Dal výpověď, prodal dům a s jedním kufrem cestuje po světě. Našel sám sebe a je šťastnější

Petra Jansová Petra Jansová
30. 3. 2016 11:06
Americký bloger a spisovatel se vzdal téměř všeho majetku. Nechal si jedno příruční zavazadlo a věci, které se do něj vejdou. Posledních sedm let cestuje po světě a vyznává minimalistický styl života. "Minimalismus vám umožní přijít na to, kdo jste a co od života skutečně chcete. Můžete tak vynaložit více času, energie a zdrojů včetně peněz na důležité věci, a přestat tak řešit ty méně podstatné,“ vysvětluje.
Colin Wright
Colin Wright | Foto: Facebook Colin Wright

Před sedmi lety změnil život ze dne na den. Prodal dům, dal výpověď v práci a od té doby s jedním zavazadlem cestuje po celém světě. Každé čtyři měsíce žije v jiné zemi, v uplynulých letech navštívil například Nový Zéland, Thajsko, Island, Indii, Rumunsko i Českou republiku.

Americký spisovatel a bloger Colin Wright vyznává jiné hodnoty než většina lidí. Stal se propagátorem minimalismu. Píše o něm knihy a pořádá přednášky a besedy, peníze z nich investuje do cestování.

„Minimalismus vám umožní přijít na to, kdo jste a co od života skutečně chcete. Můžete tak vynaložit více času, energie a zdrojů včetně peněz na důležité věci, a přestat tak řešit ty méně podstatné,“ vysvětluje Wright.

Lidé podle něj dělají chybu, když mrhají časem, energií i penězi na zbytečnosti, které mylně pokládají za důležité. Sám se přitom před sedmi lety choval úplně stejně. „Tehdy jsem se soustředil hlavně na svoji práci a vydělávání peněz. Neměl jsem ale čas, abych si život udělal šťastnější,“ vypráví.

Rozhodl se proto svůj život změnit. Zbavil se všech věcí, které se nevejdou do příruční tašky, a díky této změně našel čas soustředit se na věci, které ho baví, a na vztahy s lidmi, kteří jsou pro něj skutečně důležití.

Zároveň si splnil sen a začal cestovat. Zážitky z poznávání světa sdílí na svém blogu nebo Facebooku, píše o nich knihy a pořádá přednášky. 

„Cítím se skutečně svobodně, což je pro mě velmi důležité. I když nevydělávám tolik peněz jako dřív, jsem mnohem šťastnější,“ přibližuje, co mu změny přinesly. 

Každé čtyři měsíce jiná země

Cíle svých cest si vybírá sám. Vyráží i na místa, která mu určí čtenáři jeho blogu. Hodně času strávil v Evropě, momentálně pobývá v Maastrichtu, předtím žil na Filipínách. Každé místo, které navštíví, se snaží co nejvíce si užít. Na cestování ho baví především poznávání různých kultur a lidí.

„Existuje tolik rozdílů a podobností mezi kulturami, bylo by špatné říkat, že je pouze jeden nebo dva. Národní vlastnosti se nedají generalizovat. Někteří Američané mají rádi zbraně, jiní ne. Stejně jako někteří Evropané jedí rádi bagety, a jiní zase ne,“ odmítá srovnávat obyvatele zemí, které procestoval.

Před dvěma roky na přání svých fanoušků vyrazil i do Česka. Čtyřměsíční pražský pobyt označil za jednu z nejšťastnějších cestovatelských epizod.

„Miloval jsem především jídlo, architekturu a české lidi. Staré Město bylo na mě trochu moc rušné, kvůli turistům, ale Prahu 2, kde jsem žil, jsem si doslova užíval,“ vzpomíná. 

Bral jsem to jako sportovní úkol, vzdát jsem nechtěl ani jednou, říká Pavel Suchý, který jako první Čech objel zeměkouli na motorce. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 8 hodinami

Požár na Říčansku mohl kontaminovat vodu v Lítožském rybníce, platí v něm zákaz koupání

V Lítožnickém rybníce v pražské Dubči a v Říčanském potoce byl v úterý vyhlášen zákaz koupání a rybolovu. Voda může být kontaminovaná po požáru skladovací haly v Uhříněvsi. Na Ttwitteru o tom dnes vpodvečer informovali pražští hasiči. Požár uhasili v úterý odpoledne.

V Lítožnickém rybníce v Praze 10 a v Říčanském potoce, který rybníkem protéká, by mohla být závadná voda z čističky odpadních vod. Byl proto vydán zákaz koupání, odebírání vody a lovu ryb v této oblasti. Na místě jsou chemici, uvedli pražští hasiči.

Hala s drogistickým zbožím v Uhříněvsi začala hořet v neděli odpoledne. Plameny se hasičům podařilo dostat pod kontrolu zhruba po dvou hodinách. Dnes dopoledne byla na místě ještě jedna jednotka, která vyhledávala a dohašovala skrytá ohniska.

Vodu použitou při hašení, která měla zvýšené pH, hasiči nejprve nechávali odtéct kanalizací do nedaleké čističky odpadních vod. Ta ale nedokázala zpracovat všechnu kontaminovanou vodu, a i když hasiči s přečerpáváním přestali, část přetekla do Říčanského potoka. Na problém podle mluvčího pražských hasičů Martina Kavky upozornil úhyn několika ryb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy