Sony jde s modelem A9 do přímého boje s nejlepšími profesionálními zrcadlovkami

Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
25. 4. 2017 14:29
Bylo jen otázka času, kdy se to stane. Sony představilo dlouho očekávaný špičkový model A9 a vstoupilo tak do přímého konkurenčního boje s těmi nejlepšími profesionálními zrcadlovkami na trhu. Firma věří, že se jí řadou technických inovací podaří přilákat profesionální fotografy na svou stranu. A má v ruce řadu trumfů.
Sony A9
Sony A9 | Foto: Sony

Sony představilo svůj nejnovější profesionální model v závěru uplynulého týdne v Londýně, v předvečer vyhlašování "fotografických Oscarů", tedy největší světové fotosoutěže Sony World Photography Awards.

Nový fotoaparát označený jako A9 chce konkurovat například Canonu 1D X Mark II nebo Nikonu D5, což jsou plnoformátové zrcadlovky, které používají špičkoví fotoreportéři (často jsou vidět třeba u fotografů na olympijských hrách a dalších velkých sportovních akcích).

Sony A9 má nejmodernější snímač, který se ještě u jiného plnoformátového fotoaparátu neobjevil.
Sony A9 má nejmodernější snímač, který se ještě u jiného plnoformátového fotoaparátu neobjevil. | Foto: Sony

Sony A9 samozřejmě na rozdíl od zmíněných dvou konkurentů není zrcadlovka - má elektronický hledáček (stejně jako již známý model A7). Firma dokázala využít možností, které jí dává jiné konstrukční řešení, a nabízí nyní fotografům možnosti, které jsou o kus před zrcadlovkami: například fotografování s frekvencí 20 snímků za sekundu (tedy o 4 až 6 snímků více než u špičkových zrcadlovek) nebo absolutně tiché fotografování s takzvanou elektronickou závěrkou. A to vše s velkým "fullframe" snímačem o velikosti kinofilmového políčka.

Tyto věci jsou možné díky skutečnosti, že fotoaparát nemá sklopné zrcadlo posílající obraz z objektivu do hledáčku. Pohybující se zrcadlo samozřejmě vydává zvuk a nějaký zlomek sekundy mu trvá, než se při fotografování sklopí.

Sony svůj nový model vybavilo svým nejmodernějším snímačem, který se ještě v žádném profesionálním fullframovém fotoaparátu neobjevil. Je přitom potřeba poznamenat, že Sony je velký dodavatel vysoce kvalitních snímačů pro mnohé další výrobce fotoaparátů (výjimkou je především Canon, který má vlastní vývoj a výrobu těchto součástí). 

Ovládání je přizpůsobeno pro profesionální použití.
Ovládání je přizpůsobeno pro profesionální použití. | Foto: Sony

Další zajímavé vlastnosti Sony A9 již zmiňujeme jen ve zkratce:

  • Při sériovém snímání vidí fotograf nepřerušovaný obraz snímané scény (u zrcadlovek to není možné - v okamžiku, kdy se sklápí zrcátko, hledáček na zlomek vteřiny ztmavne.
  • Fotoaparát umí nasnímat v sérii až 241 fotek ve formátu raw nebo 362 snímků ve formátu jpeg.
  • Pokud je aktivována elektronická závěrka, přístroj fotí absolutně potichu, netrpí vibracemi, které občas způsobuje pohyb zrcadla a závěrky.
  • Nejkratší expoziční čas je 1/32 000 sekundy.
  • Fotoaparát má 693 zaostřovacích bodů po celé ploše snímané scény, a dokáže tedy sledovat a zaostřovat objekt až k úplným krajům snímku. Zaostřovací systém dokáže provést až 60 kalkulací polohy a pohybu během sekundy.
  • Fotoaparát dostal dva sloty na paměťové karty (pokud chtěl konkurovat profi přístrojům, byla to nutnost).
  • Z podobného důvodu nemůže na A9 chybět malý joystick, kterým se vybírá bod, na který bude přístroj zaostřovat.
  • Navíc model A9 nabízí pětiosou stabilizaci, takže lze fotit z ruky i delšími časy závěrky, při kterých by jinak fotograf už potřeboval monopod nebo stativ). Stabilizace dokáže posunout tuto hranici až o pět expozičních stupňů.
Nechybí ani ovládací joystick (u pravého horního rohu displeje).
Nechybí ani ovládací joystick (u pravého horního rohu displeje). | Foto: Sony

Zajímavé parametry samy o sobě nestačí. Dokáže se Sony prosadit?

Všechno to zní skvěle, zvláště pro fotografy sportu, akcí a pro ty, kteří potřebují fotit za velmi špatných světelných podmínek. Jenže vůbec není jisté, jak profesionální fotografové na novou techniku zareagují.

Většinou pracují pro velké agentury nebo renomovaná média a ta mají dlouhodobě nasmlouvané partnery, kteří jim dodávají techniku (a je to v drtivé většině případů Canon nebo Nikon). Prolomit tyto tradiční vazby a přesvědčit žurnalisty ke změně bude pro Sony nepochybně velmi složité.

Společně s fotoaparátem představilo Sony i nový profesionální teleobjektiv 100-400mm (FE 100-400mm F4,5–5,6 GM OSS).
Společně s fotoaparátem představilo Sony i nový profesionální teleobjektiv 100-400mm (FE 100-400mm F4,5–5,6 GM OSS). | Foto: Sony

Mezi profesionálními fotografy, kteří jsou zvyklí na zrcadlovky, se bude obtížně hledat ochota něco měnit. Jsou zvyklí na určitý druh techniky, vědí, jaké jsou její silné stránky (těch umí využít) a slabiny (umí je eliminovat).

Takzvané "bezzrcadlovky", ke kterým Sony A9 patří, jsou pro ně stále neznámá a praxí neprověřená technika - a to může být problém, protože oni si nemohou dovolit žádné selhání, ani si nemohou dopřát luxus zvykání si na něco úplně nového. Těžko by mohli říct, že se jim nepovedla klíčová fotka, protože ještě nemají fotoaparát plně "v ruce".

Další věc je menší nabídka optiky. Je sice pravda, že díky různým redukcím se dá použít celá řada objektivů určených pro jiné fotoaparáty, je však velmi nepravděpodobné, že by profesionální fotografové volili takovou možnost. 

Sony si je ovšem všech těchto věcí vědomo. Je to vidět i v tom, že spolu s novým fotoaparátem rozbíhá také nová specializovaná centra, která mají poskytovat rychlý a rozsáhlý servis profesionálním fotografům.

Jisté je, že Sony A9 je z mnoha pohledů pozoruhodný fotoaparát. A bude zajímavé sledovat, jak se mu v boji se zavedenými zrcadlovkami bude dařit. Pokud se Sony podaří prorazit ve velkém, může to odstartovat soumrak éry zrcadlovek. Ale zda se to stane, je velmi těžké odhadovat.

 

Právě se děje

Další zprávy