Jak vznikne skutečně autentický fotografický záznam z neustále probíhající uprchlické krize? Česká fotografka Jana Plavec se vydala jako humanitární dobrovolnice do oblastí, kde byla v uplynulých letech situace nejvyhrocenější.
V letech 2015 a 2016 fotografovala uprchlíky v táboře Berkasovo na chorvatsko-srbském hraničním přechodu, v chorvatském táboře Opatovec i na řeckém ostrově Lesbos, kde pro mnohé běžence začínala cesta na evropský kontinent. Řadu snímků pořídila také v táboře Idomeni na řecko-makedonských hranicích, kde v jednu dobu našlo v neutěšených provizorních podmínkách dočasné útočiště na patnáct tisíc utečenců, zejména ze Sýrie.
Z těchto míst pochází i snímky putovní výstavy, která je nyní k vidění v kavárně Café Prostoru_ v přízemí národní technické knihovny. Autorka si uvědomuje nejednoznačnost a kontroverznost problému uprchlictví - svými snímky chce připomenout, že krize stále trvá, byť už se o ní nemluví tolik, jako dříve. Benefiční výstava je věnovaná všem uprchlíkům, kteří se dostali do nesnází.
O autorce
Jana Plavec (*1979 Litoměřice) vystudovala sociální dokument na Fotoacademii v Amsterdamu. Několik let žila a živila se jako fotografka v Nizozemsku. V roce 2015 vyhrála cenu za nejlepší portfolio na Fotoacademii. O rok později byla nominována na cenu Unseen Dummy za dokumentární fotografie a podle časopisu GUP byla označena jako jeden ze sta vycházejících nových talentů fotografie v Nizozemsku - New Photo Dutch Photography Talent. Fotografuje hlavně témata menšin a společensky znevýhodněných jedinců. Ve zvolených sociálních skupinách se snaží vždy zachytit každodenní život. Nyní žije v Českém středohoří a fotografuje na volné noze.
O výstavě:
- Kde: Café Prostoru_, Národní technická knihovna
- Kdy: výstava potrvá do poloviny června
- Kurátor: Martina Houdek
www.janaplavec.com