a zvířata / Profesionální fotografové.
Natalia Garbuová (Moldavsko): Portrét v zemitých tónech. Ze série Moldavský lookbook, jehož cílem je mapovat národní identitu a její nerůznější projevy. Třetí až desáté místo v kategorii Dokumentární projekt / Profesionální fotografové. Zobrazit 36 fotografií
Foto: Horst Kistner, Sony World Photography Awards 2024
Foto
13. 3. 2024 5:35
Světové fotografické ceny, což je jedna z nejvýznamnějších soutěží přirovnávaná k fotografické obdobě filmových Oscarů, se blíží ke svému dubnovému finále v Londýně. Vybrali jsme ty nejzajímavější snímky z deseti kategorií označovaných jako profesionální. Jsou mezi nimi zasněné portréty, snímky zimních krajin připomínající perokresby i dokument zachycující jaderné hrůzy Kazachstánu.

V takzvaných profesionálních kategoriích soutěže Sony World Photography Awards (Světové fotografické ceny Sony) soutěží série snímků a porota hodnotí jak jejich obrazovou úroveň, tak i význam a nápaditost námětu. Z vítězů deseti kategorií vzejde v polovině dubna jeden absolutní světový vítěz.

Za sedmnáct let existence této prestižní soutěže zaznamenala česká fotografie jen tři vítězství. O titul absolutního vítěze bojoval v roce 2021 fotograf a novinář Aktuálně.cz Tomáš Vocelka, který zvítězil v kategorii Architektura a design a je dosud jediným českým vítězem některé z profesionálních kategorií.

V otevřených kategoriích (Open), jejichž vítězové ovšem nemohou soupeřit o titul absolutního vítěze soutěže, má Česko vítěze dva. V roce 2016 se jím stala Michaela Šmídová v kategorii Divoká příroda a zvířata a v roce 2019 Martin Stranka v kategorii Kreativní fotografie.

Více o systému soutěže si můžete přečíst ve druhé části tohoto článku na Aktuálně.cz. Galerii se snímky nominovanými letos na a ocenění v profesionálních kategoriích najdete tady.

 

Právě se děje

Další zprávy