Kluk ze Šumperka bojuje proti Santa Clausovi a pomáhá dětem

Zuzana Hronová Zuzana Hronová
26. 7. 2015 10:21
Rozhovor s Jakubem Glozou, jenž ve třetí třídě založil spolek Jokes&Games. Organizuje hry pro malé děti, sbírku pro opuštěné psy i ekologický projekt.
Foto: Archiv Jakuba Glozy

Šumperk - Když byl Jakub Gloza (16) ještě devítiletý třeťák na šumperské základní škole, rozhodl se, že založí spolek, který bude organizovat zábavu pro spolužáky. Vznikl spolek Jokes&Games, který postupně rozjel i charitativní či ekologické projekty.

Před Vánocemi bojuje proti Santa Clausovi akcí Ježíškování, na Valentýna místo kýčovitých vzkazů a psaníček učí děti psát raději inspirativní citáty a básničky. Kromě toho zorganizoval i charitativní sbírky a snažil se na škole zavést třídění odpadu.  

Jakubovy projekty sbírají první úspěchy. Získal Cenu města Šumperka a jeho Smíchoviny vyhrály v celostátní soutěži školních časopisů a navíc byl nominován na cenu Gratias Tibi

Aktuálně.cz: Jak se zakládá spolek ve 3. třídě základní školy? To už jste byl v devíti letech tak uvědomělý?

České naděje

Vědci - děti

V seriálu online deníku Aktuálně.cz  "České naděje" vás seznamujeme s mladými nadějemi české vědy, kultury i české společnosti. Jsou mladí, ale již slaví mezinárodní úspěchy, vedou vlastní výzkumy, vynikají v umělecké oblasti, popřípadě jsou obětaví dobrovolníci či probouzí občanskou společnost.

Jakub Gloza: Byl to spontánní nápad, tehdy jsem nepřemýšlel, jestli zakládám spolek, ale byl jsem si vědom toho, že chci dělat akce a zábavu pro své spolužáky, dnes pro mladší děti. A že se podařilo za několik let pořádání akcí vyvinout a vydávat časopis či pořádat dobročinnou sbírku, je něco, co jsem si před několika lety nedokázal představit.

A.cz: Nyní jste již základní školu vychodil?

Ano, nyní se nacházím na jakémsi prahu. Po prázdninách se vydám společně se svými spolupracovníky a kamarády na střední školu a přejdeme tak z dětské éry na období studento-teenagera.

A.cz: Na kterou akci jste nejvíce hrdý?

Mezi akce, které jsou u dětí vítané a oblíbené, patří například Ježíškování, Den dětí či Vycházka za čarodějnicemi nebo Veselý Valentýn. A na kterou jsem nejvíce hrdý? To je, jak kdybyste se zeptala rodiče na to, jaké dítě má nejraději. Odpoví vám, že všechny stejně. Stejné je to i u mě s akcemi, všechny jsem založil a byl i u toho, když dělaly první krůčky.   

A.cz: V čem spočívá Ježíškování či Veselý Valentýn?

Českým Ježíškem chceme upozornit na neúměrný komerční tlak importovaného Santa Clause, který na nás o Vánocích pomrkává snad na každém rohu místo našeho Ježíška. I proto bojujeme za jeho návrat formou vystoupení, které vždy před Vánocemi pro děti připravíme a nacvičíme. A když připravujeme Veselého Valentýna, vytvářím s kamarády papírové srdce plné básniček a citátů, které mohou posloužit jako inspirace pro valentýnská přání, jejímž cílem je předat lidem pozitivní energii.

Jakub Gloza si za osm let fungování spolku vybudoval sehraný tým.
Jakub Gloza si za osm let fungování spolku vybudoval sehraný tým. | Foto: Archiv Jakuba Glozy

A.cz: Vaše Smíchoviny získaly v prosinci 2014 první místo v celostátní soutěži časopisů. To musel být pro vás velký úspěch. V čem jsou tyto noviny výjimečné?

Díky tomuto krásnému uznání se nám podařilo získat sponzora pro tisk časopisu či dostat finanční podporu na vydávání časopisu od města Šumperka. Smíchoviny jsou výjimečné v tom, že naše redakce dokáže vnášet ojedinělý pohled na obyčejné věci.

A.cz: Jakým způsobem provozujete školní rádio?

Školní rozhlas jsme provozovali v minulém školním roce a náplň tohoto projektu spočívala v tom, že jsme žákům a učitelům z naší školy pouštěli písničky na přání, které si volili pomocí lístečku, jenž vhazovali do připraveného boxu. Rozhlas na Jedničce měl velký úspěch převážně u žáků a dětí. Budoucnost tohoto projektu je však velice nejistá, protože se mechanika, z které byly pouštěny písničky, pokazila.

A.cz: Jaký úspěch měla vaše sbírka pro opuštěné pejsky? Kam vybrané dary putovaly?

Do Psí tlapky – dobročinné sbírky pro pejsky – se šumperská veřejnost mohla minulý rok zapojit již po třetí. A právě poslední ročník byl z mého pohledu ten nejúspěšnější, podařilo se nám sehnat sponzory na propagaci sbírky, díky čemuž jsme vybrali několik set hraček, granulí a pamlsků pro pejsky, které byly odvezeny do útulku v Zábřehu. 

A.cz: Na vaší škole jste také rozjeli Ekoprogram. Jak se daří tomuto projektu?

Ne každý krok je krokem dopředu a musím upřímně říci, že vymyšlení Ekoprogramu na naší škole bylo opravdu šlápnutím vedle. Ne proto, že bychom snad neměli snahu pomáhat přírodě a třídit plasty a papír, ale proto že se třídit na škole nedá, pokud děti do nich hází, co je napadne, a to od kartonových krabic až po shnilou slupku od banánu. Projekt na naší škole začal minulý rok v září a pevně doufám, že i přes to, že náš spolek ze školy odešel, se zachová a najde se tak někdo, kdo třídící boxy místo nás bude vynášet.

A.cz: Co vlastně teď bude s Jokes&Games, když vy jako zakladatel i vaši spolupracovníci odcházíte na střední školu?

Musím říct, že tento problém jsme řešili celý půlrok. Nakonec se nám přeci jen podařilo najít řešení. Spolek Jokes&Games se již v červnu odpojil od naší základní školy, kde až do té doby působil, a našel nové zaštítění i zázemí ve Středisku volného času Doris v Šumperku, kde bude od září společně s redakcí časopisu Smíchoviny fungovat.

A.cz: Jaké máte plány do budoucna?

Teď strávím čtyři roky na technickém lyceu šumperské "průmyslovky", no a potom se uvidí. Co se týče plánů spolku - plánujeme v říjnu uspořádat znovu sbírku pro pejsky, oslavit 8. narozeniny spolku a vydat se již po druhé se Smíchovinami na celostátní kolo soutěže časopisu roku. Nezapomeneme však ani na naše tradiční akce, jako je Den dětí, Vycházka za čarodějnicemi a další.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Skotská premiérka oznámila, že chce referendum o nezávislosti už příští rok

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová řekla, že chce uspořádat druhé referendum o nezávislosti Skotska "už v příštím roce". Informoval o tom deník The Times. Plebiscit o odtržení od zbytku Spojeného království se v zemi konal už v roce 2014, proti novému hlasování se staví ústřední vláda v Londýně.

Předsedkyně Skotské národní strany (SNP) předpokládá, že se hlasování uskuteční na počátku mandátu příštího skotského parlamentu, jehož poslance vyberou voliči v květnu následujícího roku.

"Skotsko by mělo dostat příležitost vybrat si, zda se stane nezávislým, v počáteční spíše než pozdější fázi mandátu příštího parlamentu," prohlásila v televizi ITV Border. Dodala, že konkrétnější časové rozmezí hodlá oznámit před květnovými volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy