EU dala ultimátum USA: Buď snížíte emise, nebo...

lem
13. 12. 2007 15:26
Konflikt na konferenci o klimatických změnách na Bali

Bali - Evropa se rozhodla bojkotovat příští schůzku o životním prostředí, kterou organizují Spojené státy. Jedinou možností, jak tomu zabránit, je spolupráce Washingtonu při snižování emisí skleníkových plynů.

Německý ministr životního prostředí Sigmar Gabriel potvrdil, že bez dohody z Bali nebude jednání v USA.

Spojené státy totiž v září ve snaze přesvědčit svět, že životní prostřední jim není lhostejné, vyzvaly šestnáct největších ekonomik světa k separátnímu jednání o globálním oteplování a snižování emisí. Konání příštích schůzek, které jsou chápány jako "paralelní proces" vůči klimatické konferenci pod patronací OSN, je nyní ohroženo.

Neshody mezi USA a EU nic neřeší

Šéf Sekretariátu OSN pro změny klimatu Yvo de Boer se obává, že neshody mezi USA a Evropskou unií ohrozí další jednání. Pokud se nedohodneme na budoucím vývoji, celý proces se sesype jako domeček z karet," prohlásil.

Evropská unie se v Indonésii snaží industrializované země přimět k tomu, aby do roku 2020 snížily emise CO2 a jiných skleníkových plynů oproti roku 1990 o 25 až 40 procent. Spojené státy se však nechtějí podepsat ani pod nezávazný dokument, který by něco takového navrhoval.

"Pro Evropskou unii, a nejen pro ni, je samozřejmě zásadní, že potřebujeme k efektivnímu boji proti globálnímu oteplování tento redukční rozsah," řekl evropský komisař pro životní prostředí Stavros Dimas agentuře Reuters.   

USA chtějí spolupracovat, ale bez limitů

Spojené státy však více než pevně stanovené cíle zajímají nové technologie a využití alternativních zdrojů energie.

Na konferenci nezapomněli američtí představitelé upozornit na to, že USA vynakládají na boj s globálním oteplováním více než kterákoli jiná země světa. Od rok 2001 údajně investovali Američané 37 miliard dolarů na podporu čistších technologií.

"Bereme přípravu dohody vážně a počítáme s ukončením jednání do roku 2009," citovala americká CNN slova senátora Jima Connaughtona.

Šéf Sekretariátu OSN pro změny klimatu Yvo de Boer je obává, že neshody mezi USA a Evropskou unií ohrozí další jednání.
Šéf Sekretariátu OSN pro změny klimatu Yvo de Boer je obává, že neshody mezi USA a Evropskou unií ohrozí další jednání. | Foto: Reuters

"Nadále investujeme do technologií zítřka. Hledáme energie, které produkují méně emisí než uhlí, auta, která jsou ekologičtější," dodal.

Tajemník amerického ministerstva energetiky Alexander Karsner považuje útoky Evropy za přehnané.

"Jsem trochu zmaten, když slyším, že USA nedělají (v otázkách globálního oteplování a snižování emisí) dost. Využití obnovitelných zdrojů energií je v USA na vysoké úrovni," dodal s tím, že v tomto ohledu se USA neliší od Německa.

Žebříček organizací Germanwatch a CAN-Evropa, který ukazuje, jak jednotlivé země chrání stav současného klimatu, to však nedokazuje. Spojené státy skončily na předposledním místě. Horší bilanci vykazuje pouze Saúdská Arábie. 

Žebříček zemí podle toho, jak se snaží zabránit klimatickým změnám 
Pořadí Země
1. Švédsko
2. Německo
3. Island
4. Mexiko
5. Indie
6. Maďarsko
19. Slovensko
25. Česká republika
39. Polsko
40. Čína
50. Rusko
53. Kanada
54. Austrálie
55. USA
56. Saúdská Arábie
Zdroj: Germanwatch.org
 

Právě se děje

Další zprávy