Jiří Žižka je ostravský rodák a místní krajina poznamenaná těžbou uhlí a průmyslem ho zaujala už dávno. "Uhranula mě poetická krása hald, výsypek a odkališť, ale nevnímal jsem ji pozitivně, vzbuzovala ve mně spíše nelibost," říká. V roce 2004 začal věnovat pozornost jiným tématům, ale slíbil si, že se k místní krajině zase vrátí.
Stalo se to v roce 2013, když se přestěhoval do Stonavy u Karviné. "Ocitl jsem se v dennodenním kontaktu s tímto kouskem světa a jeho obyvateli. A pochopil jsem, že zdaleka není tak ošklivý a nepřívětivý, jak jsem jej vnímal dříve," vysvětluje fotograf. Znovu začal dokumentovat proměny kraje a výsledky své dlouhodobé práce nyní shrnul do souboru fotografií Fragmenty Těšínského Slezska a Ostravska, který je vystaven v ostravské Galerii Opera.
"Toužil jsem zachytit emoce zdejšího regionu i svoji individuální zkušenost s ním, zaznamenat zdejší život a proniknout do vnitřního světa místních lidí. Chtěl jsem vyjádřit obrazem svoje osobní pocity nejen z krajiny vnější, ale také z pomyslné krajiny vnitřní. Vizualizovat její necitlivou proměnu, která zasáhla i lidi v ní žijící," konstatuje Jiří Žižka.
Nachodil mnoho kilometrů kolem nekonečných potrubních rozvodů a postupně se tak sbližoval s tímto "zapovězeným územím". "Předmětem mého zájmu se postupně stávaly nejrůznější rozvaliny a rezidua, cosi, co dnes nazýváme všudypřítomnou novou divočinou. Celou mou dosavadní tvorbu provází téma proměny krajiny, která je v jakémsi výchozím stavu, a téma zanikajících světů."
Jiří Žižka se narodil v roce 1982 v Ostravě. Po absolvování střední školy se zaměřením na fotografii pokračoval ve studiu na Institutu tvůrčí fotografie při Slezské univerzitě v Opavě. "Svou uměleckou tvorbu začal pod vedením fotografa Vojtěcha Bartka, jak jinak než v Ostravě-Vítkovicích a Hrušově, kde se soustředil na mapování života v prostředí bývalých dělnických kolonií. Sociálně laděné černobílé snímky z let 2000 až 2008, na kterých je nepochybně patrný vliv pedagoga Jindřicha Štreita, můžeme považovat za počátek dnes již rozsáhlého cyklu Fragmenty Těšínského Slezska a Ostravska," konstatoval kurátor výstavy David Macháč.
"Je štěstí, že Jiří Žižka tato mizející místa vnímá, umí najít jejich kouzlo, zachytit jejich atmosféru a mnohé z nich prostřednictvím svého fotoaparátu zaznamenat dříve, než zmizí navěky," uvedl Macháč. "I v dnešní době jsou lidé, kteří zde stále žijí, nebo mnohdy spíše přežívají. A právě tento obraz reality, který mnozí z nás přirozeně odmítají či si jej nechtějí připustit, prostřednictvím svých fotografií ukazuje."
O výstavě
Jiří Žižka: Fragmenty Těšínského Slezska a Ostravska. Galerie Opera v ostravském Divadle Jiřího Myrona. Kurátor David Macháč. Výstava potrvá do 28. června. Otevřena je vždy hodinu před divadelním představením. Výstavu pořádá Národní divadlo Moravskoslezské v Ostravě a Institut tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě.