Fotograf dokumentuje život na zámku Tloskov. Přijďte tam na hudební festival, zve

Snímky Jana Jirkovského dokumentují běžný život klientů Centra sociálních služeb v Tloskově a zároveň jsou i pozvánkou na tamní hudební festival Tloskov Fest.
Ve skleníku: Na jaře se tisíce kelímků promění v květináče plné kytek.
Před vystoupením cirkusu Bombastico.
Na farmě: Příprava krmení.
Když nemáte disciplínu, tak se lehce stane, že dostanete červenou kartu.
Foto: Jan Jirkovský
Foto
25. 5. 2019 17:36
V keramické dílně Centra sociálních služeb na zámku Tloskov visí cedulka, na které je napsáno: Netlač řeku, teče sama. "Podle mě přesně vystihuje tamní život," říká fotograf Jan Jirkovský, který pracuje na dlouhodobém dokumentu o lidech s mentálním, fyzickým a kombinovaným postižením, kteří v centru žijí. Na snímky, které vznikly v rámci jeho dokumentu, se můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku.

"Myslím, že to heslo se nevztahuje jen na život v Tloskově. Věřím, že platí i pro běžný život. Můžeš se postavit třeba na hlavu, ale život jde dál, svou cestou.  Nemá prostě cenu něco lámat přes koleno," říká fotograf, který se část snímků ze svého dokumentu rozhodl zveřejnit i jako pozvánku.

V Tloskově se totiž 1. června odehraje velký charitativní hudební festival k 60. výročí založení tohoto centra. Jmenuje se Tloskov fest a vystoupí na něm celá řada hudebníků a skupin: třeba Aneta Langerová, Tata Bojs, Horkýže Slíže, Ivan Hlas nebo Kašpárek v rohlíku.

"Centrum sociálních služeb Tloskov je zámek s krásnou zahradou v těsném sousedství Neveklova nedaleko od Prahy. Už dva roky tam fotografuji sociální dokument o běžném životě klientů," vysvětluje Jan Jirkovský. "Jde o lidi, kteří se kvůli svému zdravotnímu stavu, zejména mentálnímu postižení, ocitli v nepříznivé situaci. V Tloskově se pro ně snaží vytvořit přátelskou a pohodovou atmosféru. Místo autoritativního přístupu nabízí pomocnou ruku," říká fotograf. Vše podle něj směřuje k cíli, aby byl každý klient v rámci svých možností stále samostatnější, a jeho závislost na okolí byla tedy co nejnižší. 

Na snímcích Jana Jirkovského je zachycen běžný život v Tloskově v jeho mnoha podobách od radosti po smutek, od práce po zábavu, od vypjatých okamžiků po chvíle odpočinku. 

Další snímky Jana Jirkovského (nejen z Tloskova) najdete zde:

Více informací o centru a o festivalu

 

Právě se děje

Další zprávy