Český bezdomovec žil 17 let v ulicích Bordeaux. Pak potkal mladou Francouzku a vše bylo jinak

Tomáš Maca Tomáš Maca
12. 10. 2017 7:36
Bezdomovec Josef dostal po dlouhých sedmnácti letech na ulici střechu nad hlavou. Ve francouzském Bordeaux, kam přijel v roce 2000 za prací, Čecha potkala Pascale Jordanová. Josefův smutný příběh o ztrátě zaměstnání a těžkém životě na ulici Francouzku přiměl zorganizovat na internetu crowdfundingovou kampaň. Lidé už bezdomovci přispěli téměř 1800 euro na nový začátek.
Český bezdomovec Josef, který strávil 17 let v ulicích Bordeaux.
Český bezdomovec Josef, který strávil 17 let v ulicích Bordeaux. | Foto: Facebook Pascale Jordan

Bez střechy nad hlavou strávil sedmnáct let. Když se ale letos na konci září jako obvykle potloukal po ulicích Bordeaux, narazil bezdomovec Josef na mladou Francouzku. Pascale Jordanové bylo ušmudlaného šedesátníka líto, a tak se s ním dala do řeči. "Neobratnou francouzštinou mi popsal svou situaci a já jsem zjistila, že je to skromný a tichý člověk. Neodvážil se nikoho poprosit o pomoc. Přitom na něm bylo vidět, jak touží dostat práci," vypráví Jordanová.

Se zážitkem se svěřila v příspěvku na svém profilu, který za dva dny nasbíral více než dva tisíce většinou pozitivních reakcí a sdílelo ho přes čtyři tisíce uživatelů. Vlna solidarity ji přiměla spustit na internetu crowdfundingovou kampaň, aby pro Čecha vybrala peníze.

Papa Noel se smutkem v duši

Podle informací Jordanové začíná Josefův příběh v roce 2000. Tehdy mu zemřela patnáctiletá dcera a otec zasažený těžkou ztrátou chtěl začít nový život. Přestěhoval se do Francie, kde mu tamní firma nabídla práci na staveništi i bydlení. Jeho sil však brzy přestala potřebovat, takže Čecha po půl roce propustila.

Nějakou dobu dostával státní podporu, ale peníze zničehonic přestaly přicházet. Josef skončil na ulici s prázdnou kapsou, takže se ani nemohl vrátit do Česka. Pro obyvatele Bordeaux se stal známou postavou a policisté mu přezdívají Papa Noel, což je francouzský ekvivalent Santa Klause.

Jordanovou Josefovo vyprávění tak dojalo, že ho pozvala do svého nového bytu a zeptala se, jestli by jí nechtěl vymalovat pokoje. "Samozřejmě jsem se sama sebe ptala, jestli jsem se nezbláznila, když si domů beru úplně cizího člověka, ale někdy prostě jednáme jen pod vlivem emocí. Když jsem se pak do bytu vrátila a viděla dřinu, kterou odvedl, věděla jsem, že jsem udělala správnou věc," zdůrazňuje Jordanová.

V ulicích prý Josefovi často hrozilo nebezpečí a několikrát ho napadli. Jordanová s ním proto zašla do organizace, která má lidem bez domova pomáhat. "Čekají tam stovky potřebných, ale na řadu se dostanou jen čtyři za den. Navíc nás přivítali dost neurvale, přestože jsem mluvila plynule francouzsky. Nijak nám nepomohli. S novináři Josef nechce mluvit, protože se bojí, že mu další bezdomovci budou závidět," vysvětluje Francouzka.

Sama Josefovi nemohla nabídnout stálé zaměstnání, a proto pro něj začala hledat trvalejší řešení. Za dva dny po zveřejnění facebookového příspěvku dostala stovky nabídek na bydlení, ale většinou příliš daleko od Bordeaux nebo na příliš krátkou dobu. V úterý 10. října však konečně přišla záchrana. Josefově nové opatrovnici se ozvala žena, která Čecha nastálo zaměstnala a až do dubna mu poskytla nocleh v garsonce, který si zaplatí z peněz vybraných na internetu.

Lidé bezdomovci zatím věnovali téměř 1800 euro. Část z výtěžku crowdfundingové kampaně má jít také na právníka, který Josefovi pomůže vyřídit nové doklady. "Francouzsky se ale domluví jen stěží, takže by nesmírně ocenil právníka z Česka," dodává Jordanová.

Podívejte se, jak pražští studenti pečují o povltavské bezdomovce:

Kromě pomoci uprchlíkům a seniorům se Jakub Trefný (20) stará i o bezdomovce kolem Vltavské. Každý týden jim s kamarády nosí jídlo, pití a šaty. | Video: Jakub Plíhal, Zuzana Hronová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy