Dal výpověď, prodal dům a s jedním kufrem cestuje po světě. Našel sám sebe a je šťastnější

Petra Jansová Petra Jansová
30. 3. 2016 11:06
Americký bloger a spisovatel se vzdal téměř všeho majetku. Nechal si jedno příruční zavazadlo a věci, které se do něj vejdou. Posledních sedm let cestuje po světě a vyznává minimalistický styl života. "Minimalismus vám umožní přijít na to, kdo jste a co od života skutečně chcete. Můžete tak vynaložit více času, energie a zdrojů včetně peněz na důležité věci, a přestat tak řešit ty méně podstatné,“ vysvětluje.
Colin Wright
Colin Wright | Foto: Facebook Colin Wright

Před sedmi lety změnil život ze dne na den. Prodal dům, dal výpověď v práci a od té doby s jedním zavazadlem cestuje po celém světě. Každé čtyři měsíce žije v jiné zemi, v uplynulých letech navštívil například Nový Zéland, Thajsko, Island, Indii, Rumunsko i Českou republiku.

Americký spisovatel a bloger Colin Wright vyznává jiné hodnoty než většina lidí. Stal se propagátorem minimalismu. Píše o něm knihy a pořádá přednášky a besedy, peníze z nich investuje do cestování.

„Minimalismus vám umožní přijít na to, kdo jste a co od života skutečně chcete. Můžete tak vynaložit více času, energie a zdrojů včetně peněz na důležité věci, a přestat tak řešit ty méně podstatné,“ vysvětluje Wright.

Lidé podle něj dělají chybu, když mrhají časem, energií i penězi na zbytečnosti, které mylně pokládají za důležité. Sám se přitom před sedmi lety choval úplně stejně. „Tehdy jsem se soustředil hlavně na svoji práci a vydělávání peněz. Neměl jsem ale čas, abych si život udělal šťastnější,“ vypráví.

Rozhodl se proto svůj život změnit. Zbavil se všech věcí, které se nevejdou do příruční tašky, a díky této změně našel čas soustředit se na věci, které ho baví, a na vztahy s lidmi, kteří jsou pro něj skutečně důležití.

Zároveň si splnil sen a začal cestovat. Zážitky z poznávání světa sdílí na svém blogu nebo Facebooku, píše o nich knihy a pořádá přednášky. 

„Cítím se skutečně svobodně, což je pro mě velmi důležité. I když nevydělávám tolik peněz jako dřív, jsem mnohem šťastnější,“ přibližuje, co mu změny přinesly. 

Každé čtyři měsíce jiná země

Cíle svých cest si vybírá sám. Vyráží i na místa, která mu určí čtenáři jeho blogu. Hodně času strávil v Evropě, momentálně pobývá v Maastrichtu, předtím žil na Filipínách. Každé místo, které navštíví, se snaží co nejvíce si užít. Na cestování ho baví především poznávání různých kultur a lidí.

„Existuje tolik rozdílů a podobností mezi kulturami, bylo by špatné říkat, že je pouze jeden nebo dva. Národní vlastnosti se nedají generalizovat. Někteří Američané mají rádi zbraně, jiní ne. Stejně jako někteří Evropané jedí rádi bagety, a jiní zase ne,“ odmítá srovnávat obyvatele zemí, které procestoval.

Před dvěma roky na přání svých fanoušků vyrazil i do Česka. Čtyřměsíční pražský pobyt označil za jednu z nejšťastnějších cestovatelských epizod.

„Miloval jsem především jídlo, architekturu a české lidi. Staré Město bylo na mě trochu moc rušné, kvůli turistům, ale Prahu 2, kde jsem žil, jsem si doslova užíval,“ vzpomíná. 

Bral jsem to jako sportovní úkol, vzdát jsem nechtěl ani jednou, říká Pavel Suchý, který jako první Čech objel zeměkouli na motorce. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Ozbrojenci propustili unesené studenty z nigerijské školy

Ozbrojenci v sobotu propustili 42 lidí, včetně 27 studentů, které unesli minulý týden z internátní školy v nigerijském státě Niger. Oznámil to podle agentury Reuters guvernér státu v severní centrální části nejlidnatější africké země.

Propuštěno bylo 27 školáků, tři zaměstnanci státní střední školy a jejich příbuzní. Ozbrojený gang minulý týden vtrhl do školy v okrese Kagara a přemohl ostrahu. Při útoku byl zabit jeden chlapec.

Unesení studenti, personál a příbuzní Vládní vědecké střední školy v Kagaře jsou opět na svobodě a v péči vlády státu Niger, oznámil na guvernér Abubakar Sani Bello.

Únosy ozbrojenými skupinami s požadavky výkupného jsou v mnoha severních státech Nigérie běžné, poznamenala agentura Reuters. Mnozí únosci bývají ozbrojeni a přijíždějí na motocyklech. Dříve za únosy v Nigérii stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají i jiné ozbrojené skupiny.

Ještě rozsáhlejší únos než ten z minulého týdne se odehrál v noci ze čtvrtka na pátek, kdy neznámí ozbrojenci v noci na dnešek z dívčí školy v obci Jangebe ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie unesli 317 studentek. K okamžitému a nepodmíněnému propuštění dívek vyzval i generální tajemník OSN António Guterres.

Zdroj: ČTK , Zahraničí
Další zprávy