VIDEO Imrich, Láďa a spol. Mladí Romové vysílají z Předlic

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
Aktualizováno 7. 9. 2015 19:00
Romská mládež natáčí v Předlicích reportáže o tom, co se jí nelíbí a co by ráda změnila. Od jejich reportérského úsilí je odrazují negativní reakce většinové společnosti.
Zprávy TV Předlice z července 2015. | Video:

Ústí nad Labem - Předlice jsou ústecká čtvrt, romské ghetto plné rozbitých domů, předražených plesnivých ubytoven a zmaru. Lidem odsouzeným k životu v této vyloučené lokalitě se snaží pomoci terénní pracovníci Člověka v tísni.

Mezi nimi je i Pavlína Daňhelková, koordinátorka motivačních a podpůrných aktivit pro mládež v Předlicích. V rámci nízkoprahového klubu "Mixer" realizuje projekt TV Předlice. Zdejší převážně romská mládež natáčí reportáže o tom, co mladým vadí v jejich lokalitě a co by rádi změnili.

"Bohužel ne každý je ochoten jít s kůží na trh. Vzhledem k diskusím a potřebám mnohých občanů vyjádřit svůj negativní postoj ke všemu, co se kolem nich děje, je obtížné motivovat další kluky a holky k natáčení," líčí Pavlína Daňhelková.

TV Předlice

TV Předlice

Funguje v Předlicích jako jedna z aktivit komunitního klubu Mixér díky organizaci Člověk v tísni.. "Vysílá" jednou měsíčně pomocí kanálu YouTube. Reportéry jsou děti a mládež ze zdejšího "ghetta". Jedná se o občanské a participativní médium, které se orientuje na komunitu a její potřeby, naplňuje právo na komunikaci a podporuje participaci členů komunity. Klade důraz na možnost sebevyjádření.

Jako obranu před negativními reakcemi většinové společnosti používají ve svých příspěvcích humor a ironii. V reportážích si tak pochvalují lavičky bez sedadel nebo přechody, které nejsou vidět, a nedá se tudíž po nich přejít. Za pozitivní ovlivňování života v komunitě získali v roce 2014 cenu Gratias Tibi.

Aktuálně.cz: Jak a kdy nápad na TV Předlice vznikl?

Začátek TV Předlice byl spjat s workshopem, který proběhl na jaře roku 2013. Kluci a holky z Předlic vymýšleli, co je v lokalitě trápí a co by chtěli změnit. Jedním z podnětů bylo zvýraznění přechodů a zajištění bezpečnosti na zdejších komunikacích. Vyrazili jsme do ulic, sepsali petici a natočili video o "neviditelných" přechodech a lavičkách v Předlicích. Ukázalo se, že média "hýbou světem". Proto jsme se rozhodli v natáčení pokračovat a poukazovat na dění kolem sebe.

K nejproslulejším dílům TV Předlice patří ty o neviditelných lavičkách a přechodech. | Video: TV Předlice, Člověk v tísni

 A.cz: Jak televize funguje?

Pavlína Daňhelková: TV Předlice funguje čistě na bázi dobrovolnictví, což je mnohdy limitující a vede to k nestabilitě i nižší frekvenci natáčení. I přesto je naší snahou jednou za měsíc vysílat, motivovat další reportéry k vytváření reportáží a plně zaškolit mládež ve tvorbě "zpravodajství" a sociálních spotů. Vzhledem k nulovému rozpočtu vysíláme pouze na internetu na YouTube pod názvem TV Předlice, kde každý může zhlédnout veškeré reportáže.

A.cz: Kdo a proč se na vysílání TV Předlice podílí?

Jedná se o aktivitu mládeže z  Předlic, která má skrze natáčení reportáží možnost vyjádřit, co je trápí, co je baví, poukázat na problémy lokality či představit svou čtvrť široké veřejnosti v lepším světle, než je obvykle vnímána. Kromě toho si zlepšují komunikační dovednosti a mediální kompetence.

A.cz: Jak velký je mezi předlickou mládeží zájem o práci ve zdejší televizi?

Bohužel ne každý je ochoten jít s kůží na trh. Vzhledem k diskusím a potřebám mnohých občanů vyjádřit svůj negativní postoj ke všemu, co se kolem nich děje, je obtížné motivovat další kluky a holky k natáčení. Máme dva hlavní reportéry a další členy týmu, kteří v den natáčení mají chuť spolupracovat. Dosud si natáčení vyzkoušelo přibližně 15 mladých lidí ve věku 14 až 26 let. Ještě jednou bych chtěla zdůraznit, že se jedná o dobrovolnou činnost, to jen kdyby měl opět někdo pocit, že nás tvrdě platí ze svých daní.

A.cz: Proč jste si jako svůj hlavní boj vytyčili vyznačení "neviditelných" přechodů? A jak je tento boj úspěšný?

Zdejší "neviditelné" přechody byly jednou z věcí, se kterou kluci a holky chtěli něco udělat. Postupně jsme realizovali kroky pro jejich zviditelnění. Vytvořili jsme petiční výbor, a sbírali podpisy. Petice s 98 podpisy nám byla bohužel zamítnuta. Vymysleli jsme proto spot v rámci nově založené TV Předlice, který jsme promítali na konferencích a dalších koordinačních skupinách. Jednali jsme se zastupiteli i s politiky. Mladí lidé z Předlic se tak nově začali angažovat a reagovat na dění kolem sebe. Díky úsilí mládeže byla zřízena dohledová služba, v níž byli zaměstnáni dva reportéři TV Předlice.

A.cz: Předlice jsou vyloučená ústecká lokalita. Dotýká se vaše televize i těchto problémů – sociální vyloučenosti, izolace, špatných životních podmínek, rasismu…?

Natáčíme spoty, které se dotýkají aktuálních problémů a života kolem nás. Vnímám vzrůst angažovanosti zdejší mládeže ve veřejném dění. TV Předlice jim dává prostor vyjádřit se k aktuální situaci v jejich čtvrti i ve společnosti. Máme snahu většinou reagovat na vážný problém, ale na druhou stranu nechceme nudit, proto často neváháme použít humor a ironii.

A.cz: Vaše televize se také měla angažovat proti rasistickým pochodům v lokalitě v květnu 2014. Jak akce dopadla?

Každý rasistický pochod pochopitelně vzbuzuje v místních obyvatelích strach. Proto jsme se rozhodli na Prvního máje uspořádat soutěže pro děti a akce pro celé rodiny, které by jinak celý den trávily doma zavření se strachem, že je někdo přijde napadnout, protože nesnáší jejich národnost. TV Předlice byla u toho, natočili jsme také krátký spot, který přirovnává neonacistický pochod ke stádu oveček.

A.cz: Dětem z Předlic se nelíbilo, že když už se Předlice objeví v médiích, zaručeně je to negativní zpráva. Podařilo se vám s tím prostřednictvím vaší televize něco udělat?

Svoboda slova je základ demokracie, ale bohužel musíme tak nutně počítat nejen s přízní našich fanoušků, ale i s negativními ohlasy a někdy i s urážkami na internetu ve veřejné diskusi pod příspěvky TV Předlice. Kritický postoj k produkci videí od většinové společnosti je silně demotivující faktor pro nové reportéry TV Předlice.

A.cz: Jaké jsou reakce diváků přímo v Předlicích?

Naše TV je v Předlicích sledovaná a vesměs jsme se setkali jen s kladnými reakcemi.

A.cz: Co nejvíce děti angažující se v TV Předlice trápí? Co by chtěly nejvíc změnit?

Tak na to jsem se zeptala přímo jednoho z našich reportérů Imricha, kterého si dovolím citovat: "Trápí mě v lokalitě pohled na rozbité baráky. Mrzí mě, že tu stále nejsou viditelné přechody a chybí nám tu pořádná zastávka. Baví mě natáčet, ale nebaví mě poslouchat lidi, kteří o problému nic nevědí a jen na nás nadávají. V Předlicích nejsou jen feťáci a pochybné existence, ale i dobrý lidi a já rozhodně nikoho neokrádám a žiju slušně, tak mi nemá kdo co vyčítat."

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci

Sněmovna označila po vzoru jiných parlamentů libanonské šíitské hnutí Hizballáh jako celek za teroristickou organizaci, která ohrožuje všechny demokratické země. Vláda by to měla prosadit i v Evropské unii, která by měla přestat rozlišovat rozdělení Hizballáhu na politickou a vojenskou část. Dolní komora se na tom dnes usnesla na popud předsedkyně sněmovního výboru pro obranu Jany Černochové (ODS)

"Poslanecká sněmovna vyzývá vládu, aby na úrovni Evropské unie prosazovala opuštění konceptu dělení Hizballáhu na dvě části a jeho úplné zařazení na seznam teroristických organizací," stojí ve sněmovním usnesení. Ministři zahraničí EU zařadili před sedmi lety na evropský seznam teroristických organizací pouze vojenské křídlo hnutí.

Vláda by se podle poslanců měla rovněž zasazovat o potlačení vlivu Hizballáhu ve světě v zájmu posílení mezinárodní bezpečnosti. Sněmovna také konstatovala, že její usnesení "není nepřátelským aktem vůči libanonskému lidu a že má zájem na udržování partnerství s Libanonskou republikou". Zástupci Hizballáhu jsou součástí libanonské vlády.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Obama kritizoval na mítinku Trumpa kvůli "zpackanému" boji s pandemií

Bývalý americký prezident Barack Obama na mítinku na Floridě ostře kritizoval svého nástupce Donalda Trumpa kvůli "zpackanému" boji s epidemií covidu-19. Lepší strategie podle něj mohla zachránit tisíce lidských životů. Informovala o tom dnes stanice CNN.

Obama vystoupil na mítinku v Orlandu na Floridě, na který lidé kvůli epidemii covidu-19 mohli přijet jen v autech a z nich si projev vyslechnout.

Na podporu demokratického kandidáta na prezidenta a svého někdejšího viceprezidenta Joea Bidena vystoupil Obama už minulý týden v Pensylvánii. Florida i Pensylvánie patří ke klíčovým státům, jejichž voliče chtějí demokraté i republikáni dostat na svou stranu.

Podle bývalého prezidenta Trump pandemii ignoroval a nyní se zdráhá přijmout zodpovědnost za následky svých činů. "Ale tenhle úřad tak nefunguje. Jste zodpovědní nonstop," dodal. Současný šéf Bílého domu se podle Obamy zajímá víc než o blaho lidí o svůj mediální obraz. "Žárlí na covid kvůli mediální pozornosti, které se mu dostává," řekl.

Nadcházející volby označil Obama za "nejdůležitější za našich životů". Shromážděné vyzval, aby dali svůj hlas Bidenovi, neboť ten má podle něj "konkrétní plán", jak učinit z USA zdravější, spravedlivější a silnější zemi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy