Když vám miminko přijde poštou. Fenomén reborn na fotkách z World Press Photo

Když vám miminko přijde poštou. Fenomén reborn na fotkách z World Press Photo
Výsledek je často k nerozeznání od skutečného živého miminka.
Motivace pro pořízení reborn panenky bývá různá. Od sběratelství až po hluboká osobní traumata.
Každá reborn panna je unikátní a svým způsobem i umělecké dílo.
Na první pohled vypadají jako všechny ostatní mámy s kočárkem, které si přijdou sednout na lavičku k dětskému hřišti. Jenže jejich miminko jim přišlo poštou, s certifikátem pravosti. A je to jen věc - dokonale zpracovaná, hyperrealistická panenka reborn. Fenoménu se věnuje polská fotografka Karolina Jonderková, nominovaná na cenu ze soutěže World Press Photo. Ukázkou z jejího souboru zahajujeme seriál, přibližující nominace v této fotožurnalistické soutěži.
Foto: Karolina Jonderko, World Press Photo 2021
vot Foto, vot
24. 3. 2021 6:00
Na první pohled vypadají jako všechny ostatní mámy s kočárkem, které si přijdou sednout na lavičku k dětskému hřišti. Jenže jejich miminko jim přišlo poštou, s certifikátem pravosti - je to dokonale zpracovaná, hyperrealistická panenka reborn. Fenoménu se věnuje polská fotografka Karolina Jonderková, nominovaná na cenu ze soutěže World Press Photo.

(1. díl seriálu) - V rubrice Foto na Aktuálně.cz zahajujeme seriál, který blíže představí fotografy nominované na letošní ceny World Press Photo. V prvních dílech se zaměříme na kategorii Dlouhodobý projekt. Právě v té je nominována i polská fotografka Karolina Jonderková, která se zaměřila na fenomén zvaný reborn.

"Hyperrealistické panenky miminek se objevily v devadesátých letech," říká fotografka a vysvětluje, že každá z nich je unikátním, téměř uměleckým dílem. Panenky reborn mají vidět na kůži póry i mateřská znaménka, jsou jim vidět i žíly pod kůží jako u živého dítěte. "Ty sofistikovanější jsou vybaveny i elektronickými systémy, které simulují dýchání, tlukot srdce, a dokonce i sací reflex," vysvětluje Karolina Jonderková. Řasy umělých miminek bývají vyrobeny z lidských vlasů, a dokonce je možné sehnat i přípravek simulující vůni novorozeněte.

Fotografka se ve svém souboru zaměřila na to, jak tato umělá miminka vyvolávají v lidech naprosto reálné emocionální reakce. "Každá žena, kterou jsem ve svém projektu portrétovala, má svůj osobní důvod, proč si reborn panenku pořídila. Některé nemohou mít děti nebo o dítě přišly, a tak dávají svou lásku panence - starají se o ni, převlékají ji, kupují jí nové věci. Pro jiné je to způsob, jak se vyrovnat se ztrátou nebo s úzkostí," komentuje svůj projekt Karolina Jonderková. 

Rozsáhlý soubor snímků, ze kterého přinášíme v tomto článku jen ukázku, popisuje fenomén do hloubky - od koupě panenky až po to, jak se o ně lidé starají a jaké emoce s nimi prožívají.

Existuje mnoho oblastí, kde hyperrealistické napodobeniny živých miminek nacházejí uplatnění. "Většinou se o ně zajímají a vlastní je sběratelky, ale používají se také při výuce péče o novorozence nebo v domovech s pečovatelskou službou, kde pomáhají zvládat některé projevy chování u starých lidí trpících demencí. Samozřejmě je najdete také mezi ženami, které prožily potrat nebo jejich dítě zemřelo těsně po porodu. O reborn se zajímají i lidé, kteří nemají šanci na adopci nebo trpící takzvaným syndromem prázdného hnízda," říká Jonderková.

Jak její soubor uspěl, bude jasné v polovině dubna, kdy World Press Photo vyhlásí letošní výsledky.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Německo chce posílit hlídky na hranicích s Polskem, míří do něj stále více migrantů

Německý ministr vnitra Horst Seehofer chce, aby v německo-polském pohraničí v zesílené míře působily společné hlídky. Do Německa totiž přes Polsko přichází stále více migrantů z Běloruska a v Německu se kvůli tomu ozvaly i výzvy k zavedení hraničních kontrol.

Seehofer podle agentury DPA v dopisu svému polskému protějšku Mariuszovi Kamińskému navrhuje, aby hlídky působily zejména na území Polska. Jeho cílem je vyhnout se zavedení hraničních kontrol, ale migranty zastavit ještě na polském území.

Od léta se z Běloruska přes polské území k německé východní hranici dostalo asi 5000 lidí z Iráku, Sýrie a dalších krizových oblastí. Podle Evropské unie jde o prvek hybridní války, kterou proti ní vede autoritářský prezident Alexandr Lukašenko v odvetě za unijní sankce.

DPA uvádí, že se tak rodí nový možný konflikt mezi Berlínem a Varšavou: podle pravidel platných v Evropské unii by migranty mělo zaregistrovat Polsko a umožnit jim požádat o azyl, což se ovšem velmi často neděje. Místo toho pokračují tito lidé, často s pomocí pašeráků, v cestě do Německa. Kvůli tomu šéf německých policejních odborů Heiko Teggatz v deníku Bild varoval před hrozící migrační krizí na hranici mezi Německem a Polskem. Podle jeho názoru situaci může vyřešit jedině dočasné zavedení hraničních kontrol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy