Mladík, který opustil židovskou ortodoxní komunitu, očima špičkové fotografky

Mladík, který opustil židovskou ortodoxní komunitu, očima špičkové fotografky
Baruch. Ukázka z fotografického projektu Laury Pannackové, uskutečněného v rámci grantového programu Lumix Stories for Change.
Baruch. Ukázka z fotografického projektu Laury Pannackové, uskutečněného v rámci grantového programu Lumix Stories for Change.
Baruch. Ukázka z fotografického projektu Laury Pannackové, uskutečněného v rámci grantového programu Lumix Stories for Change.
Baruch. Ukázka z fotografického projektu Laury Pannackové, uskutečněného v rámci grantového programu Lumix Stories for Change.
Foto: LUMIX Stories for Change © Laura Pannack 2020
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
12. 11. 2020 11:00
Baruch vyrostl v židovské ortodoxní komunitě, ale rozhodl se z ní odejít a žít si po svém. Jeho osudy a pocity dokumentovala vynikající britská fotografka Laura Pannacková v rámci grantu Lumix Stories for Change. Ukázky z její práce si můžete díky prestižnímu časopisu British Journal of Photography prohlédnout v galerii u tohoto článku.

"Můj život v komunitě byl černobílý. Cokoliv, co člověka odvádí od studia Tóry, je nepřijatelné. Jednoho dne jsem se rozhodl, že ji opustím. Navždy to změnilo můj život," konstatuje mladík Baruch. Říká, že podle lidí v komunitě teď žije dvojí život. "Vědí, že jsem se změnil, a nepřijali to," dodává ve videu, které je součástí fotografického a filmového grantového projektu Lumix Stories for Change, jehož je hrdinou.

"Všichni máme možnost volby, ale která cesta je správná? Co nás dělá tím, čím jsme? Všichni máme úžasnou šanci být, kýmkoliv jenom chceme. Já jsem si vybral toto: být dobrým člověkem, ale jít vlastní cestou," vysvětluje Baruch, jehož život dokumentovala britská fotografka Laura Pannacková.

Pannacková je držitelkou mnoha mezinárodních fotografických ocenění včetně World Press Photo a byla v roce 2015 také porotkyní této soutěže. Proslavila se především portrétní fotografií a sociálním dokumentem. Její práce byla vystavena například i v Národní portrétní galerii v Londýně. Na fotografiích zobrazuje život portrétovaných co nejpravdivěji, ale přitom nezůstává na povrchu - snaží se zachytit i emoce, nálady a vnitřní prožitky fotografovaných.

Laura Pannacková je třetím držitelem grantu Lumix Stories for Change, za kterým stojí prestižní fotografický časopis British Journal of Photography a výrobce fotoaparátů Panasonic Lumix. Grant je určen na podporu projektů, které zachycují pozitivní změny ve společnosti a v lidských životech. Fotografové v rámci grantu získávají mimo jiné fotografickou techniku od Panasonicu, se kterou pak mohou svůj projekt realizovat. 

Video, které Laura Pannacková pořídila v rámci projektu Lumix Stories for Change (v původním znění s anglickými titulky). | Video: LUMIX Stories for Change © Laura Pannack 2020

Portréty Barucha, který se rozhodl opustit ortodoxní komunitu, fotografovala Pannacková na nejrůznějších místech Izraele a doprovází je také krátké video. "Doufám, že moje práce inspiruje další lidi, aby žili svůj život bez nejrůznějších omezení," uvedla fotografka.

Práci Laury Pannackové můžete sledovat zde:
laurapannack.com
instagram.com/laurapannack

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Policie vyšetřuje úmrtí čtyř lidí nalezených v rodinném domě u Prahy

V rodinném domě v okrese Praha-východ byli nalezeni čtyři mrtví lidé. Policisté zjišťují, zda zemřeli násilnou smrtí. Na místě jsou vyšetřovatelé a znalci, řekla v pondělí odpoledne policejní mluvčí Barbora Schneeweissová.

"Jde o nález čtyř osob bez známek života, v současné době na místě intenzivně pracují středočeští kriminalisté, výjezdová skupina a znalci. Zjišťujeme, zda osoby nezemřely násilnou smrtí," uvedla mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Podle serveru tn.cz se událost stala v obci Měšice, policie to ale nepotvrdila. Schneeweissová pouze uvedla, že jde o obec v Praze-východ. "Zjišťujeme, jak k úmrtí došlo," dodala mluvčí. Více informací zatím neměla k dispozici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu pro evropský trh sestoupila na nejnižší úroveň od července

Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes klesla na nejnižší úroveň od července, přispěly k tomu vysoké námořní dodávky zkapalněného zemního plynu (LNG) a růst dodávek prostřednictvím potrubí z Norska. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v říjnu ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku kolem 16:00 SELČ vykazovala pokles o téměř sedm procent na 173 eur (zhruba 4.300 Kč) za megawatthodinu (MWh).

Během dne cena sestoupila až pod 170 eur za MWh. Stále však zůstává několikanásobně vyšší než před rokem, kdy se pohybovala v blízkosti 40 eur za MWh.

Analytici ze společnosti Refinitiv podle agentury Reuters uvedli, že předpokládaná vlna chladného počasí v severozápadní Evropě příští týden zvýší spotřebu energie na vytápění. Dodali však, že tlaky na růst cen zmírňují rostoucí produkce plynu v Norsku a vysoké tempo dodávek LNG.

Agentura DPA poukázala rovněž na příznivý vývoj zásob plynu v evropských zemích. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii o víkendu plné z více než 87 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, činila naplněnost zásobníků přes 91 procent a v České republice přes 85 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy