Vítězný soubor Naše válka je podle porotců Světových fotografických cen (Sony World Photography Awards) originální a vybroušenou poctou fotografa Edgara Martinse zesnulému příteli, fotoreportérovi Antonu Hammerlovi, který byl unesen a zabit vládními milicemi během občanské války v Libyi.
Martins byl frustrován tím, že se léta nedařilo zjistit, kde se nacházejí ostatky jeho přítele. Odcestoval do Libye a začal pátrat na vlastní pěst. Ani on však při hledání neuspěl. Právě během jeho pátrání vznikl oceněný soubor fotografií.
V Naší válce Martins vypráví Hammerlův příběh prostřednictvím portrétů lidí, s nimiž se zavražděný fotoreportér setkal - ať už to byli bojovníci za svobodu, nebo přívrženci režimu bývalého diktátora Kaddáfího.
V projektu se odrážejí myšlenky na zmizení přítele a truchlení po něm, ale zamýšlí se také nad rolí fotografie v konfliktních zónách. "Je pro mě obrovská čest být oceněn. A je to také docela emotivní zážitek, protože mohu na světové scéně uctít svého kamaráda a upozornit na těžkou situaci rodiny, která se stále neúspěšně snaží najít jeho ostatky. Žádné ocenění nemá takový dosah jako Sony World Photography Awards, snad celosvětová publicita posune věci kupředu," doufá Martins.
Světové fotografické ceny se letos dostaly už do 16. ročníku a oslavily ho rekordem. "Letos bylo přihlášeno celkově více než 415 tisíc snímků z více než dvou set zemí a teritorií. Do části soutěže označované jako Professional pak přišlo více než 180 tisíc snímků, což je historicky nejvyšší počet přihlášek," uvedli organizátoři ze Světové fotografické organizace.
Soutěž má několik součástí. Jedna z nich je zaměřena na profesionální fotografy a hodnotí se v ní série snímků. Další nese název Open, a jak název napovídá, je otevřena pro všechny (soutěží se s jednotlivými snímky). Kromě toho se zvlášť hodnotí juniorští fotografové a studenti fotografických škol.
O absolutní vítězství a titul fotografa roku však může bojovat jen deset vítězů jednotlivých kategorií v profesionální části soutěže. Český fotograf se do této elitní desítky dostal v celé historii soutěže jen jednou, a to v roce 2021.
Světové fotografické ceny jsou na rozdíl od World Press Phota zaměřeny na všechny fotografické žánry, nejen na fotožurnalistiku. Občas bývají poněkud zjednodušeně přirovnávány k fotografické obdobě filmových Oscarů.
Slavnostní vyhlášení vítězů letos proběhlo 13. dubna, a to tradičně v Londýně. Oceněné fotografie jsou vystaveny v galerii Somerset House od 14. dubna do 1. května.
"Hledání originálních a odlišných pohledů na fotografii je náročné, ale stále více obohacující," uvedl předseda poroty Mike Trow a vyzdvihl, že fotografové si berou za své moderní vizuální trendy, ale zároveň zkoumají svou vlastní kulturu a historii. Soubory nominované na vítězství v jednotlivých kategoriích podle Throwa přinášejí širokou škálu příběhů od odvážných pohledů na architekturu přes výbornou dokumentární práci, odvážné portréty až po krásnou a procítěnou tvůrčí fotografii. "Doufám, že ti, kteří si tyto práce prohlédnou, pochopí, proč jsme vybrali právě je, a pocítí, jak k nim tyto snímky promlouvají," řekl Mike Throw.
Další informace o vítězích a finalistech naleznete na adrese www.worldphoto.org.