VIDEO Imrich, Láďa a spol. Mladí Romové vysílají z Předlic

Romská mládež natáčí v Předlicích reportáže o tom, co se jí nelíbí a co by ráda změnila. Od jejich reportérského úsilí je odrazují negativní reakce většinové společnosti.
Zprávy TV Předlice z července 2015. | Video:

Ústí nad Labem - Předlice jsou ústecká čtvrt, romské ghetto plné rozbitých domů, předražených plesnivých ubytoven a zmaru. Lidem odsouzeným k životu v této vyloučené lokalitě se snaží pomoci terénní pracovníci Člověka v tísni.

Mezi nimi je i Pavlína Daňhelková, koordinátorka motivačních a podpůrných aktivit pro mládež v Předlicích. V rámci nízkoprahového klubu "Mixer" realizuje projekt TV Předlice. Zdejší převážně romská mládež natáčí reportáže o tom, co mladým vadí v jejich lokalitě a co by rádi změnili.

"Bohužel ne každý je ochoten jít s kůží na trh. Vzhledem k diskusím a potřebám mnohých občanů vyjádřit svůj negativní postoj ke všemu, co se kolem nich děje, je obtížné motivovat další kluky a holky k natáčení," líčí Pavlína Daňhelková.

TV Předlice

TV Předlice

Funguje v Předlicích jako jedna z aktivit komunitního klubu Mixér díky organizaci Člověk v tísni.. "Vysílá" jednou měsíčně pomocí kanálu YouTube. Reportéry jsou děti a mládež ze zdejšího "ghetta". Jedná se o občanské a participativní médium, které se orientuje na komunitu a její potřeby, naplňuje právo na komunikaci a podporuje participaci členů komunity. Klade důraz na možnost sebevyjádření.

Jako obranu před negativními reakcemi většinové společnosti používají ve svých příspěvcích humor a ironii. V reportážích si tak pochvalují lavičky bez sedadel nebo přechody, které nejsou vidět, a nedá se tudíž po nich přejít. Za pozitivní ovlivňování života v komunitě získali v roce 2014 cenu Gratias Tibi.

Aktuálně.cz: Jak a kdy nápad na TV Předlice vznikl?

Začátek TV Předlice byl spjat s workshopem, který proběhl na jaře roku 2013. Kluci a holky z Předlic vymýšleli, co je v lokalitě trápí a co by chtěli změnit. Jedním z podnětů bylo zvýraznění přechodů a zajištění bezpečnosti na zdejších komunikacích. Vyrazili jsme do ulic, sepsali petici a natočili video o "neviditelných" přechodech a lavičkách v Předlicích. Ukázalo se, že média "hýbou světem". Proto jsme se rozhodli v natáčení pokračovat a poukazovat na dění kolem sebe.

K nejproslulejším dílům TV Předlice patří ty o neviditelných lavičkách a přechodech. | Video: TV Předlice, Člověk v tísni

 A.cz: Jak televize funguje?

Pavlína Daňhelková: TV Předlice funguje čistě na bázi dobrovolnictví, což je mnohdy limitující a vede to k nestabilitě i nižší frekvenci natáčení. I přesto je naší snahou jednou za měsíc vysílat, motivovat další reportéry k vytváření reportáží a plně zaškolit mládež ve tvorbě "zpravodajství" a sociálních spotů. Vzhledem k nulovému rozpočtu vysíláme pouze na internetu na YouTube pod názvem TV Předlice, kde každý může zhlédnout veškeré reportáže.

A.cz: Kdo a proč se na vysílání TV Předlice podílí?

Jedná se o aktivitu mládeže z  Předlic, která má skrze natáčení reportáží možnost vyjádřit, co je trápí, co je baví, poukázat na problémy lokality či představit svou čtvrť široké veřejnosti v lepším světle, než je obvykle vnímána. Kromě toho si zlepšují komunikační dovednosti a mediální kompetence.

A.cz: Jak velký je mezi předlickou mládeží zájem o práci ve zdejší televizi?

Bohužel ne každý je ochoten jít s kůží na trh. Vzhledem k diskusím a potřebám mnohých občanů vyjádřit svůj negativní postoj ke všemu, co se kolem nich děje, je obtížné motivovat další kluky a holky k natáčení. Máme dva hlavní reportéry a další členy týmu, kteří v den natáčení mají chuť spolupracovat. Dosud si natáčení vyzkoušelo přibližně 15 mladých lidí ve věku 14 až 26 let. Ještě jednou bych chtěla zdůraznit, že se jedná o dobrovolnou činnost, to jen kdyby měl opět někdo pocit, že nás tvrdě platí ze svých daní.

A.cz: Proč jste si jako svůj hlavní boj vytyčili vyznačení "neviditelných" přechodů? A jak je tento boj úspěšný?

Zdejší "neviditelné" přechody byly jednou z věcí, se kterou kluci a holky chtěli něco udělat. Postupně jsme realizovali kroky pro jejich zviditelnění. Vytvořili jsme petiční výbor, a sbírali podpisy. Petice s 98 podpisy nám byla bohužel zamítnuta. Vymysleli jsme proto spot v rámci nově založené TV Předlice, který jsme promítali na konferencích a dalších koordinačních skupinách. Jednali jsme se zastupiteli i s politiky. Mladí lidé z Předlic se tak nově začali angažovat a reagovat na dění kolem sebe. Díky úsilí mládeže byla zřízena dohledová služba, v níž byli zaměstnáni dva reportéři TV Předlice.

A.cz: Předlice jsou vyloučená ústecká lokalita. Dotýká se vaše televize i těchto problémů – sociální vyloučenosti, izolace, špatných životních podmínek, rasismu…?

Natáčíme spoty, které se dotýkají aktuálních problémů a života kolem nás. Vnímám vzrůst angažovanosti zdejší mládeže ve veřejném dění. TV Předlice jim dává prostor vyjádřit se k aktuální situaci v jejich čtvrti i ve společnosti. Máme snahu většinou reagovat na vážný problém, ale na druhou stranu nechceme nudit, proto často neváháme použít humor a ironii.

A.cz: Vaše televize se také měla angažovat proti rasistickým pochodům v lokalitě v květnu 2014. Jak akce dopadla?

Každý rasistický pochod pochopitelně vzbuzuje v místních obyvatelích strach. Proto jsme se rozhodli na Prvního máje uspořádat soutěže pro děti a akce pro celé rodiny, které by jinak celý den trávily doma zavření se strachem, že je někdo přijde napadnout, protože nesnáší jejich národnost. TV Předlice byla u toho, natočili jsme také krátký spot, který přirovnává neonacistický pochod ke stádu oveček.

A.cz: Dětem z Předlic se nelíbilo, že když už se Předlice objeví v médiích, zaručeně je to negativní zpráva. Podařilo se vám s tím prostřednictvím vaší televize něco udělat?

Svoboda slova je základ demokracie, ale bohužel musíme tak nutně počítat nejen s přízní našich fanoušků, ale i s negativními ohlasy a někdy i s urážkami na internetu ve veřejné diskusi pod příspěvky TV Předlice. Kritický postoj k produkci videí od většinové společnosti je silně demotivující faktor pro nové reportéry TV Předlice.

A.cz: Jaké jsou reakce diváků přímo v Předlicích?

Naše TV je v Předlicích sledovaná a vesměs jsme se setkali jen s kladnými reakcemi.

A.cz: Co nejvíce děti angažující se v TV Předlice trápí? Co by chtěly nejvíc změnit?

Tak na to jsem se zeptala přímo jednoho z našich reportérů Imricha, kterého si dovolím citovat: "Trápí mě v lokalitě pohled na rozbité baráky. Mrzí mě, že tu stále nejsou viditelné přechody a chybí nám tu pořádná zastávka. Baví mě natáčet, ale nebaví mě poslouchat lidi, kteří o problému nic nevědí a jen na nás nadávají. V Předlicích nejsou jen feťáci a pochybné existence, ale i dobrý lidi a já rozhodně nikoho neokrádám a žiju slušně, tak mi nemá kdo co vyčítat."

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitována, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Neštěstí v synagoze u Jeruzaléma si vyžádalo desítky zraněných

 Šest desítek zraněných si vyžádalo zhroucení ochozu v synagoze u Jeruzaléma, uvedla dnes agentura AFP. Deset zraněných je podle lékařů ve vážném či kritickém stavu, další padesátka zraněných je mimo ohrožení života, uvedl list The Times of Israel na svém webu.

Uvnitř synagogy charedimů, nejkonzervativnějších vyznavačů ortodoxního judaismu, bylo podle policie více než 600 lidí. Na místo přijíždějí sanitky, záběry na internetu zachytily chaos panující v davu před budovou, poznamenal deník.

Minulý měsíc v tlačenici na poutní hoře Meron zahynulo 45 lidí. Na místě se každoročně scházejí tisíce především ultraortodoxních židů k oslavám svátku Lag ba-omer. V osudovou noc jich tam bylo zřejmě až 100 tisíc a u kluzkého, zúženého východu nastala tlačenice.

Zdroj: ČTK
Další zprávy