Která z těchto fotek vyhraje World Press Photo? Známe letošní nominace

Která z těchto fotek vyhraje World Press Photo? Známe letošní nominace
Nominace v kategorii Problémy dnešní doby - série: Maya Alleruzzoová (USA / AP) - Jezídové, kteří přežili teror Islámského státu.
Nominace v kategorii Aktualita - série: Ernesto Benavides (Peru / AFP) - Nepokoje v Peru.
Nominace v kategorii Dlouhodobý projekt: Karolina Jonderková (Polsko) - Reborn. Autorka se zabývá komunitou kolem superrealistických panenek novorozenců.
Nominace v kategorii Životní prostředí - single: Ralph Pace (USA) - Lachtan si hraje s rouškou.
Foto: Lorenzo Tugnoli, World Press Photo 2021
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
10. 3. 2021 12:00
Fotožurnalistická soutěž World Press Photo zveřejnila letošní nominace v jednotlivých kategoriích. Jasná je i šestice snímků, nominovaných na hlavní cenu za fotografii roku. Spektrum témat, které odrážejí, je široké - od pandemie přes invazi kobylek v Africe až po tragickou explozi v Bejrútu. Mezi nominovanými letos není žádný český fotograf.

Do 64. ročníku soutěže World Press Photo se letos přihlásilo 4315 fotografů ze 130 zemí světa. Zaslali porotě k posouzení celkem 74 470 snímků. 

Porotci vyhlásili kromě nominací v jednotlivých kategoriích také šest fotografií, které se budou ucházet o hlavní cenu. Jejich autory jsou Evelyn Hocksteinová z USA, Valerij Melnikov a Oleg Ponomarev z Ruska, Mads NIssen z Dánska, Luis Tato ze Španělska a Lorenzo Tugnoli z Itálie. Vítězové soutěže budou oznámeni 15. dubna.

Mezi 45 nominovanými fotografy z 28 zemí letos není žádný Čech. Nominace míří do těchto států: Argentina, Arménie, Austrálie, Bangladéš, Bělorusko, Brazílie, Kanada, Dánsko, Francie, Řecko, Indie, Indonésie, Itálie, Írán, Irsko, Mexiko, Myanmar, Peru, Filipíny, Polsko, Portugalsko, Rusko, Slovinsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Nizozemsko a USA.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Stát letos vybere méně u daně z příjmu lidí i firem, výběr DPH stoupne

V letošním roce by příjmy státu u některých daní měly klesnout. Jde například o daň z příjmu fyzických osob i právnických nebo spotřební daně z minerálních olejů. Naopak více stát vybere u daně z přidané hodnoty (DPH) nebo i na sociálním a zdravotním pojištění. V dalších letech by příjmy státu z daní i ze sociálního pojištění měly růst, a to i například právě u daně z příjmu fyzických osob ovlivněné letošním zrušením superhrubé mzdy. V lednových odhadech přitom ministerstvo financí počítalo s poklesem příjmů z této daně i v roce 2022. Vyplývá to z přehledu, který ministerstvo financí zveřejnilo na internetu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy