V prvním díle seriálu o snímcích nominovaných na World Press Photo představíme finalisty nové kategorie Fotopříběh roku. Hodnotí se v nich nejlepší série fotografií.
Lorenzo Tugnoli: Snímky plné bolesti z jemenské krize
"Taif Faresová lapá po dechu na jednotce intenzivní péče v nemocnici al-Sadaqa v jemenském Adenu. Je 21. května. Má nemocné srdce a potřebuje neustálou péči. Dodávky kyslíku a léků do nemocnice byly zastaveny. Před týdnem propukl násilný střet mezi členy milice ovládající nemocnici a lékaři," napsal k jedné ze svých fotografií Lorenzo Tugnoli. Podle jeho slov pak nemocnice přestala fungovat. "Taif zemřela několik dní poté, co jsem pořídil tuto fotografii," konstatoval fotoreportér.
A další záběr z jeho série? "Wafa Ahmed Hathimová (25) přišla o nohu, když její byt zasáhla minometná palba. Stalo se to 8. prosince, právě v den, kdy ve Švédsku probíhalo vyjednávání o míru," uvádí Tugnoli.
Konflikt v Jemenu trvá už téměř čtyři roky, přes osm milionů lidí je ohroženo bídou a 22 milionů lidí, tedy tři čtvrtiny národa, potřebuje humanitární pomoc, cituje Tugnoli údaje OSN. Více o krizi v Jemenu si můžete přečíst zde.
Marco Gualazzini: Vysychání jezera Čad
Ani další nominovaná série není nijak veselá. Kolem jezera Čad propukla humanitární krize. Přispěla k ní devastace životního prostředí i politické vlivy. "Jezero Čad patřilo kdysi k největším v Africe. Teď se však jeho okolí mění v poušť a změny ohrožují až 40 milionů lidí, píše autor snímků.
"V důsledku sucha, kácení lesů a drancování přírodních zdrojů se jezero během posledních 60 let zmenšilo o 90 procent," říká Marco Gualazzini. Rybáři přicházejí o práci, nedostatek vody způsobuje konflikty mezi zemědělci. Džihádisté ze skupiny Boko Haram zneužívají situace lidí trpících hladem a rekrutují je do svých řad.
Pieter Ten Hoopen: Velká karavana migrantů
Třetí nominovaný příběh odráží migrační vlnu, typickou v poslední době v podstatě pro celý svět. Pieter Ten Hoopen fotografoval v říjnu a listopadu 2018 karavanu tisíců uprchlíků, kteří putovali ze středoamerických států k hranicím USA. Karavana, do které se semkli, pomohla uprchlíkům zvýšit jejich bezpečnost během cesty. Dříve totiž často mizeli, byli unášeni a byli nuceni platit obrovské sumy převaděčům. Letos karavana čítala na sedm tisíc lidí, z toho 2300 dětí.