Obdivuji Františka Drtikola, říká vítěz fotografických Oscarů v kategorii portrét

Obdivuji Františka Drtikola, říká vítěz fotografických Oscarů v kategorii portrét
Další snímek ze série George Mayera.
Studentka. Snímek ze série Vím, jak vypadá krása, s nímž argentinská fotografka Romina Ressia získala druhé místo.
Malířka. Další snímek ze série, jejíž autorkou je Romina Ressia.
Gou Ling Yu: Když mi bylo šest měsíců, máma utekla z domova. Z bronzové série Opuštěné děti, jejímž autorem je Ren Shi Chen.
Foto: Sony World Photography Awards 2017
Tomáš Vocelka Tomáš Vocelka
Aktualizováno 11. 5. 2017 23:32
Při vyhlašování vítězů největší fotosoutěže světa zaznělo i jméno českého fotografa. "Vzorem v mé práci mi je František Drtikol," řekl Rus George Mayer, který vyhrál kategorii profesionálních portrétů. Drtikol patří k legendám české i světové předválečné fotografie.

(2. díl seriálu) Drtikol? František Drtikol? Ujišťovala se s údivem ruská překladatelka, když tlumočila řeč vítěze v kategorii portrét na největší fotosoutěži světa. V sále londýnského hotelu Mondrian, kde setkání novinářů s vítězi probíhalo, to jemně zašumělo. Paní tlumočnice byla zřejmě jediná osoba v sále plném fotografů, které to jméno nic neříkalo.

"Ano, Drtikol," potvrdil jí ruský fotograf George Mayer. Jeho vítězné černobílé ženské portréty působí velmi výtvarným dojmem, hrají si s geometrickými tvary a s protiklady světel a stínů.

"Přišel jsem k fotografii od designu, původně jsem dělal design interiérů. Vycházím z minimalistické estetiky a jedním z mých největších vzorů je skutečně český fotograf František Drtikol," řekl pak Meyer pro Aktuálně.cz. Na Drtikolovi obdivuje mimo jiné i to, že nebyl jen fotografem, ale zabýval se také filozofií. "Hodně využíval černou a bílou barvu jako symboly, to je mi také blízké," konstatoval.

Druhé místo získala Argentinka Romina Ressia s cyklem Vím, jak vypadá krása. Je složen z portrétů úplně normálních žen z ulice, které se samy přihlásily na fotografčinu výzvu. "Když jsem spustila casting, byla jsem překvapená, kolik žen se mi hlásí," říká fotografka. "Nejsou to žádné modelky, ale normální ženy, které nosí normální oblečení, jaké běžně vidíte na ulici. Ale všechny jsou krásné,"  dodává. 

Třetí místo patří zdánlivě monotónní sérii čínských dětí, vyfotografovaných před školní tabulí, jejímž autorem je Ren Shi Chen. Fascinující snímky začnou být teprve poté, co si přečtete jejich popisek. Všechny tyto děti žijí v čínských vesnicích a bez rodičů - ti jim utekli za lepším životem a prací někam do velkých měst.

Sony World Photography Awards je podle počtu hodnocených fotografií (více než 227 tisíc snímků od účastníků ze 183 zemí) největší světovou fotosoutěží. Píší o ní významná světová média a každým rokem získává větší prestiž. Často je přirovnávána k "fotografickým Oscarům". Účastnit se jí mohou jak profesionální, tak amatérští fotografové a není omezena značkou fotoaparátu (Sony je generální sponzor).

Všechny tři vítězné série ukazují, že pro úspěch je kromě výtvarné kvality snímků potřebný ještě neotřelý nápad, zajímavý koncept nebo silný příběh. 

 

Právě se děje

před 18 minutami

AstraZeneca prodala svůj podíl ve firmě Moderna. Obě vyrábí vakcíny na covid-19

Britsko-švédská farmaceutická firma AstraZeneca prodala svůj podíl 7,7 procenta v americké biotechnologické společnosti Moderna za více než jednu miliardu USD (21,6 miliardy Kč). Akcie Moderny v poslední době výrazně rostly díky její vakcíně proti covidu-19. AstraZeneca byla druhým největším akcionářem Moderny. Informuje o tom list The Times.

Ze zprávy nebylo okamžitě jasné, za jak dlouhé období AstraZeneca svůj podíl prodala. Cena akcie Moderny se minulý měsíc zvýšila až na 186 USD z 29 USD před rokem. V pátek akcie firmy uzavřely na ceně 154,81 USD, což celou firmu ohodnotilo na 61 miliard USD.

Zisk z prodeje akcií posílí finance firmy AstraZeneca, která stejně jako Moderna vyrábí vlastní vakcínu proti covidu-19, vyvinutou ve spolupráci s Oxfordskou univerzitou. Na rozdíl od Moderny ji však v době pandemie prodává bez zisku.

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Netanjahu obvinil Írán z výbuchu na izraelské obchodní lodi

 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes obvinil Írán z odpovědnosti za páteční výbuch na izraelské obchodní lodi v Ománském zálivu. Vyhnul se ale přímé odpovědi na otázku, zda Izrael chystá nějakou odvetu. Informovala o tom agentura Reuters.

Už v sobotu uvedl izraelský ministr obrany Benny Ganc, že za výbuchem na lodi pravděpodobně stojí Írán. Plavidlo MV Helios Ray pro přepravu vozidel zasáhl výbuch nad hladinou vody, který prorazil otvor v obou stranách kýlu. Nikdo z posádky nebyl zraněn. "Jednalo se nepochybně o íránskou operaci. To je jasné," řekl dnes Netanjahu izraelské rozhlasové stanici Kan.

Na dotaz, zda Izrael bude nějak reagovat, Netanjahu zopakoval svá předchozí prohlášení, že je odhodlaný zabránit Íránu ve vývoji jaderné kapacity a dodal: "Írán je největším nepřítelem Izraele, a my proti němu budeme nadále zasahovat po celé oblasti," uvedla agentura AFP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy