Fotograf dokumentuje život na zámku Tloskov. Přijďte tam na hudební festival, zve

Snímky Jana Jirkovského dokumentují běžný život klientů Centra sociálních služeb v Tloskově a zároveň jsou i pozvánkou na tamní hudební festival Tloskov Fest.
Ve skleníku: Na jaře se tisíce kelímků promění v květináče plné kytek.
Před vystoupením cirkusu Bombastico.
Na farmě: Příprava krmení.
Když nemáte disciplínu, tak se lehce stane, že dostanete červenou kartu.
Foto: Jan Jirkovský
Foto
25. 5. 2019 17:36
V keramické dílně Centra sociálních služeb na zámku Tloskov visí cedulka, na které je napsáno: Netlač řeku, teče sama. "Podle mě přesně vystihuje tamní život," říká fotograf Jan Jirkovský, který pracuje na dlouhodobém dokumentu o lidech s mentálním, fyzickým a kombinovaným postižením, kteří v centru žijí. Na snímky, které vznikly v rámci jeho dokumentu, se můžete podívat ve fotogalerii u tohoto článku.

"Myslím, že to heslo se nevztahuje jen na život v Tloskově. Věřím, že platí i pro běžný život. Můžeš se postavit třeba na hlavu, ale život jde dál, svou cestou.  Nemá prostě cenu něco lámat přes koleno," říká fotograf, který se část snímků ze svého dokumentu rozhodl zveřejnit i jako pozvánku.

V Tloskově se totiž 1. června odehraje velký charitativní hudební festival k 60. výročí založení tohoto centra. Jmenuje se Tloskov fest a vystoupí na něm celá řada hudebníků a skupin: třeba Aneta Langerová, Tata Bojs, Horkýže Slíže, Ivan Hlas nebo Kašpárek v rohlíku.

"Centrum sociálních služeb Tloskov je zámek s krásnou zahradou v těsném sousedství Neveklova nedaleko od Prahy. Už dva roky tam fotografuji sociální dokument o běžném životě klientů," vysvětluje Jan Jirkovský. "Jde o lidi, kteří se kvůli svému zdravotnímu stavu, zejména mentálnímu postižení, ocitli v nepříznivé situaci. V Tloskově se pro ně snaží vytvořit přátelskou a pohodovou atmosféru. Místo autoritativního přístupu nabízí pomocnou ruku," říká fotograf. Vše podle něj směřuje k cíli, aby byl každý klient v rámci svých možností stále samostatnější, a jeho závislost na okolí byla tedy co nejnižší. 

Na snímcích Jana Jirkovského je zachycen běžný život v Tloskově v jeho mnoha podobách od radosti po smutek, od práce po zábavu, od vypjatých okamžiků po chvíle odpočinku. 

Další snímky Jana Jirkovského (nejen z Tloskova) najdete zde:

Více informací o centru a o festivalu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 10 minutami

Súdánské úřady odvrátily pokus o převrat, podle prezidenta měl odvrátit demokratizaci

Súdánské úřady oznámily, že zmařily pokus o převrat, který naplánovali stoupenci svrženého prezidenta Umara Bašíra. Súdánský premiér Abdalláh Hamduk řekl, že šlo o koordinovaný pokus zastavit demokratickou transformaci v zemi. Generální tajemník OSN António Guterres pokus o převrat odsoudil a vyzval Súdánce, aby hájili demokratickou budoucnost země, informují světové agentury.

Výslechy podezřelých již začaly. Súdánská armáda uvedla, že zatkla 21 důstojníků a řadu vojáků a že pátrání po dalších pokračuje. Podle armádního prohlášení jsou všechny oblasti, kterých se pokus o puč dotkl, pod kontrolou.

Pučisté se podle zdroje agentury Reuters snažili získat kontrolu nad státní rozhlasovou stanicí v Ummdurmánu, který leží naproti Chartúmu na druhém břehu Nilu. Hamduk poznamenal, že se také pokusili zablokovat silnice, zastavit produkci ropy a zavřít přístavy. Súdánský ministr informací později ve státní televizi uvedl, že situace je pod kontrolou.

Súdánu vládne od převratu v roce 2019 přechodná vláda, složená z vojáků a civilistů, která čelí velkým ekonomickým a bezpečnostním problémům. Armáda roku 2019 při masových protivládních demonstracích svrhla dlouholetého autokratického vládce Umara Bašíra. Při protestech vojáci zabili desítky lidí. Volby se očekávají v roce 2024.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Němečtí ekologové žalují BMW a Mercedes kvůli výrobě aut se spalovacími motory

Německá ekologická organizace Deutsche Umwelthilfe (DUH) zažalovala automobilky BMW a Mercedes-Benz. Chce tyto německé podniky soudní cestou přimět k tomu, aby do roku 2030 ukončily výrobu automobilů se spalovacím motorem. Informovala o tom agentura DPA.

Šéf DUH Jürgen Resch uvedl, že automobilky BMW a Mercedes-Benz svými nynějšími vozy porušují "základní právo na ochranu klimatu". "Budeme soudní cestou prosazovat konec naftových a benzinových osobních automobilů od roku 2030," dodal.

Organizace žaloby podala v pondělí, kdy vypršel termín, do kterého měly automobilky odpovědět na její předžalobní výzvu. Ta požadovala právě ukončení výroby automobilů se spalovacím motorem do roku 2030, což však podniky podle očekávání odmítly.

Automobilka Mercedes-Benz v reakci na žalobu uvedla, že se bude bránit "všemi právními prostředky". Firma plánuje dosáhnout klimatické neutrality svých aut do roku 2039. Konkurent BMW sdělil, že do roku 2030 hodlá snížit emise oxidu uhličitého z provozu, výroby i likvidace svých vozů o 40 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy