Český bezdomovec žil 17 let v ulicích Bordeaux. Pak potkal mladou Francouzku a vše bylo jinak

Tomáš Maca Tomáš Maca
12. 10. 2017 7:36
Bezdomovec Josef dostal po dlouhých sedmnácti letech na ulici střechu nad hlavou. Ve francouzském Bordeaux, kam přijel v roce 2000 za prací, Čecha potkala Pascale Jordanová. Josefův smutný příběh o ztrátě zaměstnání a těžkém životě na ulici Francouzku přiměl zorganizovat na internetu crowdfundingovou kampaň. Lidé už bezdomovci přispěli téměř 1800 euro na nový začátek.
Český bezdomovec Josef, který strávil 17 let v ulicích Bordeaux.
Český bezdomovec Josef, který strávil 17 let v ulicích Bordeaux. | Foto: Facebook Pascale Jordan

Bez střechy nad hlavou strávil sedmnáct let. Když se ale letos na konci září jako obvykle potloukal po ulicích Bordeaux, narazil bezdomovec Josef na mladou Francouzku. Pascale Jordanové bylo ušmudlaného šedesátníka líto, a tak se s ním dala do řeči. "Neobratnou francouzštinou mi popsal svou situaci a já jsem zjistila, že je to skromný a tichý člověk. Neodvážil se nikoho poprosit o pomoc. Přitom na něm bylo vidět, jak touží dostat práci," vypráví Jordanová.

Se zážitkem se svěřila v příspěvku na svém profilu, který za dva dny nasbíral více než dva tisíce většinou pozitivních reakcí a sdílelo ho přes čtyři tisíce uživatelů. Vlna solidarity ji přiměla spustit na internetu crowdfundingovou kampaň, aby pro Čecha vybrala peníze.

Papa Noel se smutkem v duši

Podle informací Jordanové začíná Josefův příběh v roce 2000. Tehdy mu zemřela patnáctiletá dcera a otec zasažený těžkou ztrátou chtěl začít nový život. Přestěhoval se do Francie, kde mu tamní firma nabídla práci na staveništi i bydlení. Jeho sil však brzy přestala potřebovat, takže Čecha po půl roce propustila.

Nějakou dobu dostával státní podporu, ale peníze zničehonic přestaly přicházet. Josef skončil na ulici s prázdnou kapsou, takže se ani nemohl vrátit do Česka. Pro obyvatele Bordeaux se stal známou postavou a policisté mu přezdívají Papa Noel, což je francouzský ekvivalent Santa Klause.

Jordanovou Josefovo vyprávění tak dojalo, že ho pozvala do svého nového bytu a zeptala se, jestli by jí nechtěl vymalovat pokoje. "Samozřejmě jsem se sama sebe ptala, jestli jsem se nezbláznila, když si domů beru úplně cizího člověka, ale někdy prostě jednáme jen pod vlivem emocí. Když jsem se pak do bytu vrátila a viděla dřinu, kterou odvedl, věděla jsem, že jsem udělala správnou věc," zdůrazňuje Jordanová.

V ulicích prý Josefovi často hrozilo nebezpečí a několikrát ho napadli. Jordanová s ním proto zašla do organizace, která má lidem bez domova pomáhat. "Čekají tam stovky potřebných, ale na řadu se dostanou jen čtyři za den. Navíc nás přivítali dost neurvale, přestože jsem mluvila plynule francouzsky. Nijak nám nepomohli. S novináři Josef nechce mluvit, protože se bojí, že mu další bezdomovci budou závidět," vysvětluje Francouzka.

Sama Josefovi nemohla nabídnout stálé zaměstnání, a proto pro něj začala hledat trvalejší řešení. Za dva dny po zveřejnění facebookového příspěvku dostala stovky nabídek na bydlení, ale většinou příliš daleko od Bordeaux nebo na příliš krátkou dobu. V úterý 10. října však konečně přišla záchrana. Josefově nové opatrovnici se ozvala žena, která Čecha nastálo zaměstnala a až do dubna mu poskytla nocleh v garsonce, který si zaplatí z peněz vybraných na internetu.

Lidé bezdomovci zatím věnovali téměř 1800 euro. Část z výtěžku crowdfundingové kampaně má jít také na právníka, který Josefovi pomůže vyřídit nové doklady. "Francouzsky se ale domluví jen stěží, takže by nesmírně ocenil právníka z Česka," dodává Jordanová.

Podívejte se, jak pražští studenti pečují o povltavské bezdomovce:

Kromě pomoci uprchlíkům a seniorům se Jakub Trefný (20) stará i o bezdomovce kolem Vltavské. Každý týden jim s kamarády nosí jídlo, pití a šaty. | Video: Jakub Plíhal, Zuzana Hronová
 

Právě se děje

před 54 minutami

Italský Senát těsně vyslovil důvěru vládě premiéra Conteho, který přestál i pondělní hlasování Poslanecké sněmovny

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Tucet členů národních gard USA bylo postaveno mimo službu

Tucet příslušníků amerických národních gard, kteří měli ve středu posílit bezpečnost inaugurace zvoleného prezidenta Joea Bidena, bylo postaveno mimo službu. Stalo se tak po prověrkách, které mimo jiné zkoumaly možné vazby na krajně pravicový extremismus. Podle Reuters to řekli představitelé Pentagonu.

Mluvčí Pentagonu uvedl, že se prověrky nezabývaly jen možnými vazbami na extremistické skupiny.

Jeden příslušník gard byl postaven mimo službu kvůli znepokojivým textovým zprávám, zatímco jiný byl nahlášen úřadům telefonicky. Reuters to sdělil generál v čele úřadu národní gardy Daniel Hokanson.

Do Washingtonu míří na inauguraci, která se uskuteční ve středu, asi dvaapůlkrát více členů národní gardy než v minulých letech. Federální úřad pro vyšetřování (FBI) přitom posuzoval jejich profil ještě nad rámec obvyklých prověrek, jimiž prochází standardně všichni členové ozbrojených sil USA. Zjišťoval mimo jiné, zda některý z nich v minulosti nečelil obviněním v případu spojeném s terorismem. Dříve dnes ministr obrany Christopher Miller řekl, že americké úřady nemají informace o tom, že by při inauguraci "hrozila hrozba zevnitř".

před 1 hodinou

Basketbalistky USK schytaly v Eurolize debakl

Basketbalistky ZVVZ USK Praha podlehly v domácí "bublině" v hale na Královce v utkání 4. kola Evropské ligy Fenerbahce Istanbul vysoko 70:99 a nedokázaly soupeři oplatit porážku 70:77 z prosincového turnaje v Turecku. O udržení naděje na postup do březnového čtvrtfinále bude hrát tým trenérky Natálie Hejkové ve čtvrtek od 19:00 proti Lyonu, který má stejně jako Fenerbahce o bod více než Pražanky.

V celku vítěze tři hráčky předvedly dvacetibodový střelecký výkon - Kayla McBrideová (26), Alina Jagupová (23) a Cecilia Zandalasiniová (20). Z domácího týmu se nejvíce dařilo Kateřině Elhotové s 19 body.

Pražanky se musely obejít bez americké opory Alyssy Thomasové a držely s tureckým celkem krok jen do osmé minuty, kdy byl stav ještě 13:18. Pak ale Fenerbahce uhrálo osmibodovou šňůru a naděje domácího výběru se postupně začaly rozplývat.

Problémy jim dělaly hlavně McBrideová s Jagupovovou a do poločasové přestávky šly suverénky české basketbalové scény s mankem 27:59. Na začátku třetí čtvrtiny prohrávaly i nejvyšším rozdílem v utkání o 33 bodů. Slabou náplastí mohlo být pro USK, že třetí i čtvrtou čtvrtinu těsně vyhrál a také se těsně ubránil stovce inkasovaných bodů.

Evropská liga basketbalistek - 4. kolo:

Skupina B (Praha - hala Královka):

USK Praha - Fenerbahce Istanbul 70:99, Gdyně - Lyon 76:79

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Nymburk prošel do osmifinále LM z druhého místa

Basketbalisté Nymburka podlehli v závěrečném 6. kole základní skupiny B tureckému celku Tofas Bursa 97:103 a postoupili do osmifinálové fáze Ligy mistrů ze druhého místa. Soupeř pořadí v tabulce ovládl, francouzský Dijon i přes výhru na Kypru nad Keravnosem klesl při shodném zisku 10 bodů vinou nejhoršího skóre ze vzájemných zápasů na nepostupovou třetí příčku v minitabulce tří týmů.

Soupeře pro osmifinálovou skupinu se tým trenéra Orena Amiela dozví při losování 2. února. Další sérii zápasů začne šestnáctinásobný český šampion přesně o měsíc později.

Úvod utkání patřil Omaru Prewittovi, který se rozehrál dvěma trojkami, za čtyři minuty měl na kontě 12 bodů a zařídil vedení 15:8. Nymburk v první čtvrtině vedl i o deset bodů, ale Tofas bojující o klíčovou výhru se ve druhé části přiblížil i na dva.

Domácí už ale soupeře do vedení v první polovině utkání nepustili. Na rozdíl od něj hráli s jistotou, že jim při shodě okolností vezme postup jen porážka téměř o 60 bodů. Nymburk dokonce ke konci druhé čtvrtiny podruhé v utkání unikl i do desetibodového náskoku.

Touha Tofasu po play off ale vyústila ve třetí desetiminutovce v obrat. Týmy se pak přetahovaly o nejtěsnější vedení. Domácí šli ještě do vedení 87:82, ale soupeř odpověděl sedmibodovou šňůrou a vybojoval vítězství. Zařídil ho 27 body Tomislav Zubčič. Domácím nestačilo Prewittových 24 bodů.

Basketbalová Liga mistrů - 6. kolo:

Skupina B:

ERA Nymburk - Tofas Bursa 97:103 (30:26, 57:52, 78:79)

Nejvíce bodů: Prewitt 24, Hruban 17, Dalton 15 - Zubčič 27, Akoon-Purcell 23, Christon 19. Fauly: 21:30. Trestné hody: 41/31 - 28/19. Trojky: 14:10. Doskoky: 38:33.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Kandidát na ministra zahraničí USA Blinken: Čína je největší diplomatickou výzvou Spojených států

Čína je bezpochyby největší diplomatickou výzvou pro USA ze všech světových zemí. Na slyšení v Senátu to dnes řekl kandidát na ministra zahraničí v nastupující administrativě Joea Bidena Antony Blinken. Naléhavou zodpovědností USA je podle něj zabránit Íránu v nabytí jaderných zbraní, k návratu Spojených států k jaderné dohodě s Teheránem z roku 2015 však podle něj v blízké budoucnosti nedojde.

Dosluhující prezident Donald Trump podle Blinkena učinil správně, když zaujal tvrdý postoj vůči Číně, protože ta pod vedením prezidenta Si Ťin-pchinga začala dávat jasně najevo svou asertivitu a snahu stát se vůdčí světovou velmocí. Kandidát na funkci šéfa diplomacie však vyjádřil nesouhlas s Trumpovou strategií.

"Musíme čelit Číně z pozice síly, ne slabosti," řekl Blinken, což podle něj znamená "spolupracovat se spojenci, a ne je pomlouvat, podílet se na chodu mezinárodních institucí a vést je, namísto toho, abychom z nich ustupovali". Kandidát na ministra zahraničí rovněž prohlásil, že podle jeho názoru existuje základ pro vybudování takového postoje vůči Číně, s nímž budou souhlasit zástupci obou hlavních politických stran.

USA jsou podle něj připraveny vrátit se k jaderné dohodě světových mocností a Íránu o omezení íránského jaderného programu (JCPOA), od které Trump odstoupil. Podmínkou je však to, aby Teherán začal znovu respektovat závazky, které mu dohoda ukládá. "Od toho jsme ještě daleko," poznamenal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy