Sedmdesátiletý astronaut před pár dny pořídil z vesmíru skvělé fotky polární záře

Sedmdesátiletý astronaut před pár dny pořídil z vesmíru skvělé fotky polární záře
Snímek polární záře z vesmírné Expedice 72, jejímž fotografem je bezmála sedmdesátiletý americký astronaut Donald Pettit.
Štědrý den ve stavu beztíže. Astronaut NASA a letový inženýr Expedice 72 Don Pettit vyjímá z přechodové komory laboratorního modulu Kibo zařízení pro rozmístění malých družic na oběžné dráze (24. prosince 2024).
Snímek z vesmírné Expedice 72, jejímž fotografem je bezmála sedmdesátiletý americký astronaut Donald Pettit.
Část masivu Ennedi v severním Čadu. Snímek z vesmírné Expedice 72, jejímž fotografem je bezmála sedmdesátiletý americký astronaut Donald Pettit. Zobrazit 12 fotografií
Foto: NASA
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
před 12 hodinami
Astronaut Donald Pettit před několika dny pořídil z vesmírné stanice ISS krásné fotografie polární záře, které obletěly svět. Pettit je momentálně nejstarším aktivním astronautem, letos v dubnu mu bude sedmdesát let. Je známý také jako výborný fotograf a autor vynálezu, který pomohl výrazně vylepšit kvalitu nočních snímků pořizovaných z vesmíru.

Petitt je členem vesmírné Expedice 71/72 a na palubě stanice ISS je od září 2024. Je to už jeho čtvrtá vesmírná mise v kariéře. Patří k nejplodnějším a nejtalentovanějším fotografům, kteří se kdy vydali do vesmíru. Krátce po Novém roce zveřejnil na svém instagramovém účtu teto snímek polární záře: 

Fotografie potom doslova obletěla svět, a to na stránkách nerůznějších zpravodajských webů. Přispívá k tomu Pettitovo fotografické umění, jeho věk, i to, že je uznávaným vynálezcem. Podílel se totiž na několika technických objevech a vylepšeních, používaných ve vesmírném programu.

Jeden z vynálezů, se kterým Pettit přišel a také ho sám zkonstruoval, pomohl v minulosti výrazně vylepšit technickou kvalitu fotografií, které lze z vesmíru pořídit. Zařízení, které vymyslel v roce 2002 pro Expedici 6, umožňuje při dlouhých expozicích kompenzovat pohyb vesmírné stanice, takže výsledné snímky nejsou tímto pohybem rozmazané.

Astronaut a fotograf Donald Pettit na aktuálním snímku z právě probíhající vesmírné Expedice 72, jejímž je členem.
Astronaut a fotograf Donald Pettit na aktuálním snímku z právě probíhající vesmírné Expedice 72, jejímž je členem. | Foto: NASA

"Předtím jste mohli pořizovat noční snímky měst s expozicí dlouhou třeba třeba jednu sekundu, ale vždy byly rozmazané, zejména pokud byly pořízeny teleobjektivem," cituje ho internetový magazín Petapixel. "Díky tomuto zařízení se poprvé někomu podařilo získat ostré snímky měst v noci," dodal.

S fotografováním začal Pettit už v dětství, jeho prvním aparátem byl Kodak Brownie. Nyní učí v rámci NASA  fotografovat astronauty, kteří míří do vesmíru, a zároveň určuje, jaké vybavení bude tato vesmírná agentura používat. 

 

Právě se děje

Další zprávy