Praha jinak. Fotograf vystoupal ve věžích čtyři kilometry, aby zachytil kouzlo ulice

Praha jinak. Fotograf vystoupal ve věžích čtyři kilometry, aby zachytil kouzlo ulice
Velké dobrodružství. Ze Staroměstské mostecké věže, 20. března 2019
Modré nebe, i když prší. Z balkonu Národního divadla, 20. května 2019
Svět po 09-11-01. Z věže Týnského chrámu, 13. června 2019
Balonek (pocta Bulatu Okudžavovi). Z Prašné brány, 17. června 2017
Foto: Tomáš Vocelka, Grant Prahy (Czech Press Photo 2018)
Foto
1. 7. 2020 16:00
Vítěz Grantu Prahy na Czech Press Photo Tomáš Vocelka během fotografování z pražských věží absolvoval celkem 112 výstupů, a kdyby se sečetly jejich výšky, vydalo by to na čtyři kilometry. To všechno, aby zachytil neobvyklé pohledy do pražských ulic a na život v nich. Snímky fotografa Aktuálně.cz budou od 2. července k vidění v galerii pražského Czech Photo Centre.

"Z pražských věží můžete zachytit v podstatě totéž, co ze země. Atmosféru metropole, spěch, nespokojenost statisíců Pražanů se stávající vládou i turistický byznys, který město proměňuje v zábavní park. Radosti, smutky i tíživou samotu uprostřed velkoměsta plného lidí," říká fotografka a kurátorka Martina Houdek, která se spolupodílela na přípravě Vocelkovy výstavy.

"Všechny tyto momenty jsou každodenním reportérským světem publikovány a chrleny v takovém množství, že už nás málokdy překvapí. Tomáš Vocelka to však v soutěži Czech Press Photo v roce 2018 dokázal a díky souboru Pod pražskými věžemi získal jedinečnou možnost celý rok pracovat na Grantu Prahy," uvádí Martina Houdek a dodává, že fotograf ve svém výrazném výtvarném vizuálním jazyce dokáže skloubit jak cit pro kompozici a barvy, tak i pro rozhodující okamžiky.

Podle jejích slov se při při pohledu na Vocelkovy fotografie vybaví dílo Mira Švolíka, jehož fotografie byly založené na aranžování lidí do nových obrazů a vyznačovaly se čistě výtvarnou hrou, tehdy tak typickou pro Slovenskou novou vlnu. "Vocelka jako fotograf především krajin a architektury své snímky posouvá díky pohledu shora do street fotografie a současného barevného dokumentu a oslovuje tím široké publikum," uvádí kurátorka Houdek.

Tomáš Vocelka

  • Je fotograf a novinář původem ze slezského Krnova. V médiích pracuje od roku 1990. Nyní působí v Aktuálně.cz.
  • Má ocenění z Czech Press Photo i z velkých celosvětových fotosoutěží. Jeho snímky vyšly mimo jiné na titulní straně magazínu National Geographic Viajes nebo na obalu CD americké kapely Steal the Prize.
  • Web: www.tomasvocelka.cz, Instagram: @tomvocelka

"Prahu jsem začal fotografovat koncem osmdesátých let při svých vysokoškolských studiích. Z dnešního pohledu to tehdy byla klasická černobílá street fotografie. Když jsem se v roce 2000 do metropole vrátil, začal jsem hledat cestu, jak město fotit a vidět jinak," uvádí Tomáš Vocelka. "Když totiž v Praze či kdekoliv jinde žijete delší dobu, postupně přestáváte vnímat kouzlo, které město má, a váš pohled poznamenává běžná denní rutina," vysvětluje, proč byl pro něj nový pohled na město důležitý.

"Vždycky jsem měl rád poezii Vítězslava Nezvala, a když jsem začal fotografovat Prahu shora, často se mi vybavovala Nezvalova Praha s prsty deště. Mým cílem bylo pokusit se pracovat s obrazem podobně hravě, jako to dokázal Nezval se slovy," říká fotograf.

O výstavě

Tomáš Vocelka: Praha pod věžemi. Czech Photo Centre, Praha, od 2. července do 16. srpna. Komentovaná prohlídka výstavy: 22. července od 17.00.

 

Právě se děje

Další zprávy