Temné tajemství kytek a bizarní německý sport. Tak fotí nejlepší profesionálové

Temné tajemství kytek a bizarní německý sport. Tak fotí nejlepší profesionálové
Maurizio Di Pietro (Itálie): Skončeme s hladem. Na snímku vědci zkoumají hmyz vhodný k jídlu. Finalista v kategorii Životní prostředí / Professional. Ukázka ze série snímků.
Sujata Setiaová (Velká Británie): Tisíc řezů. Pojmenování souboru portrétů a příběhů je odvozeno od starobylého asijského způsobu mučení lingchi (známého jako "smrt tisícem řezů") a představuje fotografickou studii vzorců domácího násilí v jihoasijské komunitě. Finalistka v kategorii Kreativní fotografie / Professional. Ukázka ze série snímků.
Angelika Jakobová (Německo): Tradiční německé prstové zápasy. Finalistka v kategorii Sport / Professional. Ukázka ze série snímků.
Eddo Hartmann (Nizozemsko): Obětovaná zóna. Seriál snímků zkoumá odlehlou oblast Kazachstánu známou jako "Polygon", kde se kdysi nacházela hlavní jaderná testovací zařízení Sovětského svazu. V letech 1949-1989 zde proběhlo více než 450 jaderných testů. Místo je silně kontaminované. Finalista v kategorii Krajina / Professional. Ukázka ze série snímků.
Foto: Tine Poppe, Sony World Photography Awards 2024
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
4. 3. 2024 9:18
Řezané kytky přispívají ke globálnímu oteplování, ve vesmírném programu NASA chybí příslušníci LGBTQ+ komunity a v Německu - oděni do kožených kalhot s padacím mostem - holdují bizarnímu prstovému zápasu. Tak široký je tematický záběr fotografů, kteří jsou nominováni na Světové fotografické ceny (přirovnávané k fotografické obdobě filmových Oscarů).

Prestižní Světové fotografické ceny (Sony World Photography Awards) vstoupily letos už do svého 17. ročníku a oznámily nový rekord: letos rukama porotců prošlo neuvěřitelných 395 tisíc přihlášených snímků od fotografů z 220 zemí a regionů. Nejvyšší v historii byla také účast v nejvýznamnější části soutěže označované jako Professional. Právě z té nakonec vzejde letošní absolutní světový vítěz.

Fotografové, kteří své série snímků přihlásili do soutěže Professional, mohli bojovat v deseti kategoriích: architektura, dokument, divoká příroda, krajina, kreativní fotografie, portrét, portfolio, sport, zátiší a životní prostředí. Porota nyní zveřejnila nominace, tedy první tři finalisty v každé kategorii. Z těch vybere vítěze a nakonec i absolutního vítěze. 

Letos není mezi finalisty žádný fotograf z České republiky. Nejlepším výsledkem pro rok 2024 je umístění Lukáše Zemana na takzvaném shortlistu v kategorii  Divoká příroda - je tedy na 4. až 7. místě, bez možnosti bojovat o vítězství. Fotografoval fenky (malé pouštní lišky) v jejich přirozeném životním prostředí.

Lukáš Zeman: Fenek ve své noře. Snímek ze souboru, který se v kategorii Divoká příroda dostal na takzvaný shortlist (4. až 7. místo), ale do finále nepostoupil.
Lukáš Zeman: Fenek ve své noře. Snímek ze souboru, který se v kategorii Divoká příroda dostal na takzvaný shortlist (4. až 7. místo), ale do finále nepostoupil. | Foto: Sony World Photography Awards 2024

Vítězové jednotlivých kategorií a absolutní světový vítěz budou vyhlášeni  v Londýně 18. dubna. Zároveň začne výstava oceněných prací v tamní galerii Somerset House, která potrvá do 6. května a poté bude putovat po dalších městech světa.

 

Právě se děje

Další zprávy