Karavanem napříč USA. Na cestách hledají práci i sami sebe

Kateřina Šefrová Kateřina Šefrová
1. 7. 2015 14:08
Trojice mladých lidí cestuje v zeleném karavanu napříč Spojenými státy. Během cesty poznávají nejen sami sebe, ale i osobnosti ze světa umění, politiky nebo byznysu.
RoadTrip Bus
RoadTrip Bus | Foto: Instagram/roadtripnation

Praha – Šest týdnů, tři cestující a jeden zelený karavan křižující Ameriku od západu k východu. Posledních patnáct let podstupuje každoročně hrstka mladých lidí cestu, která jim mění život. Během dvou měsíců se potkávají s šéfy firem, vědci, umělci, politiky či podnikateli. Díky programu Roadtrip Nation si mají uvědomit, kdo jsou a čeho chtějí v životě dosáhnout.

Po celou dobu musí navíc spolupracovat a vycházet s ostatními účastníky programu. A ti pocházejí z různých koutů Ameriky, etnik i sociálních poměrů. Vše navíc natáčí kamera. Cestu k nalezení sebe samého tak mladí Američané sdílejí živě se zbytkem světa. “Zkrátka se to snažíme dělat zajímavější,” usmívá se člen organizačního týmu Jason Manion.

Farmář z Texasu i kluk z ghetta

V obytném autě společně cestují lidé s různými životními příběhy. “Na první pohled pochází z odlišných světů a sociálních skupin. Děláme to proto, aby se k nám mladí nebáli přihlásit a viděli, že dáváme možnost všem,” vysvětluje Manion. Na malém prostoru se tak klidně potká farmář z texaského Houstonu i kluk, který vyrostl v drsné čtvrti San Franciska a vyhodili ho ze školy. Jeho táta seděl ve vězení a krátce po propuštění ho zavraždili.

Jason Manion
Jason Manion | Foto: Tomáš Tesař

“Tele’jon si svůj příběh zabalil s sebou, zároveň měl hodně problémů ve škole, od učitelů neměl podporu a cítil velkou zášť,” vzpomíná Manion. Tele’jon se podle Jasonových slov rozhodl po absolvování cesty vrátit do školy a stát se pedagogem.

Sám Jason Manion, který dnes pomáhá s plánováním zelených karavanů, před sedmi lety do jednoho z obytných aut nasedl. Bylo mu 23 let, čerstvě dostudoval historii se zaměřením na pedagogiku a měl nastoupit do práce jako učitel. “Moje mamka i sestra jsou učitelky, tak to byla docela přirozená volba,“ přibližuje důvody studia dějin dnes třicetiletý muž. Díky tomu, že měl před pár lety možnost zúčastnit se několika výletů společně s aktéry show, se mu změnil život.

Místo přednášení a vymýšlení domácích úkolů se živí jako architekt. Nestaví ale domy, vytváří zážitky. „Vymýšlím aktivity pro účastníky zeleného karavanu. Propojuji školy a společnosti, které mají vliv na studenty,” objasňuje Manion a zároveň dodává, že mezi firmami podporující Roadtrip Nations jsou například operátor AT&T, Facebook či Microsoft. Právě IT gigant letos sponzoruje jízdu napříč USA a cestující mají možnost potkat špičky v oblasti nových technologií. Setkání, rozhovorů a diskusí během dvou měsíců proběhne okolo třicítky.

Meanwhile, somewhere in Central California...

Fotka zveřejněná uživatelem Roadtrip Nation (@roadtripnation),

Účast v Roadtrip Nations má pro Američany ještě jednu výhodu - vycestují a podívají se za hranice svého města i státu. "Snažíme se změnit americký kolorit, kdy je mnoho občanů nezcestovalých, znají jenom svou farmu, místo, kde žijí, a neposouvají se tak dál," říká Manion a obratem doplňuje, že za současný stav zřejmě může systém amerického školství. "Studenty a jejich rodiče stojí vzdělání hodně peněz, a proto jim nezbývají peníze ani čas cestovat," uvažuje. V tamních školách navíc chybí určitý předmět nebo kariérní poradenství, jež by teenagerům pomohly v rozhodování o budoucím uplatnění.

500 tisíc mil, tisíc osobností a sedm tisíc škol

Myšlenka procestovat Ameriku v zeleném autě se zrodila před patnácti lety v hlavách čtyř čerstvých vysokoškoláků. Původně jen chtěli ve starém obytném voze přejet od západu k východu. Auto přetřeli na zeleno a měli v plánu mluvit s lidmi, kteří mají rádi svou práci a svým přístupem k životu inspirují ostatní. Setkali se například se známým vinařem Robertem Mondavim, vysoce postavenou soudkyní či ředitelem komediální show.

Amanda, Mike, Nathan a Brian si během této cesty sice uvědomili, co chtějí dělat, ale přišlo jim líto se o získané zkušenosti a setkání nepodělit dál. Rozhodli se proto založit neziskovou organizaci Roadtrip Nations a každý rok vybrat tři mladé lidi mezi osmnácti až třiceti lety. Přihlásit se může kdokoliv z celého světa. Získané zkušenosti a setkání nezůstávají pouze mezi trojicí, každý rozhovor se zajímavou osobností je ke zhlédnutí na internetu. Zkušenosti se díky tomu dostávají k široké veřejnosti. Za dobu konání karavan urazil přes 500 tisíc mil, aktéři vyzpovídali přes tisícovku osob a zkušenosti předali více než sedmi tisícům škol.

TourBus trailer | Video: YouTube
 

Právě se děje

Další zprávy