Nemračte se! Život je zábavný, jen se umět dívat, ukazuje na fotkách Jan Jirkovský

Nemračte se! Život je zábavný, jen se umět dívat, ukazuje na fotkách Jan Jirkovský
Snímky Jana Jirkovského nepotřebují komentář, vyprávějí příběh samy o sobě.
Ukázky z práce Jana Jirkovského
Ukázky z práce Jana Jirkovského
Ukázky z práce Jana Jirkovského
Foto: Jan Jirkovský
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
29. 1. 2018 7:27
Když odcházím do ulic, nemám představu, kam mě nohy zanesou a co vlastně vyfotím, říká fotograf Jan Jirkovský. Ale ať už vyrazí kamkoliv, můžete se vsadit, že často přinese fotky, nad kterými se budete usmívat a které vám zlepší náladu.

"Po změně pracovního místa jsem stále intenzivně pociťoval nutnost nějakého relaxu. Pravý impulz nastal před třemi lety zakoupením nové zrcadlovky. Po pár měsících hledání sama sebe jsem postupně došel ke zjištění, že na fotografiích potřebuji mít lidi. Zcela jsem propadl kouzlu pouliční fotografie, která tvoří největší část mé tvorby," říká Jan Jirkovský.

Věnuje se také reportáži a sociálnímu dokumentu, pracuje na několika dlouhodobých projektech. "Nejdůležitějším z nich je pro mě fotografování běžného života klientů v centru sociálních služeb Tloskov. Stále častěji se ale věnuji i portrétní fotografii, která mě taky hodně baví," říká.

Jan Jirkovský

  • Čtyřiačtyřicetiletý fotograf z Prahy
  • Zaměřuje se na pouliční fotografii, reportáž a dokument.
  • Jeho portfolio najdete na webu 500.px 
    500px.com/jirkovsky
  • Sledovat ho můžete také na facebooku:
    facebook.com/jirkovskyfoto

Sám však zdůrazňuje, že pouliční fotografie (mezi fotografy se jí často říká street) je pro něj číslo jedna. "Tomuto žánru věnuji každou volnou chvilku, kterou na focení mám," vysvětluje.

A co ho na pouliční fotografii fascinuje? "Je to ta naprostá nepředvídatelnost a kouzlo okamžiku. Když odcházím do ulic, tak nikdy nemám ani představu, kam mě nohy zanesou a co vlastně vyfotím. Miluji courání po městě a objevování nových zákoutí. Pozoruji lidi a odhaduji jejich chování, které se snažím zachytit na snímcích. Moje fotografie jsou většinou vychozené, jen málokdy se zdržuji na jednom místě a čekám na záběr," popisuje svůj fotografický styl práce.

S fotografováním začal Jan Jirkovský těsně před třicítkou. Stal se členem 1ČKFA Nekázanka, kde se naučil základy. "S fotoklubem Nekázanka jsem se zúčastnil mnoha výstav, mapových okruhů a různých soutěží. Následovalo několik společných výstav s Pavlou Vrbovou a dalšími," říká fotograf. Pak následovala několikaletá přestávka a před třemi lety se k fotografování zase vrátil. 

"Velkou školu a mnoho rad při mých začátcích mi dali hlavně František Dostál, Miroslav Jodas a Emil Vejvoda, jejichž práce a hlavně přístupu k začátečníkům si dodnes velice vážím, a nikdy jim za to nepřestanu být vděčný," vysvětluje muž, jehož oblíbenými autory jsou také Václav Chochola, Karel Ludwig, Zdeněk Tmej, Miroslav Hucek, Karel Cudlín a mnoho dalších. Ze světových autorů je to jednoznačně Elliot Erwitt, což je nakonec poznat i z fotek, které najdete v galerii u tohoto článku.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Česká jednička Chládek ve 30 letech končí s boxem

Dlouholetá česká jednička v amatérském ringu Zdeněk Chládek končí s boxem. Někdejší bronzový medailista z juniorského mistrovství světa i Evropy se rozhodl pověsit rukavice na hřebík ve třiceti letech, a to ze zdravotních a rodinných důvodů, ale i vzhledem k současné nejistotě v době pandemie koronaviru. V budoucnu se chce věnovat trénování ve vlastní boxerské akademii.

"Ukončuji dlouholetou sportovní vrcholovou kariéru," oznámil Chládek na facebooku. "Sportu se budu věnovat nadále. Nyní se chci zaměřit na lidi, kteří mají zájem se naučit boxovat. Ať už jako hobby nebo vrcholově. Do budoucna plánuji vlastní tělocvičnu, jakmile se situace uklidní," dodal s poukazem na současná opatření vynucená pandemií koronaviru.

Právě šíření nákazy covid-19 přitom Chládkovi tak trochu nahrálo, protože po únorové operaci ramena dostal šanci stihnout o rok odložené olympijské hry. Přestože se ukázalo, že rameno je poškozené víc, než se čekalo, snahu o návrat měl. "Byl jsem s reprezentací na soustředění, ale nebylo to ono. Ruka mě bolí i teď za běžného života a zdraví je na prvním místě," řekl Chládek Ústeckému deníku.

před 14 minutami

Kubová v plavecké lize ISL skončila třetí na 100 metrů znak

Plavkyně Simona Kubová vybojovala v mezinárodní lize ISL v Budapešti třetí místo na trati 100 metrů znak. Svému týmu Tokio Frog Kings v maďarské metropoli pomohla ještě ve dvou štafetách a ze tří startů vytěžila jedenáct bodů.

Na znakařské stovce Kubová časem 57,42 sekundy nestačila jen na Nizozemku Kiru Toussaintovou a Američanku Amy Bilquistovou. "Jsem ráda, že jsem doplavala třetí. To je prima. Začátek závodu byl podařený, chtělo by přidat ve druhé padesátce, ale čas je fajn. Plavu v setinách pořád stejně, což je skvělé," uvedla Kubová v tiskové zprávě.

V pátek se podílela na druhém místě polohové štafety na 4×100 metrů a s kraulařskou štafetou obsadila šestou pozici. Tokio Frog Kings obsadili v měření čtyř týmů třetí místo a v průběžném pořadí International Swimming League jsou po pěti utkáních v euro-asijské skupině na posledním pátém místě.

"Snad se nám podaří postoupit do finále, to by bylo bezva," uvedla Kubová. "Teď máme čtyři dny volna a pak nás čeká další závod. Pořád ještě hodně těžce trénujeme, ladíme prý na semifinále, tak snad začneme více odpočívat," dodala chomutovská plavkyně.

Další zprávy