Bali v poločase. Dohoda o klimatu zatím v nedohlednu

lem
10. 12. 2007 14:57
USA trvají na svém, Kjóto prý brzdí ekonomiku

Bali - Postoj Spojených států ke Kjótskému protokolu se nemění. Washington neobměkčily ani katastrofické scénáře světových vědců.

Ti přitom tvrdí, že pokud se klimatická politika nezmění, čeká Zemi globální občanská válka. Vyplývá to z jedné ze studií, předložených na velké mezinárodní konferenci o globálním oteplování na indonéském ostrově Bali.

Účastní se jí i český ministr životního prostředí Martin Bursík.

V souvislostech: Asie na pokraji krize. Dochází pitná voda

Americký vyjednavač Harlan Watson v pondělí znovu zopakoval: "Náš názor na Kjótský protokol se nezměnil."

Poukázal na možné zbrždění americké ekonomiky a neúčast Číny, Indie či Brazílie. Bez nich údajně nemají žádné mezinárodní dohody typu Kjótského protokolu smysl.

Spor USA versus Čína nekončí

Peking to ale vidí jinak.

"Je třeba především vyřešit, jak budou bohaté země snižovat emise poté, co v roce 2012 vyprší Kjótský protokol," nechal se již před zahájením konference slyšet pracovník čínského ministerstva zahraničí Tung Sung, zodpovědný za přípravu strategie pro schůzku na Bali.

Vyspělé země by také podle něj měly těm chudším zpřístupňovat technologie, které jsou šetrnější k životnímu prostředí.

Takové požadavky se ale kromě USA nelíbí také Japonsku, které - stejně jako současná velmoc číslo jedna - vidí v rozšiřujících se omezeních překážku pro vlastní ekonomický rozvoj.

Deklarace Indonésie, Jižní Afriky a Austrálie přesto mluví jasně: do roku 2020 se musí emise skleníkových plynů snížit o 20 až 45 procent pod úroveň z roku 1990, jinak čeká planetu chaos.

Kam prchnou miliony Asiatů?

Pokud k dalšímu snižování emisí nedojde, čeká svět masová migrace milionů chudých, rostoucí počty konfliktů o půdu a vody, nemluvě o záplavách, suchu a zvyšující se hladině moří.

"Nemluvíme o konfliktech mezi armádami národních států," dodává jeden z autorů studie, Hans Joachim Schellnhuber. "Pokud se ale naše projekce vyplní, čeká svět globální občanská válka s mnoha menšími konflikty."

Největší konference o životním prostředí se na Bali účastní představitelé 190 zemí světa.
Největší konference o životním prostředí se na Bali účastní představitelé 190 zemí světa. | Foto: Reuters

Tající ledovce v Himálajích a Andách již nyní děsí miliony lidí. "Kam se ale desítky milionů obyvatel jižní Asie pohnou, když tu není žádné místo?" ptá se Achim Steiner z OSN.

Podle všeho je možné první konflikty způsobené zhoršujícím se životním prostředím očekávat již za dvacet let. Vyhrotit je může i mocenská změna ve světě, kde budou Čína a Indie hrát stále důležitější roli.

Svět čeká krok vpřed

Ochránci životního prostředí, kteří se sjeli na Bali, žádají akci. "Na tento týden čekal celý svět velmi dlouho," prohlásila Jennifer Morganová z londýnského think tanku E3G.

Dohoda mocných je však stále v nedohlednu. A to přesto, že Washington jednání formálně podporuje a zapojení do nových dohod a priori neodmítá. 

 

Právě se děje

před 9 minutami

Sobotka bude Buffalu v NHL chybět čtyři až šest týdnů

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude čtyři až šest týdnů chybět v sestavě Buffala v NHL. Dvaatřicetiletý český reprezentant je mimo hru s blíže nespecifikovaným zraněním v dolní části těla po nepotrestaném faulu Nikity Kučerova z Tampy v pátečním zápase ve Stockholmu.

Kučerov atakoval Sobotku v první třetině utkání, které Tampa nakonec vyhrála 3:2. Ruský útočník českého hokejistu, který jej neviděl, dohrál po jeho střele. Sobotka ze zápasu odstoupil a podle serveru The Athletic v hale chodil s ortézou na pravém koleně.

V této sezoně NHL odehrál Sobotka zatím 16 zápasů, v nichž zaznamenal jeden gól a dvě asistence.

před 18 minutami

Na kotlíkové dotace půjde z ministerstva životního prostředí dalších 1,5 miliardy

Ministerstvo životního prostředí uvolní další 1,5 miliardy korun z programu Nová zelená úsporám (NZÚ) na výměnu zastaralých kotlů. Zájem o dotaci z třetí vlny takzvaných kotlíkových dotací převýšil původně vyčleněné tři miliardy. Na krajské úřady dorazilo přes 40 tisíc žádostí s požadavkem na 4,2 miliardy korun. Ministerstvo o tom informovalo v tiskové zprávě. Dalších 380 milionů resort uvolní na půjčky na kotle.

Aktuálně nejsou vyčerpány prostředky pouze v Praze a na Vysočině, druhé kolo se chystá ještě v Královéhradeckém kraji. Ve většině ostatních krajů byly tisíce žádostí přijaty do takzvaného zásobníku projektů. Právě pro ně je nová dotace určena.

Další zprávy