Nemračte se! Život je zábavný, jen se umět dívat, ukazuje na fotkách Jan Jirkovský

Nemračte se! Život je zábavný, jen se umět dívat, ukazuje na fotkách Jan Jirkovský
Snímky Jana Jirkovského nepotřebují komentář, vyprávějí příběh samy o sobě.
Ukázky z práce Jana Jirkovského
Ukázky z práce Jana Jirkovského
Ukázky z práce Jana Jirkovského
Foto: Jan Jirkovský
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
29. 1. 2018 7:27
Když odcházím do ulic, nemám představu, kam mě nohy zanesou a co vlastně vyfotím, říká fotograf Jan Jirkovský. Ale ať už vyrazí kamkoliv, můžete se vsadit, že často přinese fotky, nad kterými se budete usmívat a které vám zlepší náladu.

"Po změně pracovního místa jsem stále intenzivně pociťoval nutnost nějakého relaxu. Pravý impulz nastal před třemi lety zakoupením nové zrcadlovky. Po pár měsících hledání sama sebe jsem postupně došel ke zjištění, že na fotografiích potřebuji mít lidi. Zcela jsem propadl kouzlu pouliční fotografie, která tvoří největší část mé tvorby," říká Jan Jirkovský.

Věnuje se také reportáži a sociálnímu dokumentu, pracuje na několika dlouhodobých projektech. "Nejdůležitějším z nich je pro mě fotografování běžného života klientů v centru sociálních služeb Tloskov. Stále častěji se ale věnuji i portrétní fotografii, která mě taky hodně baví," říká.

Jan Jirkovský

  • Čtyřiačtyřicetiletý fotograf z Prahy
  • Zaměřuje se na pouliční fotografii, reportáž a dokument.
  • Jeho portfolio najdete na webu 500.px 
    500px.com/jirkovsky
  • Sledovat ho můžete také na facebooku:
    facebook.com/jirkovskyfoto

Sám však zdůrazňuje, že pouliční fotografie (mezi fotografy se jí často říká street) je pro něj číslo jedna. "Tomuto žánru věnuji každou volnou chvilku, kterou na focení mám," vysvětluje.

A co ho na pouliční fotografii fascinuje? "Je to ta naprostá nepředvídatelnost a kouzlo okamžiku. Když odcházím do ulic, tak nikdy nemám ani představu, kam mě nohy zanesou a co vlastně vyfotím. Miluji courání po městě a objevování nových zákoutí. Pozoruji lidi a odhaduji jejich chování, které se snažím zachytit na snímcích. Moje fotografie jsou většinou vychozené, jen málokdy se zdržuji na jednom místě a čekám na záběr," popisuje svůj fotografický styl práce.

S fotografováním začal Jan Jirkovský těsně před třicítkou. Stal se členem 1ČKFA Nekázanka, kde se naučil základy. "S fotoklubem Nekázanka jsem se zúčastnil mnoha výstav, mapových okruhů a různých soutěží. Následovalo několik společných výstav s Pavlou Vrbovou a dalšími," říká fotograf. Pak následovala několikaletá přestávka a před třemi lety se k fotografování zase vrátil. 

"Velkou školu a mnoho rad při mých začátcích mi dali hlavně František Dostál, Miroslav Jodas a Emil Vejvoda, jejichž práce a hlavně přístupu k začátečníkům si dodnes velice vážím, a nikdy jim za to nepřestanu být vděčný," vysvětluje muž, jehož oblíbenými autory jsou také Václav Chochola, Karel Ludwig, Zdeněk Tmej, Miroslav Hucek, Karel Cudlín a mnoho dalších. Ze světových autorů je to jednoznačně Elliot Erwitt, což je nakonec poznat i z fotek, které najdete v galerii u tohoto článku.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Policisté v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po demonstraci proti rasové nespravedlnosti

Policejní těžkooděnci v Paříži zasáhli slzným plynem proti demonstrantům, kteří začali páchat výtržnosti po poklidné, ale nepovolené demonstraci proti násilí bezpečnostních složek a rasové nespravedlnosti. Napsala to agentura AP poté, co se u jednoho z pařížských soudů sešly tisíce lidí v reakci na vlnu protestů v USA. Úřady předtím manifestaci zakázaly, protože kvůli epidemii covidu-19 ve Francii stále nejsou povolené akce o více než deseti lidech.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Květnová nehoda dopravního letadla v Pákistánu má další oběť, zraněním v nemocnici podlehla dvanáctiletá dívka

Květnová nehoda dopravního letadla Airbus A-320 v pákistánském velkoměstě Karáčí má další oběť. Tou je dvanáctiletá dívka, která spolu s dalšími třemi lidmi utrpěla zranění na zemi při zřícení letadla na hustě osídlenou čtvrť v blízkosti letiště. Dívka v pondělí následkům zranění podlehla.

Při pádu letadla zahynulo 97 cestujících a členů posádky, dva pasažéři nehodu přežili. Airbus narazil do několika domů ve čtvrti Model Colony blízko letiště, čtyři její obyvatelé utrpěli zranění, mezi nimi i dvanáctiletá dívka, která v pondělí zemřela na následky popálenin. Další tři zranění jsou stále hospitalizovaní. Letadlo při svém pádu zničilo nebo poškodilo nejméně 18 domů.

před 5 hodinami

Americké ministerstvo obrany kvůli nepokojům, jež vypukly kvůli úmrtí černocha George Floyda, vyhlásilo druhý nejvyšší stupeň ochrany ve svém sídle

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Florbalisty sezony se stali premiérově Curney a Ratajová

Útočníci Jiří Curney z Mladé Boleslavi a Denisa Ratajová ze švédského celku Pixbo Wallenstam se shodně premiérově dočkali triumfu v anketě Florbalista sezony. Ukončili dlouhodobé kralování Matěje Jendrišáka z Linköpingu a Elišky Krupnové, klubové spoluhráčky Ratajové. Kvůli opatřením po pandemii koronaviru se nekonal slavnostní večer a vítězové byli vyhlášeni v přímém přenosu na programu ČT Sport.

Třicetiletý Curney v kategorii Florbalista sezony zvítězil s 503 body a o 62 předčil rekordmana Jendrišáka, který vyhrál v minulých šesti ročnících a celkově triumfoval osmkrát. Třetí skončil s 277 body další útočník Marek Beneš z Pixba Wallenstam.

"Porazit Matěje je pro mě neuvěřitelné. Samozřejmě si toho moc vážím a těší mě to. Nečekal jsem, že to někdy můžu vyhrát," uvedl v tiskové zprávě Českého florbalu Curney, který je rekordmanem základní části české superligy s 685 body i s 383 góly z 309 zápasů a také se 164 body z 89 duelů play off. V ročníku 2018/19 stanovil také maximum jedné sezony superligy s 87 body z 26 utkání.

Čtyřiadvacetiletá Ratajová získala 499 bodů a o dva roky starší Krupnovou, která vyhrála v minulých čtyřech ročnících, předčila o 46 bodů. Třetí skončila Martina Řepková s 237 body.

Ratajová byla nejproduktivnější českou hráčkou na prosincovém mistrovství světa v Neuchatelu s devíti body (6+3) ze šesti zápasů a dostala se i do All Star týmu. Ve švédské lize byla také nejproduktivnější reprezentantkou z tuzemska s 45 body (24+21) z 23 utkání.

"Velice si toho vážím, jsem tím potěšená. Určitě to teď doma s rodinou oslavíme. Patří to i Elišce Krupnové a Tereze Urbánkové, které jsem měla v prvním útoku reprezentace kolem sebe a sedlo nám to spolu, s Eliškou spolu hrajeme už hodně dlouho," prohlásila Ratajová.

Další zprávy