Biblická místa, kudy procházel Ježíš. Úžasné obrázky z cest staré 180 let

Biblická místa, kudy procházel Ježíš. Úžasné obrázky z cest staré 180 let
Pohled do kaple svaté Heleny v prostorách chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě před 180 lety. Říká se, že kolem roku 325 v těchto místech nalezla svatá Helena Kristův kříž, trojici hřebů i Spasitelův hrob.
Kámen posledního pomazání v chrámu Božího hrobu v Jeruzalémě. Po sejmutí z kříže na něj bylo položeno Ježíšovo tělo a bylo zde pomazáno před uložením do hrobu.
Jeruzalémská citadela.
Chrám Božího hrobu v Jeruzalémě. V místech, kde rozsáhlý chrámový komplex stojí, byl kdysi ukřižován Ježíš. V době, kdy žil, bylo toto místo pustým vrchem za hradbami Jeruzaléma. Herodes Agrippa v letech 41-44 město rozšířil a právě tehdy hradby obehnaly i prostor nynějšího chrámu Božího hrobu.
Foto: David Roberts a Louis Haghe, Library of Congress Prints and Photographs
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
2. 4. 2021 9:30
Fotografie se teprve rodila, když skotský malíř David Roberts vyrazil na velkou cestu do Svaté země. Přivezl z ní mnoho fotorealistických skic, které zachycují podobu míst známých z Bible, tak jak vypadaly před 180 lety. Pojďte se jeho očima podívat do krajiny, kterou kdysi procházel Ježíš.

V roce 1839 Louis Daguerre vynalezl daguerrotypii. Právě tou dobou cestoval po Svaté zemi a po Egyptě skotský malíř David Roberts. Se zápalem zaznamenával všechno zajímavé, co viděl. Fotografie se tou dobou teprve rodila - takže nefotil, ale maloval. Jeho fotorealistické obrázky jsou neuvěřitelně zajímavým svědectvím o podobě Svaté země před zhruba 180 lety.

Robertsovy malby zachycují mnohá místa, o kterých se píše v Bibli. Je to logické, neboť vždy byla cílem poutníků a později i turistů. Roberts navíc cestoval i proto, aby pak podle svých skic z cest maloval obrazy a tiskl obrazové knihy, které by prodal. A o klasické motivy spojené s vírou byl v té době velký zájem.

Zajímavé je, že Roberts původně začínal jako malíř pokojů. Potom však začal komerčně malovat scény pro cirkusy a pro divadla a sám se věnoval také olejomalbě. Vypracoval se na skvělého malíře. V roce 1831 mu bylo 35 let a  Společnost britských umělců ho zvolila za svého prezidenta.

Robertsovy obrázky z cest po Svaté zemi, Blízkém východě a Egyptě vyšly v šesti knihách, v rozmezí let 1842 až 1849. Aby se daly Robertsovy skici tisknout, převáděl je na litografie belgický litograf a malíř akvarelů Louis Haghe.

Obrázky v této galerii jsou ze sbírek knihovny amerického Kongresu, kde zdigitalizovali stránky Robertsových knih. Zažloutlý tón je dán stárnutím papíru a vyblednutím barev.

 

Právě se děje

Další zprávy