Na svátek Nanebevzetí Panny Marie putují katolíci do odlehlé vesnice Kalwaria Paclawska na dohled od ukrajinské hranice. Pár domkům na vrcholku kopce se někdy říká Jeruzalém východu. V místním františkánském klášteře je obraz Matky Boží, který podle záznamů mnichů způsobil již více než padesát zázraků. Součástí týdenních oslav je procesí se sochou spící Panny Marie v životní velikosti, které vede prudkými srázy v hlubokých lesích v okolí kláštera a zahrnuje i brodění chladné řeky.
O několik dní později vyrážejí na cestu i pravoslavní křesťané, kterých v žije v katolickém Polsku jen něco málo přes půl milionu. Jejich cílem je kostel a klášter na hoře Grabarka. Mnozí jdou ve velkých skupinách desítky i stovky kilometrů, aby dorazili na svátek Proměnění Páně. Přinášejí velké a malé kříže popsané prosbami. Nejhorlivější věřící obcházejí poslední část cesty kolem kostela na kolenou. Odřená kolena si pak omývají v prameni pod klášterem, který má prý léčivé a zázračné účinky.
Polské poutě jsou sice především duchovní, ale nebojte se, cukrovou vatu nebo pouťový prstýnek si můžete koupit i na nich.
O fotografovi
Michal Novotný (1973) - začal kariéru v osmnácti letech fotografováním konfliktu v bývalé Jugoslávii. Pak působil v časopise Reflex a v Pátku Lidových Novin. Od roku 2009 je na volné noze a publikuje v nejprestižnějších světových novinách a časopisech. Jeho reportáže získaly mnoho ocenění - mezi nejvýznamnější patří 3. cena v soutěži World Press Photo v kategorii Každodenní život nebo 1. místo v soutěži Best of Photojournalism 2007 v kategorii Každodenní život. (red)
Web a sociální sítě Michala Novotného
Instagram: www.instagram.com/michalnovotnyphoto
Web: www.michalnovotny.com/