Když vám miminko přijde poštou. Fenomén reborn na fotkách z World Press Photo

Když vám miminko přijde poštou. Fenomén reborn na fotkách z World Press Photo
Výsledek je často k nerozeznání od skutečného živého miminka.
Motivace pro pořízení reborn panenky bývá různá. Od sběratelství až po hluboká osobní traumata.
Každá reborn panna je unikátní a svým způsobem i umělecké dílo.
Na první pohled vypadají jako všechny ostatní mámy s kočárkem, které si přijdou sednout na lavičku k dětskému hřišti. Jenže jejich miminko jim přišlo poštou, s certifikátem pravosti. A je to jen věc - dokonale zpracovaná, hyperrealistická panenka reborn. Fenoménu se věnuje polská fotografka Karolina Jonderková, nominovaná na cenu ze soutěže World Press Photo. Ukázkou z jejího souboru zahajujeme seriál, přibližující nominace v této fotožurnalistické soutěži.
Foto: Karolina Jonderko, World Press Photo 2021
vot Foto, vot
24. 3. 2021 6:00
Na první pohled vypadají jako všechny ostatní mámy s kočárkem, které si přijdou sednout na lavičku k dětskému hřišti. Jenže jejich miminko jim přišlo poštou, s certifikátem pravosti - je to dokonale zpracovaná, hyperrealistická panenka reborn. Fenoménu se věnuje polská fotografka Karolina Jonderková, nominovaná na cenu ze soutěže World Press Photo.

(1. díl seriálu) - V rubrice Foto na Aktuálně.cz zahajujeme seriál, který blíže představí fotografy nominované na letošní ceny World Press Photo. V prvních dílech se zaměříme na kategorii Dlouhodobý projekt. Právě v té je nominována i polská fotografka Karolina Jonderková, která se zaměřila na fenomén zvaný reborn.

"Hyperrealistické panenky miminek se objevily v devadesátých letech," říká fotografka a vysvětluje, že každá z nich je unikátním, téměř uměleckým dílem. Panenky reborn mají vidět na kůži póry i mateřská znaménka, jsou jim vidět i žíly pod kůží jako u živého dítěte. "Ty sofistikovanější jsou vybaveny i elektronickými systémy, které simulují dýchání, tlukot srdce, a dokonce i sací reflex," vysvětluje Karolina Jonderková. Řasy umělých miminek bývají vyrobeny z lidských vlasů, a dokonce je možné sehnat i přípravek simulující vůni novorozeněte.

Fotografka se ve svém souboru zaměřila na to, jak tato umělá miminka vyvolávají v lidech naprosto reálné emocionální reakce. "Každá žena, kterou jsem ve svém projektu portrétovala, má svůj osobní důvod, proč si reborn panenku pořídila. Některé nemohou mít děti nebo o dítě přišly, a tak dávají svou lásku panence - starají se o ni, převlékají ji, kupují jí nové věci. Pro jiné je to způsob, jak se vyrovnat se ztrátou nebo s úzkostí," komentuje svůj projekt Karolina Jonderková. 

Rozsáhlý soubor snímků, ze kterého přinášíme v tomto článku jen ukázku, popisuje fenomén do hloubky - od koupě panenky až po to, jak se o ně lidé starají a jaké emoce s nimi prožívají.

Existuje mnoho oblastí, kde hyperrealistické napodobeniny živých miminek nacházejí uplatnění. "Většinou se o ně zajímají a vlastní je sběratelky, ale používají se také při výuce péče o novorozence nebo v domovech s pečovatelskou službou, kde pomáhají zvládat některé projevy chování u starých lidí trpících demencí. Samozřejmě je najdete také mezi ženami, které prožily potrat nebo jejich dítě zemřelo těsně po porodu. O reborn se zajímají i lidé, kteří nemají šanci na adopci nebo trpící takzvaným syndromem prázdného hnízda," říká Jonderková.

Jak její soubor uspěl, bude jasné v polovině dubna, kdy World Press Photo vyhlásí letošní výsledky.

 

Právě se děje

Další zprávy