Dvořákova Praha

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na pondělním koncertu v pražském Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka. Na závěr vystoupení s Panochovým kvartetem, které uspořádal festival Dvořákova Praha, mu ji za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Zisku ceny si nesmírně vážím, hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je rezidenčním umělcem letošní Dvořákovy Prahy. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. V pondělí se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se Schiff ujme taktovky v čele České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK

Dvořákovu cenu dostane klavírista sir András Schiff

Cenu Antonína Dvořáka, kterou od roku 2009 uděluje Akademie klasické hudby, získá britský klavírista maďarského původu sir András Schiff. Dlouhodobě se zaměřuje na české skladatele. Sošku převezme na koncertě s Panochovým kvartetem 20. září ve Dvořákově síni Rudolfina, kam ho pozval festival Dvořákova Praha. Ten pořádá tatáž akademie.

Schiff je letos rezidenčním umělcem akce, čekají ho tři vystoupení. Na sólovém recitálu 17. září přednese skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna, 20. září se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představí oba Dvořákovy Klavírní kvintety plus Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném večeru Dvořákovy Prahy 24. září se ujme jak taktovky v čele orchestru České filharmonie, tak i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll k. 466.

Zdroj: ČTK

Beňačková a Hrůša převezmou Cenu Antonína Dvořáka

Na koncertu České filharmonie v pražském Rudolfinu příští středu 14. dubna sopranistka Gabriela Beňačková a dirigent Jakub Hrůša převezmou Cenu Antonína Dvořáka za roky 2019 a 2020. Získali ji za dlouholetou propagaci české hudby doma i v zahraničí. Od roku 2009 ocenění uděluje Akademie klasické hudby, která pořádá festival Dvořákova Praha.

Koncert se uskuteční bez publika, přenášet ho bude program ČT art. Vystoupí gruzínská houslistka Lisa Batiašviliová. Po boku hlavního hostujícího dirigenta filharmoniků Hrůši provede Třetí houslový koncert Camilla Saint-Saënse. Po předání ocenění a rozhovoru s laureáty zazní ve druhé části večera Brahmsovy Variace na téma Josepha Haydna a Dvořákovy Symfonické variace. Akci moderuje Marek Eben.

Zdroj: ČTK
Pokračovat