Obdivuji Františka Drtikola, říká vítěz fotografických Oscarů v kategorii portrét

Foto: Sony World Photography Awards 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 11. 5. 2017 23:32
Při vyhlašování vítězů největší fotosoutěže světa zaznělo i jméno českého fotografa. "Vzorem v mé práci mi je František Drtikol," řekl Rus George Mayer, který vyhrál kategorii profesionálních portrétů. Drtikol patří k legendám české i světové předválečné fotografie.

(2. díl seriálu) Drtikol? František Drtikol? Ujišťovala se s údivem ruská překladatelka, když tlumočila řeč vítěze v kategorii portrét na největší fotosoutěži světa. V sále londýnského hotelu Mondrian, kde setkání novinářů s vítězi probíhalo, to jemně zašumělo. Paní tlumočnice byla zřejmě jediná osoba v sále plném fotografů, které to jméno nic neříkalo.

"Ano, Drtikol," potvrdil jí ruský fotograf George Mayer. Jeho vítězné černobílé ženské portréty působí velmi výtvarným dojmem, hrají si s geometrickými tvary a s protiklady světel a stínů.

"Přišel jsem k fotografii od designu, původně jsem dělal design interiérů. Vycházím z minimalistické estetiky a jedním z mých největších vzorů je skutečně český fotograf František Drtikol," řekl pak Meyer pro Aktuálně.cz. Na Drtikolovi obdivuje mimo jiné i to, že nebyl jen fotografem, ale zabýval se také filozofií. "Hodně využíval černou a bílou barvu jako symboly, to je mi také blízké," konstatoval.

Druhé místo získala Argentinka Romina Ressia s cyklem Vím, jak vypadá krása. Je složen z portrétů úplně normálních žen z ulice, které se samy přihlásily na fotografčinu výzvu. "Když jsem spustila casting, byla jsem překvapená, kolik žen se mi hlásí," říká fotografka. "Nejsou to žádné modelky, ale normální ženy, které nosí normální oblečení, jaké běžně vidíte na ulici. Ale všechny jsou krásné,"  dodává. 

Třetí místo patří zdánlivě monotónní sérii čínských dětí, vyfotografovaných před školní tabulí, jejímž autorem je Ren Shi Chen. Fascinující snímky začnou být teprve poté, co si přečtete jejich popisek. Všechny tyto děti žijí v čínských vesnicích a bez rodičů - ti jim utekli za lepším životem a prací někam do velkých měst.

Sony World Photography Awards je podle počtu hodnocených fotografií (více než 227 tisíc snímků od účastníků ze 183 zemí) největší světovou fotosoutěží. Píší o ní významná světová média a každým rokem získává větší prestiž. Často je přirovnávána k "fotografickým Oscarům". Účastnit se jí mohou jak profesionální, tak amatérští fotografové a není omezena značkou fotoaparátu (Sony je generální sponzor).

Všechny tři vítězné série ukazují, že pro úspěch je kromě výtvarné kvality snímků potřebný ještě neotřelý nápad, zajímavý koncept nebo silný příběh. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů

Policisté provedli prohlídky v budovách vnitra a ředitelství hasičů, uvedl iRozhlas.cz. Zásah podle serveru souvisí s kauzou nemocničních zakázek.

před 31 minutami

Vstupenky na Kosovo nakonec budou k dostání i na internetu

Vstupenky na zápas českých fotbalistů s Kosovem v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy nakonec budou k dispozici i přes internet. Fotbalová asociace ČR původně online prodej v rámci bezpečnostních opatření zrušila, dnes však umožnila rezervaci přes web.

Fanoušci si rezervované lístky poté buď vyzvednou těsně před zápasem v Plzni, nebo je dostanou poštou. Stejně jako při prodeji na pokladnách stadionu ve Štruncových sadech, kde se utkání 14. listopadu uskuteční a výhra reprezentaci zajistí místo na Euru, bude při rezervaci na webu www.vstupenkyfotbal.cz možné na jeden občanský průkaz pořídit pouze čtyři vstupenky.

před 39 minutami

Útok Afghánce na severu Rakouska má druhou oběť, zemřel zaměstnanec ubytovny

Pondělní útok nožem v severorakouské obci Wullowitz u jihočeských hranic si vyžádal druhou oběť, těžkým zraněním podlehl pracovník místní ubytovny pro žadatele o azyl. V pátek to podle agentury APA oznámila policie. Za incidentem podle vyšetřovatelů stojí neúspěšný afghánský žadatel o azyl, který nejprve pobodal svého opatrovatele a poté při útěku zabil místního zemědělce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy