Fotograf dokumentuje život na zámku Tloskov. Přijďte tam na hudební festival, zve

Snímky Jana Jirkovského dokumentují běžný život klientů Centra sociálních služeb v Tloskově a zároveň jsou i pozvánkou na tamní hudební festival Tloskov Fest.
Ve skleníku: Na jaře se tisíce kelímků promění v květináče plné kytek.
Před vystoupením cirkusu Bombastico.
Na farmě: Příprava krmení.
Když nemáte disciplínu, tak se lehce stane, že dostanete červenou kartu.
Foto: Jan Jirkovský
Foto
25. 5. 2019 17:36
V keramické dílně Centra sociálních služeb na zámku Tloskov visí cedulka, na které je napsáno: Netlač řeku, teče sama. "Podle mě přesně vystihuje tamní život," říká fotograf Jan Jirkovský, který pracuje na dlouhodobém dokumentu o lidech s mentálním, fyzickým a kombinovaným postižením, kteří v centru žijí. Na snímky, které vznikly v rámci jeho dokumentu, se můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku.

"Myslím, že to heslo se nevztahuje jen na život v Tloskově. Věřím, že platí i pro běžný život. Můžeš se postavit třeba na hlavu, ale život jde dál, svou cestou.  Nemá prostě cenu něco lámat přes koleno," říká fotograf, který se část snímků ze svého dokumentu rozhodl zveřejnit i jako pozvánku.

V Tloskově se totiž 1. června odehraje velký charitativní hudební festival k 60. výročí založení tohoto centra. Jmenuje se Tloskov fest a vystoupí na něm celá řada hudebníků a skupin: třeba Aneta Langerová, Tata Bojs, Horkýže Slíže, Ivan Hlas nebo Kašpárek v rohlíku.

"Centrum sociálních služeb Tloskov je zámek s krásnou zahradou v těsném sousedství Neveklova nedaleko od Prahy. Už dva roky tam fotografuji sociální dokument o běžném životě klientů," vysvětluje Jan Jirkovský. "Jde o lidi, kteří se kvůli svému zdravotnímu stavu, zejména mentálnímu postižení, ocitli v nepříznivé situaci. V Tloskově se pro ně snaží vytvořit přátelskou a pohodovou atmosféru. Místo autoritativního přístupu nabízí pomocnou ruku," říká fotograf. Vše podle něj směřuje k cíli, aby byl každý klient v rámci svých možností stále samostatnější, a jeho závislost na okolí byla tedy co nejnižší. 

Na snímcích Jana Jirkovského je zachycen běžný život v Tloskově v jeho mnoha podobách od radosti po smutek, od práce po zábavu, od vypjatých okamžiků po chvíle odpočinku. 

Další snímky Jana Jirkovského (nejen z Tloskova) najdete zde:

Více informací o centru a o festivalu

 

Právě se děje

před 11 minutami

Česká jednička Chládek ve 30 letech končí s boxem

Dlouholetá česká jednička v amatérském ringu Zdeněk Chládek končí s boxem. Někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy se rozhodl pověsit rukavice na hřebík ve třiceti letech, a to ze zdravotních a rodinných důvodů, ale i vzhledem k současné nejistotě v době pandemie koronaviru. V budoucnu se chce věnovat trénování ve vlastní boxerské akademii.

"Ukončuji dlouholetou sportovní vrcholovou kariéru," oznámil Chládek na facebooku. "Sportu se budu věnovat nadále. Nyní se chci zaměřit na lidi, kteří mají zájem se naučit boxovat. Ať už jako hobby nebo vrcholově. Do budoucna plánuji vlastní tělocvičnu, jakmile se situace uklidní," dodal s poukazem na současná opatření vynucená pandemií koronaviru.

Právě šíření nákazy covid-19 přitom Chládkovi tak trochu nahrálo, protože po únorové operaci ramena dostal šanci stihnout o rok odložené olympijské hry. Přestože se ukázalo, že rameno je poškozené víc, než se čekalo, snahu o návrat měl. "Byl jsem s reprezentací na soustředění, ale nebylo to ono. Ruka mě bolí i teď za běžného života a zdraví je na prvním místě," řekl Chládek Ústeckému deníku.

před 12 minutami

Kubová v plavecké lize ISL skončila třetí na 100 metrů znak

Plavkyně Simona Kubová vybojovala v mezinárodní lize ISL v Budapešti třetí místo na trati 100 metrů znak. Svému týmu Tokio Frog Kings v maďarské metropoli pomohla ještě ve dvou štafetách a ze tří startů vytěžila jedenáct bodů.

Na znakařské stovce Kubová časem 57,42 sekundy nestačila jen na Nizozemku Kiru Toussaintovou a Američanku Amy Bilquistovou. "Jsem ráda, že jsem doplavala třetí. To je prima. Začátek závodu byl podařený, chtělo by přidat ve druhé padesátce, ale čas je fajn. Plavu v setinách pořád stejně, což je skvělé," uvedla Kubová v tiskové zprávě.

V pátek se podílela na druhém místě polohové štafety na 4×100 metrů a s kraulařskou štafetou obsadila šestou pozici. Tokio Frog Kings obsadili v měření čtyř týmů třetí místo a v průběžném pořadí International Swimming League jsou po pěti utkáních v euro-asijské skupině na posledním pátém místě.

"Snad se nám podaří postoupit do finále, to by bylo bezva," uvedla Kubová. "Teď máme čtyři dny volna a pak nás čeká další závod. Pořád ještě hodně těžce trénujeme, ladíme prý na semifinále, tak snad začneme více odpočívat," dodala chomutovská plavkyně.

Další zprávy