Fotograf dokumentuje život na zámku Tloskov. Přijďte tam na hudební festival, zve

Snímky Jana Jirkovského dokumentují běžný život klientů Centra sociálních služeb v Tloskově a zároveň jsou i pozvánkou na tamní hudební festival Tloskov Fest.
Ve skleníku: Na jaře se tisíce kelímků promění v květináče plné kytek.
Před vystoupením cirkusu Bombastico.
Na farmě: Příprava krmení.
Když nemáte disciplínu, tak se lehce stane, že dostanete červenou kartu.
Foto: Jan Jirkovský
Foto
25. 5. 2019 17:36
V keramické dílně Centra sociálních služeb na zámku Tloskov visí cedulka, na které je napsáno: Netlač řeku, teče sama. "Podle mě přesně vystihuje tamní život," říká fotograf Jan Jirkovský, který pracuje na dlouhodobém dokumentu o lidech s mentálním, fyzickým a kombinovaným postižením, kteří v centru žijí. Na snímky, které vznikly v rámci jeho dokumentu, se můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku.

"Myslím, že to heslo se nevztahuje jen na život v Tloskově. Věřím, že platí i pro běžný život. Můžeš se postavit třeba na hlavu, ale život jde dál, svou cestou.  Nemá prostě cenu něco lámat přes koleno," říká fotograf, který se část snímků ze svého dokumentu rozhodl zveřejnit i jako pozvánku.

V Tloskově se totiž 1. června odehraje velký charitativní hudební festival k 60. výročí založení tohoto centra. Jmenuje se Tloskov fest a vystoupí na něm celá řada hudebníků a skupin: třeba Aneta Langerová, Tata Bojs, Horkýže Slíže, Ivan Hlas nebo Kašpárek v rohlíku.

"Centrum sociálních služeb Tloskov je zámek s krásnou zahradou v těsném sousedství Neveklova nedaleko od Prahy. Už dva roky tam fotografuji sociální dokument o běžném životě klientů," vysvětluje Jan Jirkovský. "Jde o lidi, kteří se kvůli svému zdravotnímu stavu, zejména mentálnímu postižení, ocitli v nepříznivé situaci. V Tloskově se pro ně snaží vytvořit přátelskou a pohodovou atmosféru. Místo autoritativního přístupu nabízí pomocnou ruku," říká fotograf. Vše podle něj směřuje k cíli, aby byl každý klient v rámci svých možností stále samostatnější, a jeho závislost na okolí byla tedy co nejnižší. 

Na snímcích Jana Jirkovského je zachycen běžný život v Tloskově v jeho mnoha podobách od radosti po smutek, od práce po zábavu, od vypjatých okamžiků po chvíle odpočinku. 

Další snímky Jana Jirkovského (nejen z Tloskova) najdete zde:

Více informací o centru a o festivalu

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Španělská vláda schválila milosti pro devět odsouzených katalánských politiků

Španělská vláda schválila udělení milostí pro devět katalánských politiků a aktivistů, kteří si ve vězení odpykávají dlouhé tresty kvůli uspořádání neústavního referenda o nezávislosti v roce 2017. Političtí lídři včetně bývalého místopředsedy regionální vlády a několika exministrů byli odsouzeni v roce 2019 k trestům od devíti do 13 let vězení za vzpouru, protože referendum vypsali navzdory nesouhlasu vlády v Madridu a soudů. Za mřížemi dosud strávili asi 3,5 roku.

O udělení milostí pro prominentní zastánce nezávislosti Katalánska hovořil v pondělí v Barceloně premiér Pedro Sánchez, pro kterého se podle agentury AP prosazení tohoto kontroverzního kroku může stát velmi riskantní politickou hrou. S milostmi totiž zásadně nesouhlasí zástupci pravicové opozice a dokonce ani někteří členové Sánchezových vládních socialistů. Menšinová vláda si ale chce naklonit poslance katalánských stran ve španělském parlamentu, které potřebuje ke schválení rozpočtu a dalších důležitých zákonů.

Milosti mohou vstoupit v platnost teprve poté, co je svým podpisem definitivně stvrdí král Felipe VI. a co je potvrdí nejvyšší soud. To se však považuje pouze za formalitu.

Zdroj: ČTK
před 31 minutami

Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na hostování s opcí

Fotbalový brankář Filip Nguyen odešel z Liberce do Slovácka na roční hostování s opcí na případný přestup. Oba kluby o tom informovaly na svých webových stránkách.

Člen širšího kádru české reprezentace Nguyen působil v Liberci od roku 2018, ale v jarní části minulé sezony ztratil místo jedničky. Osmadvacetiletý gólman v nejvyšší soutěži dosud za Slovan odchytal 77 utkání a udržel 27 čistých kont.

"Ve hře bylo více variant, ale jsme rádi, že jsme se nakonec domluvili právě s Filipem, který má mimo jiné zkušenosti i z pohárové Evropy," uvedl sportovní ředitel Slovácka Veliče Šumulikoski.

Další zprávy