Mladík, který opustil židovskou ortodoxní komunitu, očima špičkové fotografky

Mladík, který opustil židovskou ortodoxní komunitu, očima špičkové fotografky
Baruch. Ukázka z fotografického projektu Laury Pannackové, uskutečněného v rámci grantového programu Lumix Stories for Change.
Baruch. Ukázka z fotografického projektu Laury Pannackové, uskutečněného v rámci grantového programu Lumix Stories for Change.
Baruch. Ukázka z fotografického projektu Laury Pannackové, uskutečněného v rámci grantového programu Lumix Stories for Change.
Baruch. Ukázka z fotografického projektu Laury Pannackové, uskutečněného v rámci grantového programu Lumix Stories for Change.
Foto: LUMIX Stories for Change © Laura Pannack 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
12. 11. 2020 11:00
Baruch vyrostl v židovské ortodoxní komunitě, ale rozhodl se z ní odejít a žít si po svém. Jeho osudy a pocity dokumentovala vynikající britská fotografka Laura Pannacková v rámci grantu Lumix Stories for Change. Ukázky z její práce si můžete díky prestižnímu časopisu British Journal of Photography prohlédnout v galerii u tohoto článku.

"Můj život v komunitě byl černobílý. Cokoliv, co člověka odvádí od studia Tóry, je nepřijatelné. Jednoho dne jsem se rozhodl, že ji opustím. Navždy to změnilo můj život," konstatuje mladík Baruch. Říká, že podle lidí v komunitě teď žije dvojí život. "Vědí, že jsem se změnil, a nepřijali to," dodává ve videu, které je součástí fotografického a filmového grantového projektu Lumix Stories for Change, jehož je hrdinou.

"Všichni máme možnost volby, ale která cesta je správná? Co nás dělá tím, čím jsme? Všichni máme úžasnou šanci být, kýmkoliv jenom chceme. Já jsem si vybral toto: být dobrým člověkem, ale jít vlastní cestou," vysvětluje Baruch, jehož život dokumentovala britská fotografka Laura Pannacková.

Pannacková je držitelkou mnoha mezinárodních fotografických ocenění včetně World Press Photo a byla v roce 2015 také porotkyní této soutěže. Proslavila se především portrétní fotografií a sociálním dokumentem. Její práce byla vystavena například i v Národní portrétní galerii v Londýně. Na fotografiích zobrazuje život portrétovaných co nejpravdivěji, ale přitom nezůstává na povrchu - snaží se zachytit i emoce, nálady a vnitřní prožitky fotografovaných.

Laura Pannacková je třetím držitelem grantu Lumix Stories for Change, za kterým stojí prestižní fotografický časopis British Journal of Photography a výrobce fotoaparátů Panasonic Lumix. Grant je určen na podporu projektů, které zachycují pozitivní změny ve společnosti a v lidských životech. Fotografové v rámci grantu získávají mimo jiné fotografickou techniku od Panasonicu, se kterou pak mohou svůj projekt realizovat. 

Video, které Laura Pannacková pořídila v rámci projektu Lumix Stories for Change (v původním znění s anglickými titulky). | Video: LUMIX Stories for Change © Laura Pannack 2020

Portréty Barucha, který se rozhodl opustit ortodoxní komunitu, fotografovala Pannacková na nejrůznějších místech Izraele a doprovází je také krátké video. "Doufám, že moje práce inspiruje další lidi, aby žili svůj život bez nejrůznějších omezení," uvedla fotografka.

Práci Laury Pannackové můžete sledovat zde:
laurapannack.com
instagram.com/laurapannack

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
před 41 minutami

Fotbalisté Olomouce zdolali Vlašim 2:1 a jsou prvními osmifinalisty MOL Cupu

Fotbalisté Olomouce ve 3. kole MOL Cupu vyhráli ve Vlašimi 2:1 a stali se prvními osmifinalisty tohoto pohárového ročníku. Hanácký favorit se s druholigovým soupeřem trápil, vítězný gól vstřelil Kryštof Daněk až v 79. minutě.

Olomoučtí začali ve Vlašimi dobře a už v šesté minutě je poslal do vedení Zmrzlý. Hráči Sigmy pojistku nepřidali, blízko byl Hála, ale autor šesti gólů v ligové sezoně napálil břevno.

Šance měli i domácí a v 66. minutě srovnal Broukal hlavou po rohu. V závěru duel rozhodl Daněk, který zakončil akci Šípa a Hály.

Zdroj: ČTK
Další zprávy